„Auksinės“ ESO vadovų algos ir „juokingi“ jų pavaldinių atlyginimai: į prašymus mokėti daugiau sulaukia pašaipų

Elektros avarijų likviduoti siunčiamiems, ekstremaliomis sąlygomis dirbantiems energetikams nerealiai išpūstos „Ignitis grupės“ vadovų algos atrodo kaip akibrokštas.

Valstybės kontroliuojamos bendrovės „Ignitis grupė“ antrinės įmonės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) vadovų ir jų kvalifikuotų pavaldinių alga skiriasi 5–8 kartus.

„Pagal tai, koks rizikingas ir aukštos kvalifikacijos reikalaujantis mūsų darbas, mums mokamas atlyginimas atrodo tiesiog juokingas“, – naujienų portalui Alfa.lt prisipažino ESO darbuotojai.

Eiliniai energetikai pasakojo apie neadekvačiai mažus, palyginti su kabinetuose dirbančiais jų vadovais, atlyginimus.

Ekstremaliomis sąlygomis dirbantys aukštos kvalifikacijos ESO darbuotojai, kurie šalina elektros gedimus oro linijose „bet kokiu oru ir bet kokiu paros metu ir bet kokiomis sąlygomis“, per mėnesį neuždirba nė tūkstančio eurų į rankas, o jų vadovų algos kelis kartus didesnės.

„Atlyginimai juokingi lyginant su kabinetiniais visokio plauko vadovais. Įmonėje esame skriaudžiami ir mažiausiai uždirbantys“, – teigė ESO energetikai.

ESO Operatyvinio valdymo komandos darbuotojams būtinas B (lengvasis automobilis), C, CE (sunkvežimis, vilkikas su priekaba, puspriekabė) kategorijos vairuotojo pažymėjimas, nes jiems reikia vairuoti visureigį ar sunkvežimį su autokeltuvu, taip pat savaeigio platforminio keltuvo operatoriaus pažymėjimą ir miško pjovėjo apsauginėse oro linijų zonose pažymėjimą.

Darbui šalia aukštos elektros įtampos, darbui aukštyje – aukštalipio darbams dieną ir tamsiu paros metu, nepriklausomai nuo meteorologinių sąlygų, operatyviniams perjungimams 0,4 kv–10 kv–35 kv ir 110 kv tinkle taip pat reikalingi atitinkami pažymėjimai ir atestacijos.

Universalūs ESO operatyvinių valdymo komandų darbuotojai kartu yra ir gamtinių dujų vamzdynų bei sistemų skirstymo technikai.

„Turint omenyje visas mūsų specialybes ir kompetencijas yra labai apmaudu, kad gauname tokį mažą atlyginimą – iki 1000 eurų kartu su visais ketvirtiniais priedais.

Kyla klausimas, kiek specialybių yra įgiję aukštesni vadovai, gaunantys keleriopai didesnius atlyginimus“, – Alfa.lt sakė elektros avarijas likviduojantys vyrai.

Energetikai labai pasipiktino, kai perskaitė Alfa.lt straipsnį „Aukso lietus „Ignitis grupėje“: už ką 5,6 tūkst. eurų per mėnesį mokame tvarumo vadovui?“

Baimindamiesi, kad gali būti atleisti iš darbo, jie kalbėjo su anonimiškumo sąlyga.

Įmonė, pasak jų, neinvestuoja ne tik į kvalifikuotų darbuotojų finansinę gerovę, bet ir technikos, kurią naudoja operatyvinių brigadų nariai, atnaujinimą.

Kai dirbdami nakties metu su visureigiu ar su autokeltuvu užklimpsta sniege ar purve, ESO darbuotojai vaduojasi tik savomis jėgomis – atsikasa kastuvais, kerta ir kloja po ratais šakas.

Mat traktorių, kurie galėtų išstumti šią techniką, šimtus milijonus eurų į išmaniuosius įrenginius investuojanti ESO neįperka.

Kai nepadeda kastuvai ir po ratais klojami medžiai, ESO darbuotojai prašo ne savo vadovų, o ūkininkų, turinčių nuosavus traktorius, pagalbos.

ESO atsiųstame komentare dėkoja savo darbuotojams „už jų indėlį ir dažnai – pasišventimą“. Įmonė teigia skirianti didelį dėmesį savo darbuotojų gerovei, diegianti aukščiausius darbo sąlygų standartus. „Tarp jų – sąžiningas atlygis ir įvairios papildomos naudos“, – tvirtina ESO.

Gyvybiškai svarbus, bet pavojingas darbas

ESO Operatyvinio valdymo komandos, veikiančios kiekvienoje apskrityje (regionuose), operatyviai reaguoja į elektros tinklų gedimus, avarines situacijas ir jas likviduoja.

Šių darbuotojų kompetencija ir gabumai likviduoti elektros tinklo sutrikimus ypač išryškėja pastaruoju metu, kai Lietuvą kone kas mėnesį talžo gamtos stichijos.

Antai šių metų sausį ir vasarį praūžus audroms, iškritus gausiam sniegui, operatyvinių komandų darbuotojams teko itin didelis krūvis, mat elektros visoje Lietuvoje kaskart netekdavo po kelis šimtus tūkstančių namų ūkių.

Operatyvinio valdymo komandos dirba bet kuriuo paros metu, bet kuriuo oru ir bet kuriomis sąlygomis, mat be elektros likę vartotojai patiria didžiulį stresą ir buitinius nepatogumus.

Neretai gedimams susikoncentravus kurioje nors Lietuvos vietoje, vieno regiono ESO darbuotojai siunčiami į kitą stichijos nusiaubtą regioną, pavyzdžiui, Vilniaus ir Švenčionių komandos vyksta į Klaipėdą ar Kybartus, ir atvirkščiai.

Šių metų sausį per šalį praėjus stipriam vėjui su sniegu, be elektros liko apie 150 tūkst. namų ūkių.

Šilutės r. matuotas vėjo greitis siekė katastrofinio vėjo greičio kriterijų – 35,5 m/s (apie 128 km/val.). Stiprus vėjas rovė medžius su šaknimis. Stiprios audros neatlaikę silpnesni ar senesni medžiai krisdami pažeidė elektros oro linijas.

Tomis darbo dienomis ESO darbuotojai dirbo be pertraukos, gedimus taisė didžiulės pajėgos – 175 brigados.

Per 2020 m. kovą siautusią rekordinę audrą Laurą vėjo greitis siekė 28–31 m/s ir be elektros paliko daugiau nei 250 tūkst. gyventojų.

„Dėl ESO specialistų parengties ir efektyvaus šalinimo elektros energiją per savaitgalį pavyko atkurti daugiau nei 200 tūkst. klientų, kuriems tiekimas buvo dingęs ilgiau kaip 3 minutes“, – apie ESO darbuotojų pasišventimą ir darbo kokybę tuomet su pasididžiavimu kalbėjo ESO atstovas Paulius Kalmantas.

Didžiulis atotrūkis tarp vadovų ir pavaldinių

Tačiau šie kvalifikuoti ir pasišventę darbuotojai jaučiasi ESO vadovų išnaudojami ir piktinasi jiems mokamu „juokingu“ atlyginimu.

„Mes esame elektrikai, bet prieš kelerius metus mums pridėjo ir dujų sektorių. Pavyzdžiui, jeigu būna dujų gedimas ir tuo metu dujininkų nėra, mes vykstame šalinti dujų gedimo, – pasakojo jie. – Tą papildomą darbą atliekame už tą patį atlyginimą – nieko mums nepridėjo.“

Avarijas likviduojantys ESO elektrikai ir dujininkai iš operatyvinių valdymo komandų, dirbdami ekstremaliomis sąlygomis, gauna apie 980 eurų, o „ramiu“ metu – apie 950 eurų į rankas per mėnesį.

„Mūsų atlyginimų rėžis yra nuo 1080 eurų iki 1600 eurų iki mokesčių. Bet šios sumos beveik niekas negauna. Vidurkis yra apie 1200 eurų per mėnesį ant popieriaus.

Kurie dirba apie 20 metų ir ilgiau, gauna apie 1400 eurų ant popieriaus“, – teigė jie.

ESO Operatyvinių valdymo komandų darbuotojai pamainomis dirba visą parą, kartais kviečiami ir ne pamainos metu. Jų darbas ekstremaliomis gamtinėmis sąlygomis dažnai pavojingas.

„Reikia turėti aukštalipio pažymėjimą, nes dirbame užsiropštę ant stulpų po aukšta įtampa pavojingomis sąlygomis. Reikia ir pjovėjo teisių, nes tenka pjauti medžius.

Privalai turėti ir aukštą elektriko kategoriją, nes tenka pas žmones tempti ir prijungti generatorius. Darbo daug, kvalifikacijų daug, o alga juokinga“, – piktinosi ESO darbuotojai.

„Mes naudingiausi, kai atsitinka kokia nelaimė – pila stiprus lietus, pradeda trumpinti laidai, griausmas ar vėjas, privalome šalinti gedimus, kad žmonėms kuo greičiau atkurtume elektrą.

Susideda ekstremalios sąlygos, pavojai, o moka mums juokingai mažai, palyginti su išpūstais kabinetuose dirbančių darbuotojų atlyginimais. Nors mes esame tos bitės, kurios suneša medų į avilį, o paskui kiti jį iškopinėja“, – skundėsi ESO elektrikai.

Alfa.lt rašė, kad didžiausias algas Lietuvos viešajame sektoriuje gauna stambiųjų valstybės įmonių vadovai, tarp jų išsiskiria „Ignitis grupė“: 5 šiai grupei priklausantys vadovai atsiduria tarp lyderių.

„Ignitis grupės“ vadovo ir valdybos pirmininko Dariaus Maikštėno 2021 m. trečią ketvirtį vidutinis išmokėtas mėnesio darbo užmokestis (pastovioji atlygio dalis prieš mokesčius) buvo 10 957 eurai.

„Ignitis grupės“ vadovas kaip valdybos pirmininkas papildomai gauna 2550 eurų per mėnesį. Viską sudėjus jo mėnesinė alga per mėnesį siekia 13 507 eurus neatskaičius mokesčių.

Tarp daugiausiai uždirbančių valstybės įmonių vadovų patenka ir „Ignitis grupės“ antrinių įmonių vadovai.

ESO generaliniam direktoriui Mindaugui Keizeriui 2021 m. trečią ketvirtį buvo mokamas 8521 euro iki mokesčių mėnesinis atlyginimas, „Ignitis grupės paslaugų centro“ generalinė direktorė Irma Kaukienė 2021 m. per mėnesį uždirbo 8394 eurus, „Ignitis gamybos“ generalinis direktorius Rimgaudas Kalvaitis – 7798 eurus prieš mokesčius.

„Ignitis“ generalinis direktorius Artūras Bortkevičius pernai ketvirtą ketvirtį tenkinosi 8022 eurų prieš mokesčius mėnesine alga.

Net „Ignitis grupės“ vidutinio lygmens vadovų darbo užmokestis yra didesnis už ministrų.

Grupės 2021 m. ataskaitoje apie vidutinį darbo užmokestį bendrovėje nurodoma, kad vidutinio lygmens vadovų vidutinis išmokėtas mėnesio darbo užmokestis (pastovioji atlygio dalis prieš mokesčius) praėjusių metų trečią ketvirtį buvo 5784 eurai, aukščiausio lygio vadovų – 8276 eurai, ekspertų, specialistų – 3551 euras.

Pasišaipė iš prašymų kelti algą: esate vertingi rinkoje

ESO Operatyvinių valdymo komandų darbuotojai mano, kad jiems turėtų būti mokamas bent 1500 eurų į rankas atlyginimas.

Pasikalbame su lietuviais, kurie dirba panašų darbą Vokietijoje, tai jie už galvų susiėmę, netiki, sako: meluojate jūs. Vokietijoje žemesnės kategorijos už mūsų darbą dirbantys darbuotojai gauna 2600 eurų per mėnesį atlyginimą į rankas“, – pasakojo ESO darbuotojai.

Stebina ir tai, kad vokiečiai dirba tik ant žemės, tvarko kabelius, kai mūsiškiams tenka laipioti po apledėjusius stulpus su gerve rankose.

„Užsienietis mūsų darbo dirbti negali, nes visi mūsų pokalbiai įrašomi, turime kalbėti aiškiai ir raiškiai, nemikčioti, tiksliai atkartoti komandas. Pastotėse būna iki 10 tūkst. voltų elektros įtampa – jei koks nors rusas suklystų ar nesuprastų komandos, ne tą nuspaustų, iškart užtrumpintų ir sudegintų įrangą.

Taigi, mūsų darbas ne tik pavojingas, nes dirbame po aukšta įtampa neišjungdami žmonėms tiekiamos elektros, bet ir atsakomybė didelė.

Ne kiekvienas tą darbą galėtų dirbti, nes yra ir aukščio baimė. Kur žmogus ant žemės dirba prie kabelių, o kur – ant stulpo su gerve valandą ir ilgiau tampo laidus ir lyjant, ir sningant, ir šaltyje pučiant lediniam vėjui. Tačiau jokių priedų už tokias lauko sąlygas negauname“, – tvirtino ESO elektrikai.

Jie prisipažįsta, kad ne tik dirba fiziškai pavojingą darbą, bet ir dažnai yra priversti atlaikyti psichologinį spaudimą. Žmonės, netekę elektros, dažniausiai savo pyktį išlieja ne ant ESO vadovų, o ant gedimus šalinti atvykusių paprastų ESO elektrikų.

„Kiek išklausome žmonių pykčio. Elektra brangi, kai nuvažiuojame taisyti, turime atlaikyti visą tą psichologinį spaudimą – ir dėl gedimo, ir dėl kainų“, – pasakojo ESO „lauko“ darbuotojai.

ESO elektrikai teigia kalbėjęsi su įmonės vadovybe ir aiškinę, kad jų algos nedidelės, o juos dar papildomai siunčia įgyti dujininko kvalifikaciją. „Sakėme, tai pridėkite kažkiek prie atlyginimo.

Ne, sako, jūs gausite kompetenciją, rinkoje padidės jūsų vertė. Tai tą patį atlyginimą ir paliko“, – nenaudingus pokalbius su vadovybe prisimena ESO darbuotojai.

Pasak jų, net Lietuvos privačiose energetikos bendrovėse energetikams moka daugiau.

Pažįstami kolegos pasakoja, kad 1000–1200 eurų į rankas per mėnesį gauna vos įsidarbinę žinomoje energetikos įmonėje, o paskui jų alga didėja iki 1400–1500 eurų į rankas.

„ESO neatrodo skurstanti, gauna didžiulius pelnus. Mūsų vadovybė pučia burbulą, kokia nuostabi ir svarbi bendrovė yra ESO. Mus būtent tai ir veikia psichologiškai, nes darbą vis tiek turime sąžiningai atlikti, kad žmogus turėtų elektrą.

Taisome, remontuojame. O dar, žinot, nėra kitos technikos, tik savaeigiai autobokštai, jeigu užklimpsti, prašai ūkininko, kad ištrauktų. Neturi ESO nieko, išskyrus samdomus rangovus. O pati naudoja tik savaeigius autobokštus.

Tai sunkvežimis su platforma, ant kurios pritaisytas keltuvas. Būna, ši technika užklimpsta, net ir naktį tenka kastis kastuvais, po ratais kišti medžius, nes automobilis sveria 10 tonų. Nėra jokio traktoriaus, kuris galėtų mūsų sunkvežimį ištraukti“, – pasakojo ESO darbuotojai.

Pagal visas rizikas ir pavojus, kurias patiria ESO vadovai ir jų pavaldiniai, pastariesiems atlyginimų skirtumas valstybinėje bendrovėje atrodo neadekvatus ir neteisingas.

„Žmonės ramiai miega, o mes visą naktį bastomės po kaimus, kur mus neretai užpuola šunys, ieškome gedimų miške, kad greičiau atkurtume vartotojams elektrą.

Pagal mūsų turimas įvairias kompetencijas mūsų atlyginimas atrodo nevertas to svarbaus darbo, kurį atliekame.

Nedaug trūksta, kad tas uždarbis susilygins su Lietuvos minimaliu mėnesiniu atlyginimu“, – sakė visų galų meistrai – ESO Operatyvinių valdymo komandų darbuotojai.

Jie pasakojo, kad šiuo metu įmonėje daugiausia dirba vyresnio amžiaus žmonės, nes jaunimas už siūlomą mažą algą dirbti neateina. „Tai juos vilioja didesnėmis algomis negu gauna esami darbuotojai“, – teigė Alfa.lt pašnekovai.

ESO komentaras (kalba netaisyta):

„Didelį dėmesį skiriame savo darbuotojų gerovei, įdiegti aukščiausi darbo sąlygų standartai. Tarp jų – sąžiningas atlygis ir įvairios papildomos naudos. Skaidriai pateikiami visi atlygio principai, kuriais yra formuojama atlygio sistema. Finansinį atlygį sudaro kasmėnesinė pastovioji atlygio dalis bei kintamoji dalis, mokama už pasiektus tikslus, ji sudaro iki 10 proc. metinio atlyginimo.

Įvairiose gyvenimo situacijose, kuomet reikalinga visokeriopa pagalba, turime numatę papildomas išmokas, poilsio dienas. Vertindami ilgamečius mūsų darbuotojus, suteikiame papildomas kasmetines apmokamas atostogų dienas.

Masinių skirstomojo tinklo sutrikimų metu, kuomet skelbiama neeilinė situacija, darome viską, kad dėl stichijų sukeltus tinklo gedimus sutaisytume kaip įmanoma greičiau. Neeilinių situacijų metu yra perskirstomos pareigybės su tikslu maksimaliai padėti koncertuotis į gedimų šalinimą, pvz. dujininkai, pagal galimybes, veža, stato elektros generatorius, atlieka kitas užduotis arba gedimus apžiūri darbuotojai, kurie paprastai dirba biuruose, taip pat į gedimų šalinimo organizavimo, užklausų registravimo, aptarnavimo telefonu ir kitų klausimų sprendimą įsitraukia daugybė kolegų, kuriems tai nėra pagrindinis jų darbas.

Dėkojame savo darbuotojams už jų indėlį ir dažnai – pasišventimą.

Taip pat, ekstremalių situacijų metu visada yra mokami viršvalandžiai, 2021 m. sausio mėnesio snygio metu buvo išmokėti ir priedai.

Atsakant dėl finansinių rodiklių, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) nustatytos elektros skirstymo reguliuojamos pajamos 2022 m. sumažėjo 21 mln. eurų arba 8 proc. (nuo 261 mln. eurų 2021 m. iki 240 mln. eurų 2022 m.). Elektros persiuntimo veikla sudaro beveik 80 proc. visų bendrovės pajamų.

Nepaisant mažėjančių pajamų bei augančių bendrovės perkamų paslaugų kainų, 2022 m. savo darbuotojams planuojame darbo rinkos vidurkį atitinkantį atlygio augimą, taip siekdama savo žmonėms mokėti sąžiningą ir rinkos sąlygas atitinkantį atlygį.

Šiemet planuojama atlygio peržiūra pagal atlygio rinkos pokyčius. Atsižvelgiant į rinkos situaciją, vidutiniškas atlygio pokytis tikrai nebus mažesnis negu buvo 2021 m.

Atlygio augimą bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) tikisi pasiekti efektyvesnio darbo, įgyvendinamų energetikos transformacijos bei skaitmenizavimo pagalba.

Darbuotojų atlygis peržiūrimas kartą metuose kasmetinės atlygio peržiūros proceso metu, nors kasmetinis atlygio peržiūros procesas bendrovėje nėra garantuojamas ir besąlyginis, tačiau pastaruoju metus jis vyksta kasmet.

Kasmetinei atlygio peržiūrai turi įtakos veiklos rezultatų ir nustatytų tikslų pasiekimo procentas ir atlygio rinkos pokyčiai. Kiekvieno darbuotojo atlygio pokytis yra individualus.

Nors rinkos situacija 2021 m. buvo įtempta, buvo priimtas sprendimas vykdyti atlygio peržiūrą, vidutiniškai bendras atlygio peržiūros lygis sudarė 4,2 proc., darbininkų ir specialistų profesijų kolegoms atlygis didėjo atitinkamai 3,5 bei 4,7 proc., o vidurinio ir aukščiausio lygio vadovų atitinkamai 3,2 proc. ir 3,0 proc.

Atlygio statistika yra skelbiama viešai, metinėse ir ketvirtinėse bendrovės ataskaitose.“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder