Avulis: idėja paversti Vilniaus sporto rūmus atminties vieta yra nelogiška ir neracionali
(4)Anot jo, tinkamai įrengtas konferencijų centras yra būtinas Lietuvai norint plėsti verslo turizmą ir formuoti Lietuvos, kaip valstybės kurioje galima rengti tarptautines konferencijas, įvaizdį.
„Idėja, kad tai turi būti tik atminties vieta yra absoliučiai nelogiška ir neracionali. Ir jeigu anksčiau politikai ir Vyriausybės galvojo apie tai, kaip skatinti Lietuvoje turizmą ir verslą bei pagaliau formuoti kokį nors tarptautinį įvaizdį, dabar to nėra.
Nes kitose šalyse iš verslo konferencijų valstybės gauna pakankamai geras pajamas ir yra organizuojami įvairūs renginiai. Lietuva tuo klausimu yra tikrai atsilikusi ir turi ne visai tinkamą „Litexpo“, kuriame tikrai gali ne visi renginiai vykti“, – Eltai teigė A. Avulis.
„Gal sakyčiau, kad kažkoks yra politikų ir Vyriausybės pataikavimas vienai kažkokiai interesų grupei“, – pridūrė jis.
Pradings verslo pasitikėjimas Vyriausybė
Nors bendrovė „Hanner“ šalia sporto rūmų, buvusio Žalgirio stadiono teritorijoje pastatė „Marriott“ viešbutį, kuris turėjo aptarnauti konferencijų centrą, A. Avulis teigia, kad pastato trūkumas sukels daugiau žalos ne jo verslui, o Vyriausybei.
Anot jo, tokie sprendimai parodys verslo atstovams, kad politikų bendradarbiavimo siūlymais negalima pasitikėti.
„Pasitikėjimas politikais ir Vyriausybe krenta, tą atskleidžia ir žiniasklaida. Ir akivaizdžiai matosi iš tokių atvejų, kad pasitikėti politikais, kurie kviečia verslą bendradarbiauti kuriant kažkokius projektus, tikrai negalima. Ir man atrodo, kad tai yra didelė, didelė žala Lietuvos Vyriausybei ir ji didesnė nei verslui.
Nes verslas prisitaiko prie sąlygų. Jeigu mums ten nebus to konferencijų centro, mes išgyvensime“, – sake jis.
„Šiuo atveju, gal nebus kažkokios didelės tragedijos ar baisios žalos, bet kitais atvejais gali būti, kad investuosime, pastatysime gamyklas, o paskui pasirodys, kad jiems visai nereikia to, kas čia padaryta“, – paminėjo jis.
A. Avulis priminė, kad konferencijų centro projekto neįgyvendinimas yra ankstesnių Vyriausybių suteiktų pažadų laužymas.
„Vyriausybė buvo priėmusi sprendimą ir pradėjusi įgyvendinti projektą, kad vietoje sporto rūmų būtų įrengtas konferencijų centras.
Aš buvau pakviestas į Vyriausybę, kur buvo kalbama, kad bus konferencijų centras ir mūsų paprašė, kad pastatytume viešbutį.
Po susitikimo mes jį suprojektavome ir pastatėme. Aišku, kol statėme viešbutį, planavome, kad per tą laiką bus sukurtas konferencijų centras. Tačiau, pasikeitus politinei valdžiai Lietuvoje, tas klausimas ir užstrigo“, – sakė jis.
Sprendimo motyvavimas sakraliniu principu yra nepagrįstas
Taip pat, anot A. Avulio, tokio sprendimo motyvavimas sakralinių vietų principu yra nepagrįstas, kadangi žydų bendruomenė ir jai svarbios vietos tiek Lietuvoje, tiek Vilniuje yra pagerbtos.
Be to, jo tikinimu, verslas šiuo klausimu bendravęs su žydų bendruomene ir buvo pasiekęs supratimą.
„Toms sakralinėms vietoms tiek Vilniuje, tiek Lietuvoje, yra rodoma pakankamai daug pagarbos. Ir žydų kapinių vieta yra aiškiai nustatyta, kur ir kokio dydžio jos buvo.
Nenorėčiau leistis į istorines detales apie tai, kodėl jos buvo iškeltos ir kaip viskas vyko, bet manau, kad yra pakankamai daug parodyta dėmesio žydų bendruomenei.
Ir mes bendravome tiek su Lietuvos žydų bendruomene, tiek su tarptautine žydų bendruomene, ir ten to supratingumo ir pagarbos buvo pakankamai iš visų pusių“, – sake jis.
Galiausiai „Hanner“ valdybos pirmininkas paminėjo, kad vis dar turintis vilties, kad situacija pasikeis. Anot jo, kadangi Seimas ir Vyriausybė galimai pasikeis dar iki šių metų pabaigos, kai planuojama teikti galutinius siūlymus, sprendimas dėl sporto rūmų dar gali keistis.
„Aš manau, kad visada yra vilties, kad racionalus protas nugalės ir net jeigu šie politikai, kurie dabar kažkaip labai stipriai pataikauja vienai interesų grupei, jie čia yra neamžinai. Ir tie politikai gali keisti savo nuomones, tai vienas dalykas, kas galbūt mažai tikėtina.
Bet kas galbūt yra daugiau tikėtina, tai yra, kad atsiras kiti politikai Lietuvoje, galbūt neužilgo, galbūt ir šiais metais, ir tada mes galbūt pamatysime kitokius sprendinius“, – teigė A. Avulis.
ELTA primena, kad planai 1971 m. atidarytuose ir po 2010 m. nebenaudojamuose Koncertų ir sporto rūmuose įrengti konferencijų centrą buvo ruošiami pastatą 2015 m. perėmus Turto bankui. 2016 m. buvo paskelbti pertvarkymo darbai, bet 2017 m. jie buvo nutraukti dėl neskaidriai vykusio rangovo konkurso.
Taip pat rekonstrukcijos projektas nuo 2017 m. susidūrė su kai kurių žydų bendruomenės atstovų pasipriešinimų, kadangi kompleksas yra nuo XVI amžiaus veikusių žydų kapinių teritorijoje.
Rekonstrukcijos pradžia buvo vis atidedama, kol Vyriausybė 2021 metų rugpjūtį atsisakė planų Vilniaus sporto rūmus paversti kongresų centru.
Rašyti komentarą