Menkavertį biokurą „prastūmė“ kaip geriausios kokybės
Klaipėdos apylinkės prokuratūra perdavė teismui baudžiamąją bylą, kurioje trys įmonės, jų vadovai ir kiti asmenys kaltinami dėl daugybės nusikalstamų veikų, susijusių su dokumentų klastojimu, sukčiavimu, kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimu.
Įtariama, kad dėl šių veiksmų padaryta didelė finansinė žala bendrovėms „Palangos šilumos tinklai“ ir „Jonavos šilumos tinklai“.
Trijų įmonių direktoriai sudarė sutartis su „Palangos šilumos tinklais“ dėl biokuro tiekimo. Veikdami kartu su šios bendrovės darbuotoju ir kitais asmenimis, jie galimai klastojo biokuro kokybės mėginius.
Įtariama, kad remiantis šiomis klastotėmis parengti netikri dokumentai, kuriais siekta nuslėpti pristatyto nekokybiško biokuro faktą ir nepagrįstai įgytą turtą.
Dėl šių veiksmų „Palangos šilumos tinklai“ patyrė mažiausiai apie 112 tūkstančių eurų žalą.
Tyrimo duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad dalis kaltinamųjų, taikydami tą pačią nusikalstamą schemą, padarė beveik 92 tūkst. eurų turtinę žalą ir „Jonavos šilumos tinklams“.
Bylos duomenimis, vykdant kyšininkavimą, prekybą poveikiu ir papirkimą, galimai apgaule užvaldytas svetimas turtas - piniginės lėšos, kurios tiesiogiai pervestos į įtariamųjų juridinių asmenų banko sąskaitas, o vėliau panaudotos įmonių veikloje.
Ikiteisminio tyrimo metu paskirti laikini nuosavybės teisės apribojimai kaltinamų juridinių ir fizinių asmenų turtui, kurio vertė viršija pareikštų civilinių ieškinių dydį.
Už tokio pobūdžio nusikalstamas veikas asmenims gali grėsti laisvės atėmimas iki septynerių metų.
Daugiau šios kriminalinės istorijos aplinkybių atskleidė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.
„Šios kriminalinės istorijos pradžia - 2022-ųjų vasaris. Vertinant sausio mėnesio biokuro kokybės ataskaitas, “Palangos šilumos tinklų" katilinės priežiūros skyriaus vadovui kilo įtarimas, kad realiai pristatomo biokuro kokybė neatitinka tos, kuri deklaruojama laboratorijoje patikrintuose mėginiuose. Jis savo nuogąstavimais pasidalijo su įmonės vadove.
„Palangos šilumos tinklai“ biokurą tuomet pirko iš trijų tiekėjų „Baltpool“ biržoje, kas yra naudingiausia tokio šilumos tiekimo įmonėms.
Direktorė kartu su komanda nedelsiant ėmėsi veiksmų: pradėta stebėti dviejų už techninę kuro priežiūrą atsakingų darbuotojų veikla, pasitelktos stebėjimo kameros.
Tai, ką pavyko nustatyti ir užfiksuoti, tik patvirtino įtarimus: nors tie du stebimi darbuotojai stengėsi veikti kuo slapčiau, imdamiesi visų galimų atsargumo priemonių, vis dėlto kameros po kurio laiko parodė, kad, prieš siunčiant į laboratoriją, mėginiai buvo sukeičiami.
Tai reiškia, kad tiekėjai į įmonę atveždavo blogesnės kokybės kurą, o į laboratoriją keliaudavo visai kitokios kokybės kuro mėginiai.
„Palangos šilumos tinklų“ vadovė nedelsiant apie tai informavo savivaldybės vadovus ir nuspręsta nedelsiant kreipėsi į teisėsaugos institucijas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.
Prasidėjus procesiniams veiksmams, šie du įmonės darbuotojai buvo suimti, o dabar jau baudžiamoji byla keliauja į teismą.
Neįtikėtina, kad tokia nusikalstama veika užsiėmė visi trys biokuro tiekėjai, iš kurių buvo nupirktas kuras. Nors iš pradžių „Palangos šilumos tinklų“ vadovybei kilo įtarimas tik dėl vieno tiekėjo, bet teisėsauga turi surinkusi neginčijamų įrodymų, kad nusikalstamoje veikoje dalyvavo visi trys“, - už atliktą darbą teisėsaugai, “Palangos šilumos tinklų" vadovei Giedrei Juršėnei ir jos komandai dėkojo Š. Vaitkus.
Ikiteisminiam tyrimui vadovavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Nerijus Šiaulys. Tyrimą atliko Klaipėdos apskrities VPK Kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai.
Rašyti komentarą