Orlen

„Orlen“ sukčiams sumokėjo 390 mln. eurų už negautą naftą

(1)

Lenkijos energetikos konglomerato „Orlen" antrinė įmonė Šveicarijoje „Orlen Trading Switzerland" pervedė beveik 390 mln. eurų neįvardintai įmonei, tačiau jos žadėtos naftos taip ir nesulaukė, prieš kelias dienas pranešė lenkų žiniasklaida.

Šie pranešimai pasirodė netrukus po „Orlen" biržos ataskaitos, paskelbtos balandžio 10 d.

„Pagal susitarimuose nustatytą terminą nesulaukus žalios naftos ir jos perdirbimo produktų, antrinė įmonė paprašė grąžinti išankstinius mokėjimus, - buvo rašoma „Orlen" išplatintame pranešime. - Mokėjimai nustatytais terminais nebuvo grąžinti, o galimybę susigrąžinti minėtas lėšas antrinė įmonė įvertino kaip mažai tikėtiną."

„Orlen Trading Switzerland" generalinis direktorius, įvardintas inicialais S.A., buvo sulaikytas Lenkijoje, kur jis atvyko susitikti su nauja bendrovės vadovybe, kurią neseniai paskyrė vyriausybės kontroliuojama stebėtojų taryba, pranešė „Radio Zet".

S.A. buvo nuvežtas į Bydgoščės apygardos prokuratūrą, kur jam pateikti kaltinimai dėl sukčiavimo su PVM, dalyvavimo nusikalstamoje veikloje, pinigų plovimo ir dokumentų klastojimo.

Nors areštas susijęs su PVM grobstymo schemos tyrimu, jis suteiks daugiau informacijos, kaip „Orlen Trading Switzerland" ir „Orlen" vadovavo ankstesnis, partijos „Teisė ir teisingumas" paskirtas generalinis direktorius Danielius Obajtekas (Daniel Obajtek).

Lenkijos naftos perdirbimo ir degalų mažmeninės prekybos bendrovės „Orlen" vadovu balandžio 11 d. paskirtas Ireneušas Fonfara (Ireneusz Fąfara). Jis 2010-2018 metais vadovavo „Orlen" pavaldžiai įmonei Lietuvoje. Pastaruoju metu jis vadovavo medicinos įmonei „4Cell Therapies".

Ministras pirmininkas Donaldas Tuskas (Donald Tusk) dar kovo mėnesį užsiminė apie „Orlen" problemas, kylančias dėl jos antrinės įmonės Šveicarijoje.

„Yra rimtas pagrindas nerimauti, kad dėl šios bendrovės veiklos Lenkija susidurs su labai rimtais nemalonumais", - tuomet sakė D.Tuskas.

Lenkijos verslo ir pramonės naujienų svetainė atkreipė dėmesį, kad po skandalo kilo klausimų dėl „Orlen" atliekamų vidinių verslo partnerių tikrinimo procedūrų, nes jau 2023 m. pabaigoje buvo aišku, kad sutartis buvo pasirašyta su atsitiktiniu tiekėju, kuris galiausiai pasirodė esąs sukčius.

Taip pat ji iškėlė klausimą - kodėl tokia svarbi informacija pasirodė tik balandį? Skandalui pasiekus viešumą, bendrovės akcijos kaina balandžio 12 d. Varšuvos biržoje nukrito 2,17 proc. - iki 16,1 euro.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder