Pirmoji banko kortelė: kada geriausia atidaryti vaiko sąskaitą?

(1)

Vis dažniau pastebima, kad tėvai savo atžaloms duoda dalį vaiko pinigų ir leidžia juos tvarkyti savarankiškai. Tokiu būdu siekiama ugdyti vaikų finansinį raštingumą – mokyti taupyti ir atsakingai leisti pinigus.

Pasak specialistų, ši praktika yra sveikintina, nes vaikas nuo mažens ugdomas tvarkyti finansus savarankiškai. Tačiau tėvams dažnai iškyla klausimas ar atžalai reikia atidaryti banko sąskaitą? Nuo kokio amžiaus vaikui rekomenduojama turėti savo banko kortelę?

Šiaulių banko kasdienės bankininkystės direktorius Andrius Kamarauskas teigia, kad vaiko finansinius įgūdžius derėtų ugdyti nuo mažų dienų. „Mokėjimo sąskaitą vaikui galima atidaryti nuo gimimo, tai gali būti vienas iš taupymo vaiko ateičiai būdų, kai vaiko pinigai yra kaupiami vaiko vardu atidarytoje sąskaitoje.

Mokėjimo kortelę galima išduoti nuo 7 metų. Iki sulaukiant 14 metų, sąskaitai tvarkyti reikės suaugusiųjų priežiūros. 14–18 metų nepilnamečiai gali patys disponuoti savo sąskaitos lėšomis su vieno iš tėvų, įtėvių ar globėjų sutikimu", – sako jis.

Kuo anksčiau – tuo geriau

Vaikystė yra puikus laikas pradėti ugdyti suvokimą apie pinigus ir jų reikšmę, tėvų rodomas pavyzdys formuoja vaiko suvokimą apie finansus. Kuo ankščiau pradedama ugdyti vaiko finansinį raštingumą, tuo geriau jam su pinigais seksis ateityje. Mokyti vaikus apie finansus yra nemenkas iššūkis, tačiau tam gali padėti banko kortelės naudojimas ir banko sąskaitos atidarymas.

„Dažniausiai nuo 11-12 metų vaikams tėvai atidaro banko sąskaitą, susietą su mokėjimo kortele ir vaiko pinigus perveda tiesiogiai į vaiko vardu atidarytą sąskaitą. Svarbu, kad esant šiam pokyčiui, pereinant iš taupymo į skatinimą atsakingai leisti, tėvai neskubėtų ir sutaupytų pinigų iškarto nepervestų į vaiko sąskaitą, nes vaikas kartais dar būna nepasiruošęs didesnei sumai, išlaidos gali būti ir neracionalios", – pataria Šiaulių banko specialistas.

Atidarius banko sąskaitą ir banko kortelę – pinigų valdymas perkeliamas į kitą lygį. Taip atžala ruošiama susitvarkyti su didesnėmis atsakomybėmis ir sumomis ateityje. Taip pat vaikui galima skirti didesnę sumą kišenpinigių ir stebėti kaip jam su ja sekasi taupyti ar planuoti išlaidas. A. Kamarauskas pataria pradėti nuo mėnesinių įplaukų pervedimo – tada reiktų stebėti kaip vaikui sekasi elgtis su pinigais.

Asmeninė finansinė patirtis

Tačiau, kad ir kaip pasitikite savo atžala, reikėtų nepamiršti, kad finansinė atsakomybė vaikams yra naujas potyris – tokiu atveju į pagalbą telkiamasi limitus. Šiaulių banko specialistas pataria, kad vaiko kortelės dienos limitas turėtų būti bent savaitės laiko kišenpinigiai. Vaikams reikia paaiškinti kam skirti šie pinigai, papasakoti apie galimybę juos sutaupyti ir kokie taupymo privalumai.

„Reikėtų nepersistengti kontroliuojant atžalos išlaidas – turėti savų pinigų ir leisti juos taip, kaip nori ir išmanai, ir yra asmeninė finansinė patirtis, iš kurios vaikas mokosi finansinio raštingumo. Konkretų limitą galite skirti atsižvelgdami į vaiko brandą ir poreikius bei savo šeimos finansines galimybes. Taip pat galima taikyti limitus ir pagal operacijos tipą, kaip pvz., riboti pirkimus internete, siekiant tiek apsaugoti vaiko lėšas, tiek pripratinti jį ir saugiai jas leisti internetinėje erdvėje" , – pataria Šiaulių banko ekspertas.

Tėvai gali jungtis prie vaiko interneto banko ir valdyti sąskaitą iki kol jam sukanka 18 metų, vėliau šią teisę praranda. Daugeliui tėvų iškyla dilema ar leisti nepilnametei atžalai jungtis prie internetinės bankininkystė ir valdyti savo sąskaitą. Šiaulių banko specialistas teigia, kad tai gera praktika, tačiau reikėtų atkreipti vaikų dėmesį į saugumą. Pradžioje prie elektroninės bankininkystės reikėtų prisijungti kartu su vaiku ir paaiškinti saugumo elementus – kaip saugiai prisijungti ir atsijungti, prisijungimo duomenis saugoti kaip savo piniginę.

„Operacijoms internetu taip pat galima nustatyti limitus ir juos didinti kartu su vaiko branda. Tarkime, pradžioje galima nustatyti, kad prisijungęs prie interneto banko vaikas galėtų tik stebėti sąskaitoje vykstančias operacijas, o vėliau leisti atlikti ir mokėjimus, pradedant nuo mokėjimo kortelės naudojimo iki apsipirkimo interneto parduotuvėse", – sako A. Kamarauskas.

Svarbiausia – individualumas

Atidaryti sąskaitą atžaloms, turėti nuosavą, dar kitoje taupyti – galima pasimesti tarp banko sąskaitų ir jų poreikio. Šiaulių banko ekspertas teigia, jog racionaliausia praktika, kai kiekvienas narys šeimoje turi atskirą banko sąskaitą ir debeto mokėjimo kortelę. Tačiau kiekviena šeima individualiai turėtų įvertinti savo poreikius ir apsispręsti dėl kortelių kiekio. Specialistas taip pat rekomenduoja turėti bent vieną taupymui skirtą sąskaitą.

„Įvairius finansų valdymo variantus galima derinti pagal individualius kiekvienos šeimos poreikius. Pavyzdžiui, šeima gali valdyti savo biudžetą kartu, turint tik vieną bendrą sąskaitą ir kelias jai priskirtas mokėjimo korteles. Kiekvienu atveju reikia atsižvelgti į savo šeimos biudžeto planavimo ir valdymo kasdienes praktikas.

Biudžeto tvarkymo būdų yra įvairių, o esant klausimų dėl galimų sprendimų ar šeimos finansų valdymo galimybių, reikėtų kreiptis į banko specialistus konsultacijai – jie padės rasti geriausią variantą", – sako Šiaulių banko specialistas A. Kamarauskas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder