sodra

„Sodra“ atskleidė: kur į pensiją galima išeiti vos 49 metų, o kur tenka plušti ir iki 68-erių

(2)

Kasmet Lietuvoje tūkstančiai gyventojų sulaukia pensinio amžiaus ir, jei tik nori, gali mesti darbus ir išeiti į pensiją. Vis dėlto laikas, kada galima prašyti pensijos, vis tolsta. Palyginti su kitomis šalimis, lietuviai iki pensijos dirbs tikrai ne trumpiausiai, nors pasigirti ilga gyvenimo trukme negali.

 

Šiemet Lietuvoje senatvės pensijos amžių sukanka 64 metų moterys ir 64,5 metų vyrai, primena „Sodra“.

Mūsų šalyje senatvės pensijos amžius yra palaipsniui ilginamas, kol 2026 m. vyrams ir moterims sieks 65 metus.

Kaip rodo Valstybės duomenų agentūros duomenys, šiuo metu gimstantys lietuviai, tikėtina, gyvens vidutiniškai iki 75,3 metų. Tiesa, vyrų tikėtina gyvenimo trukmė yra 70,86 metų, o moterų – 79,57 metų.

Tie lietuviai, kurie jau sulaukė 65 metų, tikėtina, kad iki mirties išgyvens dar vidutiniškai daugiau nei 16 metų.

Arabai dirba trumpiausiai?

Remdamasi Tarptautinės socialinės apsaugos asociacijos duomenimis, oficialioje socialinio tinklo paskyroje „Sodra“ skelbia, kad šiuo metu Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE) vietiniai gyventojai, vyrai ir moterys, į pensiją išeina anksčiausiai – vos 49 metų.

Tiesa, imigrantai, dirbantys ir gyvenantys šioje šalyje, senatvės pensiją gauna gerokai vėliau – sulaukę 60-ies.

Kaimyninėje Saudo Arabijoje vyrų ir moterų senatvės pensijos amžius yra 58 metai. Šioje šalyje būtina būti išdirbus bent 10 metų ir sumokėjus įmokų bent už 120 mėnesių.

Kenksmingomis sąlygomis ar sunkų fizinį darbą dirbę vyrai senatvės pensiją gali gauti anksčiau – sulaukę 53 metų, bet turi būti išdirbę visus 10 metų.

Išankstinę senatvės pensiją Saudo Arabijoje gali gauti bet kokio amžiaus jau nebedirbantys arba nevykdantys savarankiškos veiklos žmonės, sumokėję bent 300 mėnesių įmokas.

Vis dėlto tiek JAE, tiek Saudo Arabija yra turtingos naftos ir gamtinių dujų. Pajamos iš jų pardavimo leidžia gyventojams gana anksti išeiti į pensiją.

Kaimo gyventojai dirba trumpiau

Argentinoje vyrai sukanka senatvės pensijos amžių 65 metų, moterys – sulaukę 60-ies. Tačiau kaimo darbininkai senatvės pensiją gauna anksčiau: argentiniečiai vyrai – sulaukę 60 metų, o moterys – 55 metų.

Australijoje nuo 2017 metų pensinis amžius kas dvejus metus buvo ilginamas ir šiemet pasiekė 67 metus.

Čia būtina sąlyga senatvės pensijai gauti yra gyvenimas šalyje bent 10 metų, iš kurių 5 metus – be pertraukos.

Kanados gyventojai senatvės pensiją gauna sulaukę 65 metų. Senatvės pensiją čia galima gauti nuo 60-ies, tačiau ji bus mažesnė. Jei žmogus nusprendžia į pensiją išeiti vėliau nei 65-erių, jis gauna didesnę pensiją.

Europoje pensinis amžius – ilginamas

Jungtinėje Karalystėje senatvės pensijos amžius yra 66 metai. Nuo 2026 iki 2028 metų jis palaipsniui didės iki 67 metų.

Norvegijoje senatvės pensiją žmonės gauna sulaukę 67 metų. Kai kurių profesijų atstovai, pavyzdžiui, pilotai ar slaugytojai, ją gali gauti anksčiau.

Švedijoje patys gyventojai nusprendžia, kada išeis į pensiją. Anksčiausiai jie gali išeiti būdami 61 metų. Šio amžiaus sulaukę žmonės gauna pagrindinę pensiją. Nuo 65 metų papildomai mokama garantinė pensija.

Senatvės pensija Islandijoje priklauso nuo 67 metų, o jūreiviams – nuo 60 metų.

Danijoje iki 2019 metų senatvės pensiją galėjo gauti 65 metų žmonės. Nuo 2019 iki 2022 metų pensinis amžius ilgintas iki 67, o 2030 metais pasieks 68 metus.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu senatvės pensiją Lietuvoje gauna 617,7 tūkst. gyventojų.

Vidutinė senatvės pensija mūsų šalyje dabar yra 538,8 euro.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder