Valstybinė darbo inspekcija „Barboros“ darbuotojų negins

(5)

„Vakaro žinios" neseniai publikavo straipsnį „Štai kieno sąskaita milijonieriai susikrauna turtus", kuriame aprašė „Vilniaus prekybos" įmonės „Barbora" darbuotojų sąlygas. Tačiau darbuotojams viešai prabilus apie kone vergiškas sąlygas, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) jų ginti neketina. Net po žinios, jog neseniai įmonėje vienas darbuotojas pasitraukė iš gyvenimo.

Pas turtingiausius - vergiškos sąlygos

Kaip buvo rašyta „Vakaro žinių" straipsnyje, darbuotojai skundžiasi, kad jiems nemokami žadėti atlyginimai, o reikalavimai tokie, kad nėra kada nei pavalgyti, nei į tualetą nueiti.

Nors įmonėje neseniai vienas darbuotojas pasitraukė iš gyvenimo, Valstybinė darbo inspekcija ginti vienam turtingiausių Lietuvos žmonių Nerijui Numai priklausančios bendrovės įmonės darbuotojų neskuba.

Be to, nusprendę ginti savo teises, darbuotojai sulaukė keršto iš vadovybės, buvo pradėtas naudoti mobingas. Todėl jau kreiptasi į Generalinę prokuratūrą dėl profesinių sąjungų veiklos trukdymo. Tyrimas vis dar vyksta. Tuo tarpu VDI tyrimų pradėti neskuba.

„Vakaro žinios" kreipėsi į VDI su klausimu, ar inspekcija yra pradėjusi tyrimą savo iniciatyva, remiantis informacija, kad prekybos centro darbuotojai kreipėsi į prokurorus dėl neteisėtų darbdavio veiksmų.

Taip pat teiravomės, ar inspekcijai yra žinoma, kad prekybos tinklų darbuotojai yra engiami ir diskriminuojami. Teiravomės, ar darbuotojai bus apklausti, kad būtų ištirta publikacijoje paskelbta informacija bei kokius kontrolės veiksmus VDI vykdo šiame sektoriuje.

Tačiau įmonių, kurias valdo vieni turtingiausių Lietuvos žmonių, tirti neskubama. Atsakyme VDI patvirtina, kad vertina visą viešojoje erdvėje esančią informaciją, kuri galėtų būti susijusi su darbo santykius reglamentuojančių teisės aktų pažeidimais:

„Taip pat VDI atlieka neplaninius patikrinimus reaguojant į visuomenės informavimo priemonėse publikuotą ar kitaip paviešintą informaciją dėl viešojo intereso pažeidimo teisės aktų vykdymo klausimais." Tačiau tuojau pat priduriama, kad ištekliai įstaigoje yra riboti, todėl šiuo metu didžiausias dėmesys skiriamas nelaimingų atsitikimų darbe ir nelegalaus darbo atvejams.

Siūlo gintis patiems

Toliau rašte VDI pateikia nelegalaus darbo statistiką, kuri visiškai nesusijusi su paklausimu dėl „Barboros" darbuotojų. Inspekcija, kuri teigia, kad tiria informaciją viešojoje erdvėje, iš tiesų tyrimo pati imtis nė neketina. Ji pasiūlė darbuotojams ginti savo teises patiems.

„VDI visais atvejais skatina darbuotojus, kurie mano, kad darbdaviai jų atžvilgiu galimai pažeidžia darbo teisės normas (pvz., darbdavys naudoja psichologinį smurtą, pažeidžia maksimalaus darbo laiko reikalavimus, nesuteikia minimalaus poilsio, fiziologinių pertraukų ir pan.), teikti rašytinį skundą VDI dėl konkrečios situacijos identifikavimo ir poveikio priemonių darbdavio atžvilgiu pritaikymo. Skunde turėtų būti nurodoma tiksli informacija apie galimus pažeidimus.

Taip pat akcentuojame, kad tuo atveju, jeigu darbdavys pažeidė darbuotojo teises (pvz., darbuotojas dėl psichologinio smurto patiria turtinę ar neturtinę žalą, jam nemokamas darbo užmokestis už viršvalandinį darbą ir pan.).

VDI skatina darbuotoją kreiptis į darbo ginčų komisiją prie VDI teritorinio skyriaus, kurio teritorijoje yra/buvo jo darbovietė", - rašoma atsakyme, kurį pasirašė Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas Dalius Čeponas.

Taip pat priduriama, kad tokį skundą darbuotojas turi pateikti „per vieną mėnesį nuo tada, kai sužinojo ar turėjo sužinoti apie jo teisių pažeidimą."

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder