Renovacijos laukė
Namo pirmininko Alberto Butenio žiniomis, nors daugiabučių renovacijai siūlomas lengvatinis kreditas, o energijos taupymą skatinančioms priemonėms įdiegti skiriamos subsidijos, kai kurių Kretingos miesto daugiabučių savininkai bijo ilgam finansiškai įsipareigoti bankui, nenori kurį laiką kęsti triukšmą, kitus nepatogumus, o šio, kažkada buvusio „Laisvės“ vilnos audinių fabriko bendrabučio, senbuviai bijojo... kad renovacija neprasidės.
Antradienį į būsimą statybvietę atvykusiems bendrovės „Kretingos komunalininkas“ direktoriui Pauliui Ruškui, specialistei Jurgitai Vadeikienei ir įmonės „Mirigita“ darbų vadovui D. Gvergždžiui tai paliudijo pirmame aukšte gyvenanti Iveta.
„Mūsų bute šalta, drėgna, nėra ventiliacijos. Po renovacijos bent sienos, baldai, linoleumas nebepus... Kas tris mėnesius dabar tenka remontuoti – vieni nuostoliai“, – sakė pirmame aukšte gyvenanti moteris.
Sieks, kad gyventojai žinotų kiekvieną žingsnį
Problemų šiame name, kaip teigė pirmininkas, – tūkstantis ir viena: vos laikosi elektros skydinė, iš rikiuotės išėjusios sistemos, krenta plytos, pro sienas bėga vanduo, košia vėjai. Nors rūsys išvalytas, sutvarkytas, jokių besimėtančių rakandų nerasi, tačiau šilumos punktas ir visi vamzdynai nustekenti.
Suskaičiuota, kad 1980-aisiais pastatyto 5 aukštų 63-jų butų bendrabučio tipo namo modernizavimas kainuos per 1 mln. eurų.
Rangovo atstovas teigė sieksiąs sklandžios komunikacijos su gyventojais – pageidaus, kad susirinkimai su jais ir su techniniu prižiūrėtoju vyktų kas mėnesį.
Renovacijos procesas esąs netrumpas ir sudėtingas, todėl žmonės turintys žinoti, kad kurį laiką nebus karšto ar šalto vandens, kad, perdengiant stogą ir nuo jo nukrausčius antenas, teks pakentėti be televizijos ir panašiai.
Susirinkimus organizuoti padės, įvairiais klausimais gyventojus konsultuos už renovaciją atsakinga nauja „Kretingos komunalininko“ specialistė Jurgita Vadeikienė.
Įmonėje dirbti ji pradėjo nuo pirmadienio, bet patirties šioje srityje sakė turinti – prieš tai panašias pareigas užėmė Klaipėdoje.
„Uostamiestyje renovacija – kaip visur Lietuvoje: vienuose namuose sėkmingesnė, kituose daugiau kliuvinių, daugiau problemų, bet vyksta. Akivaizdu, kad namai senėja, ir daugelį jų modernizuoti būtina“, – sakė J. Vadeikienė.
Specialistė pripažino, kad renovacija pabrango, bet kiek, – sunku apibūdinti, kadangi namai, plotai – įvairūs, naudojamos statybinės medžiagos – irgi.
Atsižvelgiama į gyventojų pageidavimus, ko jie patys nori: keisti langus ar ne, ar įstiklinti balkonus, o sienas – šiltinti, ar pakeisti šilumos mazgus?
Visa tai užfiksuota investiciniame projekte. Pavyzdžiui, į šio namo Klaipėdos g. renovaciją neįtraukta atnaujinti laiptines bei jų apšvietimą, visa tai gyventojai galės susiorganizuoti atlikti vėliau, mat, kaip patikslino D. Gvergždys, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) finansuoja tik energiją taupančias priemones.
Darbai vyksta 7-iuose namuose, trys – eilėje
Klaipėdos g. 125B bus aštuntas dabar Kretingos mieste renovuojamas namas. „Jo šildymo ir karšto vandens sistemos jau seniai prašėsi atnaujinti, ypač karšto vandens sistema čia yra kritinės būklės“, – patvirtino bendrovės „Kretingos šilumos tinklai“ direktoriaus pavaduotojas Tomas Liaučys.
Anot jo, atnaujinus pastatus, šilumos energijos suvartojama 40–60 proc. mažiau, o tai ypač aktualu brangstant energetiniams resursams.
Butuose komforto temperatūrą galima pasirinkti pagal individualų poreikį, dėl to tarp gyventojų kyla mažiau konfliktų. Renovavus sistemas, mažėja ir jų priežiūros tarifas.
Kretingos mieste ir rajone centralizuota šilumos tiekimo sistema naudojasi 142 daugiabučiai namai, 42 – renovuoti.
Pasak „Kretingos komunalininko“ vadovo P. Ruškaus, šiuo metu darbai vyksta dar 7-iuose: Kęstučio g. 2, Vytauto g. 119, Laisvės g. 8, Žemaičių g. 8, Savanorių g. 52, Vilniaus g. 27 ir Klaipėdos g. 133B.
Du namai – J. Pabrėžos g. 10 ir Klaipėdos g. 133A – jau atiduodami vertinti valstybinei komisijai, dar trims – Rotušės a. 19, Klaipėdos g. 111 ir Pasieniečių g. 12 – rangos darbai nupirkti, laukiama finansavimo.
Rašyti komentarą