Karo analitikai: Ukrainos okupacijos, Sovietų Sąjungos atkūrimo planai buvo parengti ir vykdomi gerokai prieš Putinui patenkant į valdžią

Karybos apžvalgininkai Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas socialiniame tinkle „Facebook“ rengia kasdienines karo Ukrainoje apžvalgas bei pateikia įvykių analizes keliais lygmenimis: politiniu, strateginiu, operaciniu ir taktiniu. Autoriai sutiko savo įžvalgomis pasidalyti ir su Lrytas.lt skaitytojais.

Politinis strateginis lygmuo

Kai paskelbus okupuotų Ukrainos regionų prijungimą prie Rusijos, Ukrainos kariuomenė išvadavo vieną svarbiausių logistinių centrų šiaurės rytuose – Lymano miestą -, Vladimiras Putinas įsiuto.

Ukrainos kariuomenės vadovybė nepaisė Rusijos garsinimų, kad Lymanas po aneksijos neva yra po branduoliniu Rusijos skėčiu ir tęsė puolimą.

Rusijos valstybinė žiniasklaida pranešė, kad orda iš Lymano pasitraukė todėl, kad Ukraina naudojo naujausias Vakarų šalių technologijas, artileriją bei rėmėsi NATO žvalgyba.

Po šeštadieninio Rusijos armijos pralaimėjimo atsibudo V.Putino vasalas Ramzanas Kadyrovas, pareikšdamas, kad „reikėtų imtis drastiškesnių priemonių, iki pat karo padėties pasienio zonose paskelbimo ir mažo galingumo branduolinių ginklų panaudojimo“.

Kiti Kremliaus radikalai taip pat didina spaudimą V.Putinui, kad mūšio lauke būtų panaudotas branduolinis ginklas.

Mes tikimės, kad Nikolajus Patruševas teisingai suprato Jake'o Sullivano draugišką perspėjimą, kad vos tik pradėjus ruoštis naudoti branduolinį ginklą, JAV smogs į Rusijos sprendimų priėmimo centrus, vadavietes, raketų paleidimo centrus, ryšio mazgus bei kitus karinius objektus.

Tai, kad JAV paragino savo šalies piliečius skubiai palikti Rusijos teritoriją, indikuoja, jog Vašingtonas nejuokauja ir iš tiesų ruošiasi smogti. Izraelis taip pat nurodė savo piliečiams nedelsiant palikti Rusijos teritoriją – ypač ragindamas tuos, kurie turi dvigubą pilietybę.

Danijos energetikos agentūra praneša, kad dujų nuotėkis iš „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ dujotiekių Baltijos jūroje sustabdytas. Dujotiekyje pasiektas stabilus slėgis.

„Gazprom“ duomenimis, pažeistuose vamzdynuose buvo apie 800 mln. kubinių metrų dujų – t. y. tiek, kiek Danijoje suvartojama per tris mėnesius.

Jungtinių Tautų teigimu, dėl dujotiekio sistemos pažeidimų išsiskyrė bene didžiausias kada nors užfiksuotas metano kiekis. Susidarė didžiulis labai koncentruoto metano pliūpsnis, kuris kenkia aplinkai.

Kanados organizacijos „GHGSat“, naudojančios palydovus metano emisijai stebėti, mokslininkai apskaičiavo, kad viename iš keturių plyšimo taškų per valandą nutekėjo 22 920 kg dujų. Tai prilygsta 286 tonų anglies sudeginimui per valandą.

Kremlius labai skausmingai sureagavo į Ukrainos pareiškimą stotį į NATO „pagreitinta tvarka“, komentuodamas JAV gynybos sekretoriaus Lloydo Jameso Austino pareiškimą apie atviras duris Ukrainai ir pergalės užtikrinimą.

Ta proga iš pagirių komos buvo pažadintas Dmitrijus Medvedevas, kuris išplatino paruoštuką, kad Kyjivo paraiška „paspartins Trečiojo pasaulinio karo pradžią“.

Ką mes galime čia pasakyti? Trečias pasaulinis Rusijos iniciatyva jau vyksta. Tačiau Kremlius deda visas pastangas, kad V.Putino chunta kuo greičiau būtų sunaikinta, o karas baigtųsi Ukrainos ir sąjungininkų pergale.

Rusija vyriausybės dekretu nuo spalio 1 d. uždraudė vežti krovinius per Rusiją bendrovėms iš šalių, kurios anksčiau taikė panašias priemones Rusijos krovinių vežėjams. Draudimas taikomas visoms ES šalims, Jungtinei Karalystei, Norvegijai ir Ukrainai.

Šaunuoliai. Kuo mažiau fašistinis režimas surenka į biudžetą pinigų, ypač iš Vakarų, tuo arčiau jo Brisiaus galas. Ėėė, galas.

Lietuvoje kaip kokia votis pratrūko konfliktas dėl Lietuvos kariuomenės rezervo rengimo. Vyksta karas, kurį reikia laimėti, todėl savo nuomonę šį kartą apie rezervą ir jo parengtumą pasilaikysime sau.

Vis dėlto, pats šio konflikto tarp atskirų politikų ir pareigūnų faktas atrodo kaip informacinė diversija – Lietuvos kariuomenės diskreditavimas pačių Lietuvos piliečių, užimančių itin atsakingas pareigas, rankomis.

Nors mūsų nebestebina, kad vienoje valtyje sėdintys politikai nesugeba komunikuoti tarpusavyje ir nešvarius savo apatinius skalbia viešai, tačiau labai apmaudu, kad tokie dalykai vyksta ne sveiku, o „influencerio“ protu besivadovaujančioje provincialios politikos dienotvarkėje.

Rezultate turime sumenkintą kariuomenės prestižą, atskleistas kariuomenės vidaus problemas, viešumoje – sprendimų priėmėjų ginčus, kieno ilgesnis.

Rusijos ambasados darbuotojams, stuksenantiems klaviatūra raportus į Kremlių, viešai demonstruojama betvarkė už Lietuvos gynybą atsakingų asmenų galvose yra kaip vodka su kopūstais.

Snukius galima pasidaužyt tarpusavy tyliai, teisingą sprendimą galima priimti taip pat tyliai. Krašto gynybos reikalai neturėtų būti sprendžiami turgaus bobučių kudakavimo lygyje.

Operacinis lygmuo

Išvaduotas Lymanas. Ukrainos kariuomenei atsivėrė kelias į Lysičianską ir Severodonecką.

Nepatvirtintais duomenimis, okupuotą Lymano miestą bandė išlaikyti apie 5000 Rusijos „karių“. Ukrainos Gynybos ministerijos teigimu, „beveik visi“ Lymane esantys ginkluoti okupantai buvo arba paimti į nelaisvę, arba nukauti.

JAV gynybos sekretorius pasveikino Ukrainą su dar viena pergale teigdamas, kad ši sėkmė mūšio lauke sukels Rusijos armijai naujų „dilemų“.

L.J.Austinas pabrėžė, kad Lymanas okupantui buvo svarbus tiekimo linijų centras, kuriuo Rusija naudojosi gabendama karius, ginkluotę ir kitą frontui būtiną įrangą, techniką bei amuniciją tiek į pietus, tiek į vakarus.

„O be tų kelių bus sunkiau. Taigi rusams kyla tam tikra dilema, kaip elgtis ateityje“, – sakė JAV Gynybos sekretorius.

Džiaugiamės, tačiau labai nesureikšminame Lymano išvadavimo bendrame karo kontekste. Kovinei dvasiai tai labai svarbu. Ukrainiečiai sėkmingai kaunasi JAV ir kitais Vakarų valstybių ginklais, yra palaikomi tiek moraliai, tiek materialiai. Tačiau priešakyje – ilgas, alinantis ir kruvinas „darbas“.

Rusija pagrindines pajėgas ir rezervą permeta į Ukrainos pietus, siekdama išlaikyti Chersoną ir Zaporižės srities dalį. Tačiau toks sprendimas toliau silpnins Rusijos ordų pajėgumus šiaurės rytuose, tad galimas daiktas, kad netrukus bus galima rengti Luhansko išvadavimo planą.

Kremliaus sprendimai, laidojant ištisas karines formuotes, nurašant tūkstančius karių ir technikos vienetų rodo, jog Rusijos generaliniame štabe kažkam labai negerai su galva.

Tokias rusų armijos kvailystes gali pateisinti du faktai: arba Mordoro armijai vadovauja pats V.Putinas, kuris neturi žalio supratimo apie karo taktiką ir strategiją, nes tėra eilinis, kabinetinis KGB klerkas – arba generolai, matydami, kaip spėriai Rusija grimzta į prapultį, patys sabotuoja režimo veiksmus.

Taktinis lygmuo

Tęsiama Rusijos režimo paskelbta „dalinė“ mobilizacija. Okupuotame Kryme mobilizuoti šio pusiasalio, Krasnodaro krašto ir Adigėjos respublikos vyrai formuoja motorizuotą šaulių diviziją.

Apie du tūkstančius mobilizuotų asmenų atvyko į 810-osios atskirosios jūrų pėstininkų brigados nuolatinės dislokacijos punktą Sevastopolyje.

Budonovsko mieste, Stavropolio krašte, į Pietų karinės apygardos 205-osios atskirosios motorizuotosios šaulių brigados mobilizacijos punktą atvyko apie 5 tūkst. žmonių.

Rusiškieji okupantai į Zaporižę paleido keturias raketas „S-300“. Sunaikinta pramoninė infrastruktūra, dirba gelbėjimo tarnybos.

Naktį apšaudyta Charkivo sritis, sužeista 71 metų moteris.

Pastarąją parą Rusijos okupantai apšaudė gyvenvietes, esančias prie sienos su Rusijos Federacija.

Orda ir toliau bando užimti Donecko sritį, bet bėgant atgal, tai sunkiai gaunasi.

Per pastarąją parą okupantai surengė 4 raketų ir 16 oro smūgių bei 75 karinių ir civilinių Ukrainos objektų apšaudymus. Smūgiams į infrastruktūros objektus naudojami Irano gamybos savižudžiai dronai „Shahed-136“.

Praėjusią parą nuo okupantų smūgių nukentėjo daugiau kaip 30 gyvenviečių, tarp jų Bilohirivka, Bachmutas, Krasnohurivka, Nikopolis, Mykolajivas, Očakovas ir Odesa.

Siekdama paremti sausumos pajėgų veiksmus, Ukrainos karo aviacija praėjusią parą sudavė 29 smūgius. Pataikyta į priešo atramos punktus, 22 ginkluotės ir karinės technikos vietas, 6 priešlėktuvinių raketų kompleksus. Numušti 2 bepiločiai orlaiviai.

Ukrainos raketiniai daliniai ir artilerija smogė 8 rusų vadavietėms, 10 gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos susitelkimo vietų. Smogta 3 šaudmenų sandėliams ir 2 priešlėktuvinių raketų kompleksams „S-300“.

Komentaras

Žiniasklaida platina Rusijos politiko, FSB atsargos pulkininko Genadijaus Gudkovo teiginius, kad Putleris šiuo metu neturi didelių ambicijų, nes esą šiuo metu gelbsti savo kailį. Jei V.Putinas nebaudžiamai galėtų panaudoti branduolinius ginklus, jis juos neva seniai būtų panaudojęs.

Nuo šio žingsnio jį sulaiko baimė, kad jis pats mirs, ką jam žada Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir net Kinija. Kol V.Putinas meta šviežią patrankų mėsą į karo veiksmus, tol branduolinio smūgio tikimybė nedidelė.

FSB atsargos karininko teigimu, karo eigos planavimas vyksta liguistoje V.Putino vaizduotėje, todėl nežinia, kokio kvailumo, cinizmo ir savižudybės lygį tai gali pasiekti. Rusijos elitas dabar labai nekenčia V.Putino ir jį jau seniai būtų pašalinęs, jei tik galėtų pasiekti.

Visų pirma, buvusiųjų nebūna. Ypač Rusijoje, FSB.

Antra, ne vienas V.Putinas yra sprendimų priėmėjas ir strateginių planų kūrėjas. Ukrainos okupacijos, Sovietų sąjungos atkūrimo planai buvo parengti ir vykdomi gerokai prieš V.Putinui patenkant į valdžią.

Trečia, ne V.Putinas sukūrė FSB, o FSB sukūrė V.Putiną. Tad jį „nudaigojus“, tokių putinų sistema rezerve turės ne vieną ir ne du.

Ketvirta, Kremliaus įtakos agentai eilinį kartą nori apgauti Vakarus, kad dėl visko kaltas „blogasis diktatorius“, kurį pašalinus, Rusija taps normalia demokratine šalimi. Ne. Tokiu būdu Rusija demokratine netaps.

O štai palikus V.Putiną, tačiau sunaikinus FSB ir kitų Kremliaus represinio aparato struktūrų sistemą, ją sudarančius ir sukančius sraigtus, Rusija nebekels grėsmės civilizacijai.

Sistema visus kolektyvinius karo nusikaltimus stengsis „nurašyti ant V.Putino“, kad nepajudinta ir nepaliesta, toliau galėtų tęsti savo kruvinų darbų planavimą, o vėliau – ir vykdymą.

A.Navys ir M.Sėjūnas dėkoja visiems, kurie finansiškai remia analitikų įkurtą VšĮ „Visuomenės informacinio saugumo agentūra“.

Jie pabrėžia, kad nors jų tekstus perpublikuoja žiniasklaidos priemonės, patys šio turinio kūrėjai yra visiškai nepriklausomi ir savo veiklą tęsia tik privačių rėmėjų dėka. 

Raktažodžiai
Sidebar placeholder