Opera „Undinė“ - žvilgsnis į mūsų sąžinę

Kur kitur, jeigu ne teatre prie jūros, turėtų skambėti Antonino Dvoržako opera „Undinė“. Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras pristatys šio veikalo premjerą vasario 25-27 dienomis Klaipėdos žvejų rūmuose.

2022-uosius Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras skiria pasakoms. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro žiūrovai šiais metais sulauks trijų pasakiškų veikalų: A. Dvoržako „Undinės“, Liudvigo Aloiso Minkaus baleto „Don Kichotas“ premjeros vasarą, kuri bus parodyta Klaipėdos festivalio metu elinge, ir Broniaus Kutavičiaus operos „Lokys“ premjeros rudenį.

Kita Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro repertuaro formavimo kryptis, anot L. Vilimienės, - statyti mažai Lietuvoje žinomus, mažai statytus arba neilgą sceninį gyvenimą gyvenusius veikalus.

Laima Vilimienė

KRYPTIS. Pasak Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovės Laimos Vilimienės, po sudėtingų, pasaulį negrįžtamai pakeitusių metų norisi žiūrovų žvilgsnį nukreipti į metafizinį, dvasinį pasakų pasaulį, kuriame viskas yra įmanoma.

Pasaulinio garso sulaukusi čekų kompozitoriaus A. Dvoržako opera „Undinė“, parašyta 1900 metais, Lietuvos scenoje skambės trečią kartą. Pieš tai ji buvo du kartus pastatyta Kaune (1937 m. ir 1972 m.).

Aukština gyvybės kultūrą

Atgaivinti „Undinę“ Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro scenoje sumanė režisierius Bernardas Gytis Padegimas. Šis spektaklis kartu dedikuojamas jo 70-mečiui.

"Kuriant šį pastatymą man buvo labai svarbios popiežiaus Jono Pauliaus II mintys apie gyvybės kultūrą. Mes šiandien skiriame milijardus ginkluotės lenktynėms, užuot skyrę juos aplinkai valyti ir gražesniam pasauliui kurti.

Giluminė „Undinės“ žinutė yra apie mūsų santykį su gyvybe. Galvojau apie žolę, kurią mes trypiame, apie aikštes, kurias trinkelizuojame, apie medžius, kurie kertami lengva ranka.

Mes pavergėme gamtą ir ji ginasi nuo mūsų, žmonių, virusais, uraganais, gaisrais... Kurdami operą Klaipėdoje išgyvenome didžiules audras ir filmuoti šėlstančios jūros vaizdai bus šiame spektaklyje, kaip devintoji banga, kuri viską nuplauna. Šiame spektaklyje norime pažiūrėti į žmogaus sąžinę, kad kiekvienas savęs paklaustume: „Kas aš esu ir kodėl esu?“" - kalbėjo režisierius G. Padegimas.

KOSTIUMAI. Operos „Undinė“ kostiumai. 

Undinė be uodegos

Operos muzikos vadovas ir dirigentas Tomas Ambrozaitis A. Dvoržako kūrinį apibūdino kaip ypač sudėtingą, visko pilną, išsiskiriantį sunkia klavyro partija ir žavintį autentiško čekų folkloro integracija. „Man atrodo, kad šis pastatymas bus žiūrovų mėgstamas ir mylimas“, - sakė dirigentas.

Sukurti spektaklio scenovaizdį režisieriui G. Padegimui talkino ilgametė jo bendražygė, scenografė ir kostiumų dailininkė Birutė Ukrinaitė, vaizdo projekcijų dailininkas Linartas Urniežis ir šviesų dailininkas Andrius Stasiulis.

„Undinėlė šioje operoje neturės uodegos, bet basomis kojomis žengs mediniais takais link jūros. Ji jaučia medžio šilumą kojos raumenimis“, - papildė režisieriaus kalbą B. Ukrinaitė ir pridūrė, kad klaipėdiečių „Undinės“ scenografija kitais metais bus pristatyta Čekijoje, Prahoje vykstančioje scenografijos kvadrienalėje.

Choreografiją operos šokiams sukūrė ir veikėjų judesius režisavo Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro šokėja ir choreografė Aušra Krasauskaitė.

Būrys atlikėjų

Operą atliks trys atlikėjų sudėtys. Dėl to, pasak G. Padegimo, kiekvienas pastatymas turės savitą spalvą.

Princą pamilusios bei viską vardan šios meilės paaukojusios Undinės istorija suskambės solisčių Ievos Juozapaitytės, Onos Kolobovaitės ir Ritos Petrauskaitės balsais.

Princu taps solistai Jurgis Jarašius, Tomas Pavilionis ir Mindaugas Zimkus.

Svetimšalių princesių partijas ruošia Gabrielė Bukinė, Beata Ignatavičiūtė ir Rasa Ulteravičiūtė. Undinės tėvo Vandenio partiją dainuos Kšištof Bondarenko ir Valdas Kazlauskas.

Scenoje taip pat išvysime Gabrielę Kuzmickaitę, Dalią Kužmarskytę, Loretą Ramelienę, Emilią Janiną Kozlowską, Rosaną Štemanetian, Diną Mataitienę, Vitaliją Trinkę, Indrą Sofią Marią Nielsen, Ernestą Stankutę, Farshad Abbasabadi, Kęstutį Nevulį, Juditą Butkytę-Komovienę, Vitą Merkelytę, Modestą Narmontą Vilių Trakį, Valerij Gončarov.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder