Kuršių papuošalai ir atributai

Valstybės dieną – XIII a. Klaipėdos kuršio kario rekonstrukcijos pristatymas, nemokamas muziejų lankymas

Liepos 6 d. 12 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) vyks uostamiesčio kapinynais paremtos archeologinės vienos kario rekonstrukcijos pristatymas „XIII a. Klaipėdos kuršis: archeologinės rekonstrukcijos eksperimentas“.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejus bene vienintelis Lietuvoje yra sukaupęs tokią didžiulę archeologinę kolekciją iš savo miesto ir jo apylinkėse buvusių kapinynų nuo romėniško periodo iki XIII a.

Čia saugoma virš 1 000 eksponatų iš Bandužių, Slengių, Joniškės, Aukštkiemių, Klemiškės, kuriuos galima pamatyti muziejaus ekspozicijose.

Kad lankytojai geriau suvoktų kaip atrodė dabartinės Klaipėdos miesto ir apylinkių autochtonų – kuršių – atstovas, kai į šį kraštą koją įkėlė Livonijos ordino riteriai, kilo mintis pagaminti XIII a. kuršio kario aprangos, papuošalų ir ginklų rekonstrukcijas.

Idėjos sumanytojas ir iniciatyvos autorius kraštotyrininkas Denisas Nikitenka rekonstrukcijoms gaminti atliko didžiulį archeologinių artefaktų tiriamąjį darbą, pagrįstą moksliniais straipsniais ir muziejaus saugyklose bei ekspozicijose saugomais eksponatais: sukomplektavo kuršių kario ginkluotę ir papuošalus.

Taip pat padarė atradimą – pastebėjo prieš šimtus metų vietinio ginklakalio padarytas sudėtingiausias kalavijo skersinio inkrustacijas, kurios iki tol dešimtmečius nebuvo fiksuotos.

Visa šia tiriamąja medžiaga pasinaudojo sumanymo vykdytojai – kuršių gyvosios istorijos klubas „Pilsots“: rekonstrukcijas gamino net 11 meistrų iš Lietuvos ir Ukrainos.

Pristatymo metu lankytojai turės galimybę išvysti pilną XIII a. kuršių kario rekonstrukcijų komplektą, palyginti sukurtas kopijas su originalais ir susipažinti su ilgu, sudėtingu bei mįslingu pačių rekonstrukcijų darymo pasauliu.

D. Nikitenka papasakos, kaip ir kokiais motyvais vadovaujantis vyko kuršių kario įkapių atranka, kokie laukė iššūkiai, bus atskleisti komplekto sudarymo užkulisiai.

XIII a. Klaipėdos kuršių kario archeologinis-rekonstrukcinis eksperimentas – pirmasis tokio pobūdžio ne tik Klaipėdoje, bet ir Lietuvoje.

Taigi, kviečiame jau nebe akies krašteliu pažvelgti, bet kuo išsamiausiai susipažinti su paslaptinguoju rekonstrukcijų pasauliu, leidžiančiu tarsi įjungti laiko mašiną bei sugrįžti į viduramžius, kuomet kuršių segės nebuvo pažaliavusios, o kalavijai – surūdiję.

*      *      *

Liepos 6-ąją nuo 10 iki 18 val. – nemokamas Mažosios Lietuvos istorijos (Didžioji Vandens g. 2 Klaipėda), Pilies (Priešpilio g. 2, Klaipėda) ir Kalvystės (Šaltkalvių g. 2, 2A, Klaipėda) muziejų ekspozicijų lankymas.

Taip pat šventinę dieną Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus Etninės kultūros ekspozicijoje nuo pat ryto su lankytojais bendraus Etnografijos skyriaus vedėja dr. Aušra Kavaliauskienė.

Čia ji pristatys puošniausius lietuvininkių marškinius, tik Mažojoje Lietuvoje dėvėtus sijonus „kedelius“, liemenes, kurias šišioniškiai vadino „vestėmis“, prijuostes – „šiuršius“ bei išskirtinius tapatumo simbolius: šimtaraštes juosteles ir delmonus.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder