Kavos ekspertas Francesco Sanapo: lietuviai į kavą žvelgia su daugiau entuziazmo nei patys italai“

„Kava – neatsiejama mūsų gyvenimo dalis“, – įsitikinęs trumpam į Vilnių atvykęs kavos ekspertas iš Italijos Francesco Sanapo. Daugkartinis kavos ruošimo ir ragavimo Italijoje čempionas atskleidė, kuo skiriasi lietuviškos ir itališkos kavos tradicijos bei sugriovė populiariausius mitus apie kavą.

„Su kava daugelis iš mūsų pradedame dieną. Eidami susitikti su draugais, kviečiame juos puodelio kavos. Kava – tai kultūra, tradicijos. Mano pirmieji susitikimai su ja nutiko vaikystėje, kai dienas leisdavau tėvo kavos namuose.

Tada supratau, kad ir gyvenime, ir kavoje noriu ieškoti tobulumo. Tai mano didžiausia aistra, kurią šiuo metu įgyvendinu savo rūšinės kavos skrudykloje „Ditta Artigianale“, – pasakoja F. Sanapo.

Tradicijos ar inovacijos?

Pagrindinis skirtumas tarp itališkos ir lietuviškos kavos kultūrų – požiūris į tai, kas svarbiau – tradicijos ar inovacijos. 

„Vilniuje įsikūrusioje partnerių kavinėje „Italala Caffe“ svečiuojuosi jau trečią kartą. Vizitų metu pastebėjau, kad kavos ruošimo ir gėrimo tradicijos Lietuvoje yra šiek tiek kitokios nei mano tėvynėje. Italams kava – tai istorija, kultūra, ilgaamžės tradicijos. Lietuviams – nauji skoniai, inovatyvūs ruošimo būdai.

Šis skirtumas yra esminis, nes jis tampa priežastimi, kodėl lietuviai yra daug atviresni naujienoms, žingeidesni. Na, o Italijoje sakoma, kad „kiekvienas italas moka paruošti tobulą espresso puodelį“.

Žinoma, tai netiesa. Italijoje laikomasi laiko patikrintų iš kartos į kartą perduodamų tradicijų. Dėl to italams kava yra kava. Į ją nežvelgiama su tokiu dideliu entuziazmu kaip čia, Lietuvoje“, – teigia F. Sanapo.

Espresso ir vanduo – prieš ar po?

Viena dažniausiai daromų klaidų – gerti vandenį išgėrus puodelį kavos. Mat vanduo yra skirtas paruošti gomurį naujiems skonių patyrimams, o ne juos „nuplauti“, tikina kavos ekspertas.

„Vandenį reikėtų gerti nebent prieš ar tarp espresso gurkšnių. Tai leidžia kiekvieną sykį atsigeriant kavos pajusti vis kitus jos poskonius. Tikėtina, kad mitas, jog po espresso kavos būtina išgerti stiklinę vandens, atsirado geriant nekokybišką kavą.

Ji karti, sausina mūsų skonių paletę. Po jos norisi atsigerti vandens, kuris turėtų nuplauti likusius nemalonius poskonius. To neprireiks pasirinkus, pavyzdžiui, rūšinę kavą, kuri yra gaminama ir vertinama pagal itin aukštus kokybės standartus“, – teigia F. Sanapo.

Norint tinkamai mėgautis kava ir pajusti visus jos skonius, svarbu būti smalsiems ir domėtis jos kilme, gamybos procesu. Lietuviai, anot eksperto, tuo jau pasižymi.

„Jūsų smalsumas – išskirtinis bruožas. Linkiu jo niekada neprarasti. Vesdamas mokymus „Italala Caffe“ baristoms tai ir pabrėžiau – padrąsinkite žmones klausti, domėtis. Paaiškinkite, iš kur yra jų perkama kava, kokį ilgą kelią ji nukeliavo.

Svajoju, kad visi žmonės nuoširdžiai pradėtų domėtis kava. Tada ja visi galėtume mėgautis nevaržomi jokių mitų“, – skatina F. Sanapo.

Kava ir cukrus – nereikia smerkti

Anot F. Sanapo, svarbiausia, kad kava būtų skani ją geriantiems žmonėms.

„Įsitikinimas, kad kokybiška kava privalo būti karti – klaidingas. Kava, pirmiausia, turi teikti malonumą ją geriančiam žmogui. Todėl visiškai nesutinku su tvirtinančiais, jog tikri kavos mylėtojai privalo gerti tik juodą kavą. Tai netiesa.

Jeigu mėgstate kavą pagardinti pienu ar net cukrumi – su mielu noru paruošiu jums, pavyzdžiui, puodelį kapučino. Svarbiausia – mėgautis, norėti pažinti visus kavos skonius ir džiaugtis jų teikiamais malonumais“, – įsitikinęs kavos ekspertas.

Kava kaip alyvuogių aliejus

„Dažnai žmonės manęs klausia, ar kava nesukelia skrandžio problemų? Atsakydamas į šį klausimą visada sakau, jog svarbiausia yra saikas, kaip ir su bet kuriais kitais gėrimais ar patiekalais“, – teigia F. Sanapo.

Renkantis kavą ekspertas pataria atkreipti dėmesį, iš kokių ir kur užaugintų kavamedžio uogų ji pagaminta, kur ir kaip skrudinta.

„Jei gaminant kavą naudotos pernokusios ar vis dar žalios uogos, tikėtina, kad tokia kava bus neskani, „nedraugiška“ skrandžiui. Čia puikiai tinka kavos palyginimas su alyvuogių aliejumi. Juk kokybiškas aliejus pagaminamas tik iš tinkamomis sąlygomis, laiku nuskintų ir prinokusių alyvuogių.

Taip pat itin svarbus ir aliejaus gamybos procesas. Lygiai tas pats ir su kava. Kokybiška žaliava, profesionalus skrudinimo procesas yra būtini norint pagaminti skanią kavą“, – sako F. Sanapo.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder