Tūkstančio ir vienos nakties karalystėje, arba Kai pasijunti lyg pasakoje II (video)

Tęsiame pasakojimą apie klajones po Maroką, kur Atlanto vandenyno skalaujamos pakrantės, įspūdingo grožio Atlaso kalnai, neišdildomus įspūdžius palikusi Sacharos dykuma, savo spalvomis bei įvairove kerintys miestai, užburiantys siauromis gatvelėmis išraižytais arabiškais senamiesčiais, šurmuliuojančiais turgumis, architektūriniais spendimais išsiskiriančių mečečių didybe.

Pirmąją dalį skaitykite čia

Kone įsimintiniausią įspūdį Maroke paliko didžiausia pasaulyje karštoji Sacharos dykuma. Jos platybės ir grožis - neapsakomi žodžiais.

Džipais atvykus į šį unikalų gamtos kampelį, negalėjau patikėti, ką regiu savo akimis.

Pasijutau tarsi pasakoje ir vis bandžiau gnybti sau į ranką bei įsitikinti, kad tai - ne sapnas.

Mes Sacharos grožį pamatėme tiek dieną, tiek vakare, tiek naktį (kadangi miegojome dykumoje įrengtoje specialioje turistų poilsiavietėje), tiek patekant saulei.

Būtent mūsų programoje buvo ankstyva kelionė kupranugariais į Sacharos gilumą.

Dykumoje - „Wi-Fi“ ir unikalus baras

Įdomu tai, kad turistams pritaikytoje Sacharos poilsiavietėje įrengti namukai - palapinės su visais patogumais: kiekviename 1-4 asmenims pritaikytame namuke įrengti dušai, tualetai, minkštos miegamosios lovos. Jautiesi tarsi viešbutyje, nors aplink kelių kilometrų spinduliu - dykumos ir smėlių kopos.

Atvykęs į šį unikalų kampelį, negalėjau patikėti, kad čia veikia ir internetas („Wi-Fi“ ryšys), o ant dykumos didžiulių smėlio kauburių pastatyti stalai ir kėdės bei gali mėgautis savo suneštiniu pikniku ir baru pačioje Sacharos širdyje.

Kai per „Messenger“ programėlę iš Sacharos su vaizdu skambinau draugams ir rodžiau tiesioginius vaizdus, buvo tokių, kurie man sakė: „Netikime, tai montažas, užsklanda, ir tiek.“ Aš tik šyptelėjęs atsakiau: „Tai ne montažas, tai pasaulio gamtos stebuklas, nuo kurio grožio man raibsta akys ir svaigsta galva.“

Pamenu, kad sėdėdamas ant didžiulės Sacharos dykumos kopos, stebėdamas patekančią saulę ir išskirtinio grožio horizontą, sau kartojau: „Sustok, akimirka žavinga.“

Sacharos dykuma apima Maroko, Tuniso, Malio, Alžyro, Mauritanijos, Libijos, Egipto, Čado, Sudano, Nigerio valstybių bei Vakarų Sacharos didžiausias dalis.

Plotas - apie 9 mln. kv. km, tai - didžiausia dykuma pasaulyje, užima 30 procentų Afrikos teritorijos.

Ilgis (iš rytų į vakarus) - 5 700 km, plotis (iš šiaurės į pietus) - 2 000 km.

Dykumą vakaruose riboja Atlanto vandenynas, šiaurėje - Atlaso kalnai, Viduržemio jūra, rytuose - Raudonoji jūra, pietuose - senosios nejudančios smėlio kopos.

Sacharos prekybos keliai suvaidino svarbų vaidmenį Senovės Afrikos ekonomikoje. Tokios prekės kaip varis, druska ir auksas buvo gabenamos kupranugarių karavanais, kuriuos savo klestėjimo laikais sudarė tūkstančiai kupranugarių.

Daugelis Sacharos smėlio kopų siekia daugiau nei 180 metrų aukštį, aukščiausia šios dykumos vieta yra užgesęs ugnikalnis, vadinamas Koussi kalnu Čade, jo aukštis siekia 3 415 metrų.

Bent kartą gyvenime pamatyti šį gamtos stebuklą - Sacharos dykumą - išties verta ir tiesiog būtina.

Aplankytos garsių kino filmų vietovės

Beveik parą laiko pabuvę Sacharoje, pasigrožėjome palmių giraičių ir Todros upės apsuptu Tinghiro miestu, aplankėme Todros kanjoną, esantį Aukštuosiuose Atlaso kalnuose, dar vadinamą Maroko Didžiuoju kanjonu, siekiantį 40 km ilgį, vykome į Ait Benhaddou kaimą-tvirtovę, įsikūrusią prie buvusio karavanų kelio iš Sacharos į Marakešą.

Jau XI a. tai buvo pagrindinė kupranugarių karavanų, į pietus gabenančių druską ir atgal grįžtančių su dramblio kaulu bei auksu, sustojimo vieta.

Tvirtovė įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Dėl liūčių ji kasmet vis labiau griūva, todėl dauguma gyventojų išsikėlė į kitapus upės esantį kaimą.

Ši vieta yra labai mėgstama kino režisierių ir operatorių - kaip unikalus kampelis kino filmų dekoracijoms. Čia buvo filmuojami filmų „Jėzus iš Nazareto“, „Paskutinis Kristaus gundymas“, „Mumija“, „Gladiatorius“, „Aleksandras“ epizodai.

O kelionės pabaigai net 4 dienas ilsėjomės prie Atlanto vandenyno Agadyro kurorte, kuris priminė ne Afrikos, o ištaigingų Europos miestų kurortus. Agadyre maloniai nustebino jaunimo pamėgti naktiniai klubai su įspūdingomis šou programomis. Nieko panašaus iki tol nebuvau regėjęs.

Po intensyvių ekskursijų poilsis prie Atlanto vandenyno ir naktinio gyvenimo pramogos nuspalvino mano kelionę dar ryškesnėmis spalvomis.

Keliautojai - lyg viena šeima

Kelionės metu autobusu po Maroką buvo nuvažiuota net 1 880 km, tačiau kelionė nė kiek neprailgo, kadangi puikiai buvo organizuota „Novaturo“ kelionių vadovės - daugybė sustojimų, apžiūrint lankomiausias ir įdomiausias vietas, o įspūdžiai praturtinti istoriniais ir dar negirdėtais faktais. Ir svarbiausia, kad visa tai - lietuvių kalba. Nereikia sukti galvos, kaip išsiversti vieną ar kitą žodį ir tiesiog gali atsipalaidavęs mėgautis kelionės įspūdžiais.

Nė vienas kilometras autobuse, kol buvo keliaujama iš vieno Maroko miesto į kitą, neprailgo, kadangi laikas buvo puikiai išnaudotas - tiek lietuvės, „Novaturo“ pažintinių kelionių vadovės Algimantos Diburienės, tiek vietinio Maroko gido Hasano (kurie mus lydėjo visos kelionės metu) pasakojimai - išties įtraukiantys, su išsamiomis faktinėmis bei istorinėmis detalėmis, o ir keliautojams pateikus papildomų klausimų atsakyta išties kompetentingai, su naudingais patarimais, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje.

Su tokia palyda svetimoje šalyje jautiesi drąsiai ir saugiai, ko nejausdavau ankstesnėse savo kelionėse, kurias organizuodavomės savarankiškai su savo draugų kompanija.

Tiesa, prieš šią kelionę buvo kiek neramu, kad šįkart vykstu be draugų ir artimųjų, ir jaudinausi, ar nebus liūdna ir vieniša. Tačiau jau pirmąją kelionės dieną įsitikinau, kad lietuvių keliautojai - itin šilti, draugiški ir linksmi žmonės. Tapome lyg viena šeima, besidžiaugianti įspūdžiais ir įsimintinais potyriais.

Nors mūsų grupėje ir buvo nemažai vyresnio amžiaus keliautojų, tačiau nebuvo nė vieno besiguodžiančio, niurzgiančio ar susiraukusio. Visos kelionės metu tvyrojo puiki aura.

Dar kelionės metu sau pasakiau: dabar nuolat keliausiu su lietuvių grupe ir gidu po pažintines keliones, kadangi tokios kelionės praturtina tiek dvasiškai, tiek pamatytais vaizdais, tiek žinių bagažu. O ir nereikia su draugais ar artimaisiais derintis atostogų - tiesiog šauna į galvą ir pasineri kartu su nepažįstamais žmonėmis, kurie kelionės metu tampa lyg artimieji, į kelionių įspūdžius. Nors iš Maroko grįžau vos prieš mėnesį, tačiau jau vėl vartau 2024 metų „Novaturo“ kelionių katalogą ir mąstau, kokią pažintinę kelionę išsirinkti vasarai.

Man gyvenime svarbu ne daiktai ar turtai, o patiriami įspūdžiai. Tai ir daro gyvenimą žavų.

Juk yra geras posakis: „Pasaulis yra knyga, o tie, kurie nekeliauja, skaito tik pirmąjį puslapį.“

Kelionės į Maroką akimirkos

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder