Tūkstančio ir vienos nakties karalystėje: kai pasijunti lyg pasakoje

(1)

Atlanto vandenyno skalaujamos pakrantės, įspūdingo grožio Atlaso kalnai, neišdildomus įspūdžius palikusi Sacharos dykuma, savo spalvomis bei įvairove kerintys miestai, užburiantys siauromis gatvelėmis išraižytais arabiškais senamiesčiais, šurmuliuojančiais turgumis, architektūriniais spendimais išsiskiriančių mečečių didybe.

Antrą dalį rasite čia

Marokas

O kvapų, spalvų ir garsų įvairovė panardina tarsi į savotišką ekstazę, kur pamiršti visus susikaupusius kasdienius darbus, nuolatinį lėkimą ir širdis tiesiog savaime džiūgauja.

Tokias emocijas teko patirti Maroke, kuris dar yra vadinamas vartais į Afrikos žemyną.

Vietomis vaikštinėjant po Maroko miestus buvo sunku patikėti, jog esu ne kokiame ištaigingame Europos kurorte, o Afrikos žemyne.

Tikslas - pažintį šalį ir istoriją

Prieš pradedant detaliau dalintis įspūdžiais ir šios kelionės potyriais, noriu pabrėžti, kad esu aplankęs kone pusšimtį įvairių Europos šalių, ne kartą lankęsis JAV, keliavęs po Azijos ir Afrikos žemynus, tačiau Maroke patirtos emocijos atmintyje išliks ilgam.

Drąsiai galiu pasakyti, kad tai viena iš spalvočiausių kelionių, kur potyrio prasme pirmų kartų - apstu.

O kas gi gyvenimą daro žavų ir kada jaučiamės laimingi ir žaismingi lyg vaikai? Ogi tada, kai dar galime patirti naujų potyrių ir pasakyti: štai dar vienas mano pirmas kartas.

Anksčiau nuolat į keliones leisdavausi su artimaisiais ar 2-3 gerų draugų kompanija. Tekdavo patiems organizuotis ir planuotis visą maršrutą, tai sukeldavo papildomų rūpesčių, galvos skausmo ir, žinoma, prieš kelionę tekdavo valandų valandas sėdėti prie kompiuterio ir žemėlapio bei kruopščiai tuo klausimu dirbti.

Šįkart pamaniau, norisi kažko kitokio, nepatirto, galbūt kažko egzotiško, pagaliau norėtųsi ne paviršutiniškai, o giliau ir išsamiau susipažinti su kuria nors šiltųjų kraštų šalimi.

Taigi, šįkart nusprendžiau išbandyti kitokį keliavimo būdą: pasirinkti kelionę su grupe ir Lietuvos gidu, kuris visos kelionės metu atskleistų daug istorinių faktų ir padėtų pajusti tikrąjį keliavimo skonį.

Kai jau apsisprendžiau, kad laikas sustoti nuo darbų gausos ir pasinerti į kelionę, dar net nenutuokiau, kurią šalį pasirinksiu. Tik buvau nusprendęs, kad noriu vykti ten, kur šilta, o akys galėtų mėgautis kuo įvairesniais vaizdais, kur galėčiau patirti kažką egzotiško.

Pradėjus vartyti 2024 metų kelionių agentūros „Novaturas“ katalogą, į akis kaipmat krito Maroko nuotraukų vaizdai, o dar paskaičius kelionės aprašymą ir pamačius, kad per 12 dienų aplankysime daugiau nei 10 skirtingų miestų, gausybę įvairių istorinių vietų, praleisime naktį Sacharos dykumoje ir anksti ryte keliausime po smėlynus su kupranugariais pasitikti tekančios saulės, galiausiai 4 dienas dar ilsėsimės prie Atlanto vandenyno Agadyro kurorte, iškart pasakiau: „Bingo! Noriu pamatyti šį grožį ir patirti šiuos potyrius.“

Juk Marokas dar vadinamas tūkstančio ir vienos nakties karalyste, taigi tikėjausi pasinerti į pasaką.

„Novaturo“ kelionių vadovė pasitiko Vilniaus oro uoste, suteikė labai daug naudingos informacijos apie kelionės eigą, lankomus objektus ir dar pabrėžė, kad visos kelionės metu visą mūsų grupę lydės ne tik ji, bet ir vietinis Maroko gidas, tad informacijos ir įspūdžių šioje Afrikos šalyje mums tikrai netrūks. Tad jausmas, kad pasirinkau išties kupiną įspūdžių kelionę dar labiau sutvirtėjo.

Nuo grožio atvipo žandikaulis

Jau pirmas Maroke aplankytas miestas - Marakešas, dar vadinamas oranžiniu arba raudonuoju miestu, nustebino savo medina (senamiesčiu), šurmuliuojančia įžymiąja Džema el Fna aikšte, kurioje tiesiog ant grindinio įsikūrę gyvačių kerėtojai, istorijų pasakotojai, kvepalų, vaistinių žolelių ir prieskonių pardavėjai, ugnies rijikai.

Vaikštai po šią aikštę ir jautiesi atsidūręs tarsi kokiame mistiniame kino filme.

Kitas kelionės maršrutas - įspūdingasis Mažorelio (Majorelle) sodas, kuris priklausė dizaineriui Yves Saint Laurent, tiesiog pakerėjo savo grožiu.

Pusiau arabiškas, pusiau prancūziškas sodas, kuriame surinkta viena geriausių augalų kolekcijų pasaulyje iš 5 kontinentų: Azijos bambukai, afrikinės palmės, Meksikos kaktusai, augalai iš Indijos, Kanarų salų, Mesopotamijos, Viduržemio jūros ir Kalifornijos, yra viena iš daugelio Maroko įžymybių.

Turistiniais takeliais apėjau šį sodą kelis kartus ir keliaudamas tuo pačiu taku pamatydavau kažką naujo, įžvelgdavau naujų spalvų, o potyriai - neapsakomi žodžiais. Vis vaikštinėdamas sau kartojau: „Sustok akimirka žavinga.“ Iki šiol nieko panašaus nebuvau regėjęs, o augalų dydis ir grožis - tiesiog kerintys.

Marakeše įspūdingi ir Bahia rūmai, įsikūrę jazminais ir apelsinų žiedais kvepiančiuose soduose. Tai - išskirtinis marokietiškos architektūros ir dekoravimo meno pavyzdys. Iki šių dienų gerai išsilaikę rūmų kambariai stebina savo elegantišku dekoru, kuriam sukurti buvo naudojamas auksas, oniksas ir marmuras.

Kitą kelionės dieną vykome į Kasablanką - Maroko ekonomikos ir verslo sostinę, kurios neabejotinai įspūdingiausias lankomas objektas - Hassano II mečetė - trečia pagal dydį islamo pasaulyje, nusileidžiančią tik Mekai ir Medinai Saudo Arabijoje.

1993 m. atidaryta mečetė buvo statoma penkerius metus, o statybos darbuose dalyvavo daugiau nei 30 000 darbininkų ir amatininkų.

Hassano II mečetėje gali tilpti per šimtą tūkstančių maldininkų, iš jų 25 tūkstančiai - mečetės viduje.

Hassano II šventykla pastatyta ant dirbtinai suformuoto Atlanto vandenyno kranto, taip atliepiant eilutę iš Korano, kurioje teigiama, kad Alacho sostas buvo pastatytas ant vandens.

Jos minaretas - net 210-ies metrų aukščio.

Šios mečetės didybė, grožis ir joje tvyranti atmosfera - išties neeilinė.

Drąsiai galiu pasakyti, kad tai viena iš spalvočiausių kelionių, kur potyrio prasme pirmų kartų - apstu.

Tęsinys apie spalvotąjį ir savo įvairove pakerėjusį Maroką - kitame „Savaitės ekspreso“ numeryje. Jame apie patirtus įspūdžius lankantis Rabate - Maroko Karalystės sostinėje, Fesą - vieną iš geriausiai pasaulyje išlikusių arabų miestų, turintį unikalų senamiestį, kuris skaičiuoja savo metus nuo VIII amžiaus ir primena sunkiai įmenamą labirintą, klajones pro nedidelius berberų kaimelius, fosilijų gausa garsėjantį Erfudą, neišdildomus įspūdžius didžiausioje pasaulyje Sacharos dykumoje, aplankytą Todros kanjoną, esantį Aukštuosiuose Atlaso kalnuose ir kitas ne ką mažiau įspūdingas ir kino žvaigždžių pamėgtas Maroko vietas.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder