Tačiau labai svarbu rinktis sveikatai palankius, kuo maistingesnius užkandžius bei jais nepiktnaudžiauti. Cukinijų brusketos – būtent toks receptas. Jam prireiks vos kelių nebrangių daržovių ir trupučio laiko.
Užkandžiauti turėtume su saiku
Nemažai daliai žmonių užkandžiai asocijuojasi su greitu, po ranka pakliuvusiu maistu, kuriuo stengiamasi numalšinti alkį, dirbant prie kompiuterio, žiūrint filmą ar kur nors skubant.
Tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad užkandžiauti turėtume sąmoningai, vadovaudamiesi tam tikromis taisyklėmis, nes tai toks pats svarbus dienos valgymas, kaip ir pusryčiai, pietūs arba vakarienė.
„Dažniausiai užkandis suprantamas kaip „pakramstukas“, atsiradęs po ranka ne laiku ir ne vietoje, kuris nuolat valgomas kažką veikiant, pavyzdžiui, žiūrint serialą.
Tai nėra gerai. Viena pagrindinių sveikatai palankios mitybos taisyklių – tuo metu, kai valgoma, reikėtų neužsiimti pašaline veikla.
Kalbėdami apie užkandžius, visuomet turėtume juos traktuoti kaip vieną iš dienos valgymų, kuris yra mažesnis nei pusryčiai, pietūs ar vakarienė, tačiau dienoje taip pat turi savo laiką.
Dažniausiai užkandžiavimo laiką galima įvardinti kaip priešpiečius, pavakarius arba naktipiečius“, – aiškina gydytoja dietologė.
Tinkamai pasirinkti užkandžiai gali sumažinti alkį prieš pagrindinius valgius ir suteikti būtinos energijos.
Tačiau gydytoja dietologė primena, kad nors užkandžiai gali būti naudingi, jų perteklius turės neigiamą įtaką mūsų sveikatai ir gerai savijautai: „Turėtume ieškoti užkandžių, kuriuose yra mažai cukraus, riebalų ar druskos, kad jie ne tik neiškreiptų dienos kalorijų normos, bet ir praturtintų mūsų mitybą naudingomis maistinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, skaidulomis ar baltymais.
Sveikatai palankūs užkandžiai yra daržovės, švieži ar džiovinti vaisiai, riešutai. Šie produktai padeda jaustis sočiau ir suteikia organizmui reikalingos energijos.“
Cukinija – puiki daržovė užkandžiams
Užkandžiams pasirinkę cukinijas tikrai nepasigailėsime. Sveikatai palankios mitybos konsultantė sako, kad tai – skaidulomis turtinga daržovė, kuri gali sumažinti alkio jausmą ir pasitarnauti svorio kontrolei.
„Cukinijos aprūpina organizmą kaliu, fosforu, magniu, kalciu, geležimi, taip pat vitaminais C, A, E, B6 ir B2. Be to, cukinijos vertingos dėl karatinoidų: liuteino, zeaksatino, beta karoteno, beta kriptoksantino.
Tai itin svarbu norintiems kuo ilgiau išsaugoti gerą regėjimą arba pristabdyti akių ligų – katarkatos, glaukomos progresavimą.
Tradiciškai manome, kad karatinoidų gausu tik morkose, tačiau jų yra ir cukinijose: liuteinas ir zeaksatinas saugo akis ir nuo kenksmingų saulės spindulių poveikio.
Aktualu pasirūpinti ne tik akimis, bet ir oda: beta karotenas, kaip antioksidantas, saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų, padeda išlaikyti odos elastingumą, stiprina imunitetą.
Kripkoksantinas, kurio randama cukinijose, gali būti naudingas siekiant išvengti vėžio“, – cukinijų naudą atskleidžia dr. E. Gavelienė.
Be to, cukinijos – viena pigiausių ir universaliausių daržovių, iš kurios galima pasiruošti ne tik skirtingų užkandžių, bet ir kitų patiekalų.
„Dėl savo skonio šią daržovę paprasta derinti vieną ar su kitais ingredientais, kepti orkaitėje ir ant grilio, troškinti arba naudoti žalią salotoms.
Tik svarbu neužmiršti, jog cukinijos savyje turi daug vandens, todėl jas kepant ir norint, kad daržovė išliktų kuo traškesnė, supjaustykite jas griežinėliais, apibarstykite žiupsneliu druskos ir kurį laiką palaikykite, kad dalis vandens pasišalintų iš daržovės, o tik tada kepkite“, – patarimu dalijasi prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva.
O. Suchočeva pabrėžia, jog prieš Velykas norint apsipirkti pigiau, padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas, akcijų sekimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus bei papildomas nuolaidas.
Ieškantiems skanaus, greito, lengvo ir pigaus užkandžio Velykų stalui verta išbandyti šį brusketų receptą. Tik jame, vietoje skrudintos duonelės, naudojami cukinijų griežinėliai.
RECEPTAS
Cukinijų brusketos
Užkandžiui reikės:
- 1 vnt. cukinijos;
- Kelių mažųjų slyvinių pomidorų;
- 1 vnt. česnako skiltelės;
- Šiek tiek parmezano sūrio;
- Kelių šviežių bazilikų lapelių;
- 1 v. š. alyvuogių aliejaus;
- Šiek tiek balzaminio acto;
- Druskos ir pipirų pagal skonį.
Gaminimo eiga:
- Susmulkinkite pomidorus, cukiniją supjaustykite griežinėliais (kampu).
- Dubenyje sumaišykite pomidorus, smulkintą česnaką, sūrį, kapotą baziliką, šaukštą aliejaus, šiek tiek balzaminio acto, pagardinkite druska ir pipirais.
- Nusausinkite cukinijas ir išdėliokite jas ant sviestiniu popieriumi padengtos skardos. Cukinijų griežinėlius patepkite alyvuogių aliejumi.
- Gerai įkaitintoje orkaitėje paskrudinkite cukinijas, tada atsargiai jas išimkite, apverskite ir dar paskrudinkite.
- Ant iškeptų cukinijų griežinėlių uždėkite pasiruošto pomidorų mišinio. Kiekvieną cukinijų griežinėlį galite papildomai papuošti šviežiu baziliku ar trupučiu sūrio.
Skanaus!
Rašyti komentarą