Žiemos šalčiai tvirtam imunitetui nebaisūs: jį sustiprinsite šiais vaisiais

Žiemos šventėms pasibaigus citrusinių vaisių populiarumo banga slopsta. Tačiau veltui – mat gydytoja dietologė dr. Edita Gavelinė sako, jog juose esantys antioksidantai, vitaminas C bei kitos, imuninę sistemą stiprinančios medžiagos, neturėtų išnykti iš kasdienio raciono.

 

O prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva siūlo įtraukti citrusinius vaisius į maisto ruošimą naudojant jų žievelę, sultis ar skilteles, kad įvairiems patiekalams, marinatams, padažams ir desertams suteiktumėte ryškaus bei gaivaus skonio.

Pigiau šių vaisių įsigysite jau šį savaitgalį, kuomet „Rimi“ parduotuvėse jiems taikoma net 30 proc. nuolaida.

Maistinių medžiagų gausa

Sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės teigimu, citrusiniai vaisiai priskiriami didelio maistingumo produktams.

Taip pat jie pasižymi antioksidantų gausa bei medžiagomis, stiprinančiomis imuninę sistemą: flavanoidais, karotinoidais, vitaminu C bei folatais.

„Citrusiniuose vaisiuose dar randama ir eterinių aliejų, mikroelementų bei mineralinių medžiagų, pavyzdžiui, kalcio bei magnio.

Be to, renkantis tiek citrusinius, tiek ir kitokius vaisius, pirmenybę reikėtų teikti jų valgymui pilnu pavidalu, nes naudingosios medžiagos gaunamos ne tik iš skystosios vaisiaus dalies, bet ir iš kietosios, tarkime, pasisavinama skaidulų, kurios labai reikalingos sveikam žarnynui“, – sako dr. E. Gavelienė.

Reikėtų sekti suvalgomą kiekį

Citrusiniai vaisiai daugeliui – itin skanus maisto produktas. Pavyzdžiui, žiemos metu galime ir nepastebėti, kaip suvalgome ne vieną saują gardžių mandarinų. Tačiau gydytojos dietologės nuomone, nereikėtų šiais vaisiais piktnaudžiauti, svarbu laikytis saiko principo.

„Bendra vaisių paros suvartojimo norma yra maždaug 200–300 gramų. Nepaisydami jos, negalime tikėtis, kad sveikatai tai atsilieps teigiamai.

Nereikėtų pamiršti ir alergijos tikimybės, mat citrusinius vaisius į vaikų mitybos racioną dėl alergijos rizikos rekomenduojama įtraukti šiek tiek vėliau, o suaugusiems alergija citrusams pasitaiko retai“, – atkreipia dėmesį dr. E. Gavelienė.

Citrusiniai vaisiai – ne tik desertui

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad citrusinius vaisius galima įtraukti į įvairių patiekalų gamybą: jie gali būti universalus maisto gaminimo priedas, suteikiantis gyvybingų skonių, kurie paįvairina ir pikantiškus, ir saldžius patiekalus.

„Vienas iš populiarių būdų – naudoti citrusinių vaisių žievelę, t. y. išorinį spalvotą žievelės sluoksnį, kad patiekalą praturtintumėte koncentruota citrusinių vaisių esencija.

Sutarkuokite išorinę apelsinų, citrinų ar laimų žievelę, stengdamiesi išvengti karčios baltosios žievelės, ir įdėkite tarkius į marinatus, padažus ar kepinius, kad patiekalai ir pagardai įgautų pikantiško skonio.

Žievelės gali būti ypač veiksmingos desertuose, nes pagerina pyragų, sausainių, kremų aromatą bei skonį“, – pataria ekspertė.

Kokie citrusiniai vaisiai – geriausi?

O. Suchočeva pabrėžia, kad pasirinkti aukštos kokybės citrusinius vaisius yra labai svarbu tam, kad jie būtų optimalios maistinės vertės, užtikrinančios ryškų skonį, malonią tekstūrą ir maksimalią naudą sveikatai.

„Rinkdamiesi aukštos kokybės citrusinius vaisius, ieškokite tvirtų, sunkių pagal savo dydį vaisių, kurių odelė lygi, ryški ir be dėmių.

Rinkitės vienodos formos citrusus ir atkreipkite dėmesį, ar jų odelė vidutinio blizgesio (tačiau pernelyg neblizgėtų). Gaivus ir kvapnus aromatas švelniai paspaudus rodo, kad vaisiai yra prinokę ir skanūs.

Pasigaminkite itališko gardėsio – krostatos su citrusiniais vaisiais.

Greipfrutų ir apelsinų krostata

Tešlai reikės:

  • 180 g nesūdyto sviesto, supjaustyto gabalėliais;
  • 220 g universalių miltų;
  • 10 g cukraus;
  • 5 g druskos;
  • 1,25 g baltojo acto.

Kremui reikės:

  • 60 g manų kruopų miltų;
  • 5 g druskos;
  • 105 g cukraus (padalyti);
  • 20 g universalių miltų;
  • 1 vnt. greipfruto;
  • 1 vnt. apelsino;
  • 4 g vanilės pastos arba ekstrakto;
  • 60 g nesūdyto kambario temperatūros sviesto ir 30 g ištirpinto sviesto;
  • 1 vnt. didelio kiaušinio;
  • 1 vnt. didelio kiaušinio trynio.

Gaminimo eiga:

  1. Paruoškite tešlą. Sviestą, miltus, cukrų ir druską išsukite stovimo mikserio dubenyje nedideliu greičiu (mišinys turi atrodyti šiek tiek „smėlėtas“). Nedideliame dubenėlyje sumaišykite actą ir 60 ml ledinio vandens ir, mikseriui veikiant nedideliu greičiu, supilkite į mišinį.
  2. Plakite, jei reikia, įpilkite dar 1-2 šaukštelius ledinio vandens, kol neliks sausų vietų. Toliau plakite, kol tešla pradės sukibti, bet sustabdykite, kol tešla nepradėjo formuotis į kamuoliuką.
  3. Perkelkite tešlą ant stalo paviršiaus; kelis kartus paspauskite ir suplokite, kad tešla susijungtų. Padalykite į 4 dalis. Suplokite į 0,5 cm storio diskelius; sandariai suvyniokite į plastikinę plėvelę. Atvėsinkite bent 1 valandą.
  4. Paruoškite kremą. Orkaitės viduryje pastatykite groteles ir įkaitinkite iki 200 °C. Vidutiniame dubenyje sumaišykite manų kruopų miltus, druską, 5 v. š. cukraus bei 1,5 a. š. universalių miltų.
  5. Į kitą vidutinį dubenį smulkiai sutarkuokite greipfrutų ir apelsinų žieveles; vaisius atidėkite į šalį. Į dubenį su žievele sudėkite vanilės pastą ir 4 v. š. kambario temperatūros sviesto ir išmaišykite iki vientisos masės.
  6. Įdėkite kiaušinio trynį ir stipriai išmaišykite, kad masė susijungtų. Sudėkite sausus ingredientus; maišykite iki vientisos masės.
  7. Nupjaukite likusią žievelę ir pašalinkite sėklas nuo citrusinių vaisių. Vaisius supjaustykite 0,5 cm storio griežinėliais.
  8. Ant lengvai miltais pabarstyto paviršiaus po vieną iškočiokite tešlos diskelius iki 20 cm apskritimo formos. Dėkite ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos ir kiekvieno jų viduryje paskleiskite apie 60 g kremo, palikdami 1,5 cm kraštelį. Ant kremo išdėliokite citrusinių vaisių gabalėlius, tada užlenkite tešlos kraštus į viršų ir uždenkite vaisius. Atvėsinkite 30 minučių.
  9. Vaisius ir tešlos plutą aptepkite ištirpintu sviestu ir pabarstykite likusiais 2 v. š. cukraus (venkite, kad jo nepatektų ant kepimo skardos).
  10. Kepkite krostatą, kol plutelė taps auksinės spalvos su keliomis tamsesnėmis dėmelėmis, 40-45 minutes. Prieš patiekdami atvėsinkite bent 10 minučių.

Skanaus!

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder