Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys.
„Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar sėklos, smulkios šakelės ir modulis toliau funkcionuoja efektyviai.
Mūsų vertinimu, vieno gero lietaus pavasarį pakanka, kad saulės elektrinė būtų vėl švari ir dirbtų visu pajėgumu“, – aiškina D. Navarskaitė.
Skaičiuojama, kad rudens ir žiemos laikotarpiu, kuomet dienos yra trumpos, o dangų neretai dengia debesys, saulės modulių pagaminamos elektros apimtys sudaro apie 25 proc. įprastinio lygio.
Pasikeitus sezonams saulės elektros gamyba ryškiai išauga, todėl elektrinių savininkai jaudinasi, ar moduliai galės dirbti maksimaliomis apsukomis.
Pasak ekspertės, toks nerimas nėra visiškai nepagrįstas. Montuojant modulius daug dėmesio skiriama jų vietai, kampui, aplinkiniams statiniams, augalams – kad nekristų šešėliai, lapai, šakelės, o saulė juos maksimaliai apšviestų.
Saulės elektrines įsirengiantys gyventojai nuo pat pradžių supažindinami su tuo, kad įrenginys turi būti švarus, neužstojamas, todėl puiku, kad ir toliau atidžiai stebi jo situaciją.
Pašnekovė atkreipia dėmesį, kam tikrai daugiau dėmesio galėtų skirti tie elektrinių savininkai, kurių moduliai pastatyti ant šlaitinių stogų – tai lietvamzdžiai.
„Būtent jais nuteka krituliai ir jų nuplaunami nešvarumai. Lietvamzdžiai negali būti užsinešę, užsikimšę, nepralaidūs. Tai, ką nuplauna lietus, turi turėti galimybę nubėgti. Be kitų buitinių nemalonumų, besikaupiantis vanduo gali semti saulės modulio laidus ar jungtis ir tai jam tikrai neišeis į sveikatą“, – tvirtina ji.
Vis dėlto, saulės moduliai yra eksploatuojami ne vienerius metus, laikui bėgant nešvarumų ant jų gali prisikaupti. Tokiu atveju galimos dvi išeitys – bandyti švelniai juos nuvalyti savarankiškai arba kviestis profesionalus.
D. Navarskaitė primena, kad saulės moduliams negalima naudoti šiurkščių, abrazyvinių paviršių valymo priemonių ar smarkiai putojančių medžiagų. Modulio paviršiui nubraukti gali būti naudojama švelni šluostė, reikėtų turėti galimybę jį nupilti švariu vandeniu, idealiu atveju – vandens žarna.
„Jeigu matote, kad saulės elektrinę tikrai laikas nuvalyti, o jūs neturite patirties, įrankių, priemonių, galų gale – bijote aukščio, kreipkitės į profesionalus.
Jie pasirūpins ir tuo, kaip saugiai užlipti ant stogo, ir tuo, kad moduliai būtų nuvalyti atsargiai, tausojant jų technologiją bei funkcionalumą.
Tačiau noriu atkreipti dėmesį, kad tokių rimtų valymo darbų tikrai nereikia imtis dažnai, gamta paprastai pati su tuo susitvarko efektyviai“, – aiškina ekspertė.
Rašyti komentarą