Koks yra kryžmažiedžių blusų pavojus ir kaip su jomis kovoti: patarimai iš močiutės užrašų knygelės

Kryžmažiedės blusos yra vieni klastingiausių daržo ir sodo kenkėjų, tačiau yra priemonė nuo jų. Kryžmažiedės blusos ant kopūstų, ridikų, ridikėlių, krienų ir kitų daržovių augalų - dažnas reiškinys. Ir nemalonus: per trumpą laiką šie maži „nekenksmingi“ vabaliukai gali sunaikinti beveik visą derlių. Todėl reikia su jais kovoti - patariame apsiginkluoti kauptuku ir keliomis gudrybėmis iš močiutės užrašų knygelės.

Kaip atrodo kryžmažiedinė blusa ir kuo ji pavojinga

Kryžmažiedės blusos yra maži, maždaug 3 mm ilgio vabaliukai. Jos gali būti įvairių spalvų - dryžuotos, mėlynos, žalios, metalinio blizgesio ir kitų, tačiau dažniausiai būna juodos. Jų skiriamasis bruožas yra tai, kad jos šokinėja aukštai, kartais net kelis metrus, todėl ir yra pravardžiuojamos blusomis.

Kuo jos pavojingos? Vos tik lauke pradeda šilti - temperatūra sušyla iki +15 ir daugiau - blusos pradeda aktyviai maitintis žalumynais darže arba gėlių pumpurais sode.

Jos išgraužia skyles lapuose, lapai tampa skylėti, dėl to augalas žūsta. Šių vabalų lervos neatsilieka: jos minta šaknimis. Ir, kaip galima spėti iš pavadinimo, labiausiai mėgsta blusas daržo kryžmadulkėse (įskaitant piktžoles).

Blusos labai greitai dauginasi, todėl su jomis tenka nuolat kovoti.

Kryžmažiedė blusa - kaip kovoti su kenkėju

Kadangi blusa minta ne tik kultūriniais augalais, bet ir kryžmažiedėmis piktžolėmis, pirmiausia reikia kovoti su jomis, taip pat naudoti kitas priemones:

reguliariai suarti ir pašalinti iš sklypo laukines garstyčias, usnis, laukinius ridikėlius ir kt;

daigus ir sodinukus uždenkite spunbondo ar kita dengiamąja medžiaga - per ją bus sunku prasiskverbti blusų vabalams, be to, ji apsaugos juos nuo galimo šalčio;

pasodinkite fitoncidinius augalus šalia blusų mėgstamo „skanėsto“ - pavyzdžiui, česnakus, medetkas, pomidorus, bulves, kalendras (kalendras), kmynus, aksombarzdžius, nasturtas;

apdulkinkite - sumaišykite pelenus ir tabako dulkes arba pelenus ir negesintas kalkes santykiu 1:1 ir apdulkinkite augalų lapus;

reguliariai laistykite sodinukus - kryžmadulkės nemėgsta „maudytis“, taip pat purenkite dirvą.

Taip pat svarbu rudenį daržą iškasti arba suarti - kenkėjas, iš viršutinio dirvos sluoksnio patekęs į paviršių, nuo šalčio žus.

Galite naudoti nuo kryžmažiedžių blusų ir tokius liaudiškus receptus:

acto tirpalą - 1 puodelį 9 proc. acto atskieskite 10 litrų vandens ir nupurkškite augalus;

česnakas + pomidorų lapai (lazdelės) - paimkite po 1 puodelį kiekvieno ingrediento, perkoškite per mėsmalę, tada praskieskite 10 litrų šilto vandens,

perkoškite ir į tirpalą įpilkite 1 valgomąjį šaukštą muilo (galite skysto);

bulvių nuoviras - 4 kg bulvių lupenų užpilkite 10 litrų vandens ir virkite 15 minučių, atvėsinkite, perkoškite ir praskieskite vandeniu 1:1.

Pasėlius geriau purkšti vakare.

Jei vabalų daug, gali tekti griebtis cheminių preparatų, tačiau pirmiausia geriau pabandyti įveikti blusas be „chemijos“.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder