Dainuojamoji poezija: jaunųjų klaipediečių dainos ne už pinigus

Dainuojamoji poezija: jaunųjų klaipediečių dainos ne už pinigus

Dešimtokės Justina ir Ieva prieš penkerius metus susipažino matematikos olimpiadoje. Tačiau draugių rasta bendra erdvė saviraiškai plyti toli nuo uždavinių ir formulių - Ieva groja gitara, o Justė - dainuoja ir kuria eiles.

Nuo jokių muzikos studijų ar kolektyvų nepriklausoma grupė pradėjo kaip ir daugelis - nuo "koverių". Perdainavo Andriaus Mamontovo, klaipėdiečių "Atikos" dainas, o paskui ėmėsi kurti savas. Dažniausiai idėjų pameta Justė: ji parašo tekstą, o Ieva sukuria muziką.

"Šio konkurso tema buvo rezistentų kova už Lietuvos laisvę, tad sukūrėme dainą apie partizanus. Tiksliau, apie žmones, kovojančius už visiems brangius dalykus, - pasakojo merginos, daugiausiai koncertuojančios mokykliniuose renginiuose. - Ką veiksim toliau? Kursim. Mes laisvai žiūrime į šią veiklą."

Antroji kompanija susipažino jaunimo teatre "Aušra", kurio veikloje dauguma muzikantų dalyvauja iki šiol. "Groju gitara, kuriu dainas, tad sužinojęs apie atranką, nutariau pamėginti. Bet vienam buvo nesmagu - pasikviečiau Eriką, kurią girdėjau puikiai dainuojant. Sužinojęs, kad viena iš dviejų konkursinių dainų turi būti skirta partizanų temai, parašiau dar vieną. Paskui prisidėjo Rūta, akompanuojanti fortepijonu, bei perkusininkė Ieva", - pasakojo Marijus.

Vaikino teigimu, konkurse, kuriame pasirodė atlikėjai iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Ukmergės, Jonavos, netrūko įdomių pasirodymų. "Sveiką pavydą man žadina kiekvienas, kuris groja geriau už mane", - šypsojosi Marijus.

Image removed.

Ironiškas duetas

Klaipėdai konkurse atstovavo dar du kolektyvai - "Aukuro" vidurinės mokyklos ansamblis bei grupė "Avarinė anga", kurią sudaro netrukus per abitūros slenkstį į gyvenimą žengsiantys "Vėtrungės" gimnazistai Deividas Budginas ir Mantvydas Mockus.

Deividas ketina krimsti leidybos arba žurnalistikos mokslus, Mantvydas ateitį norėtų sieti su režisūra ar aktoryste. O laisvalaikį vaikinai mielai skiria muzikai.

Apie 20 dainų sukūrusi grupė mokyklos studijoje pamažu įrašinėja savo albumą. Be jų kūrinių neapsieina gimnazijos renginiai, duetą yra įsidėmėję ir pernykščio "Grock" festivalio dalyviai, šmaikščiuosius vaikinus jo scenoje išvysiantys ir šiemet.

"Avarinės angos" dainos - intriguojančios ir ironiškos. Anot konkurso dalyvių, jiems pasirodžius scenoje, komisija subruzdo. "Jokios vietos neužėmėme, bet gavome komisijos pirmininko Gedimino Storpirščio antipatijų prizą", - juokavo vaikinai.

Be klišių

Jaunieji muzikantai apie dainų rašymą kalba kaip apie lengvą ir patrauklų procesą. Visai kitaip nei kai kurie žvaigždžių ambicijų turintys popatlikėjai, pasigendantys gerų dainų, bet nerandantys savyje jokių išgalių jas kurti.

Kodėl moksleiviškame konkurse, kuris nesulaukia efektyvios vadybos, patrauklios reklamos ir lieka nepastebėtas originalios autorinės muzikos mėgėjų, skamba klišių nesudarkyta muzika, o per vietinį radiją ir televiziją tuo metu liejasi kompiuterinių programų galimybes iliustruojančios kompozicijos?

"Gal žmonės, kurie jas rašo, neturi įkvėpimo, idėjų. Gal per daug stereotipų?" - svarstė Marijus. "Pinigų nori", - replikavo kiti. "Nevadinkime to, kas masiškai skamba, profesionaliu požiūriu. Verstis kažkokia veikla dar nereiškia būti jos profesionalu, - akcentavo Deividas. - Paklausa gerai muzikai yra, tačiau vadinamąjį formatą sudaro pinigai."

Vis dėlto fakto konstatavimas neskambėjo pesimistiškai. Galbūt todėl, kad pašnekovai apie tai kalbėjo nevaržydami emocijų, nuoširdžiai ir laisvai. Taip pat, kaip skamba jų dainos, kurių pasiklausius, norisi pridėti - "bus daugiau".

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder