JAV kariai Klaipėdos uoste ruošiasi namo: „Lietuva buvo nuostabi patirtis“

JAV kariai Klaipėdos uoste ruošiasi namo: „Lietuva buvo nuostabi patirtis“

„Kai jūs atvažiuojat ir matot tiek karinės technikos, tai iš tikrųjų truputėlį vaizdas kai ką galbūt ir šokiruoja“, – sako Klaipėdos uoste veikiančios bendrovės „Klaipėdos smeltė“ generalinis direktorius Rimantas Juška. Bendrovės krantinėje išrikiuota JAV karinė technika, zuja kariai. Automobiliai bei amunicija išrenkami iki smulkmenų, plaunami, dezinfekuojami. Proceso pabaigos nekantriai laukia kariai, devynis mėnesius praleidę Lietuvoje. Jie sako mūsų kraštą prisiminsiantys tik geruoju, pasakoja ragavę cepelinų, pajutę žmonių šilumą ir ketina čia sugrįžti kaip turistai.

Devynis mėnesius mūsų šalyje, daugiausia Pabradėje, kur buvo įrengta speciali stovykla, praleido visas JAV karinis batalionas, apie 500 karių. Į Lietuvą misijai buvo atplukdyta dešimtys tankų ir kovinės ratinės technikos. Visas batalionas šiuo metu iš stovyklavietės perkeltas į uostą, iš kurio keliaus atgal į JAV, Teksasą. Šiuo metu ši technika uoste kruopščiai plaunama, dezinfekuojama. Iš tankų ir kitos technikos traukiami visi daiktai, karių amunicija. Jie taip pat bus dezinfekuoti.

Patiko cepelinai

„100 procentų, taip, taip, – kupinas geros nuotaikos lietuviškai žodelį „taip“ vis kartojo Lietuvoje devynis mėnesius praleidęs vienas vadovų, kapitonas Ianas Youngas. – Žmonės Vilniuje buvo labai draugiški, šilti, maistas nuostabus. Cepelinai buvo tokie skanūs, aš tiesiog pamėgau juos. Treniravomės su mūsų sąjungininkais, dalinomės patirtimi, kaip mes dirbame, kaip jie. Neapsakoma patirtis. Noriu sugrįžti kaip turistas, pamatyti šią šalį. Buvau Vilniuje, Kaune, pamačiau truputį Klaipėdos, išmokau kelis žodžius lietuviškai. Kaimiškos vietovės nuostabios, žmonės labai draugiški. Čia tiek istorijos, miestai tokie seni, tiek daug istorinių objektų.“

1-ojo bataliono, 9-ojo kavalerijos pulko vadas, pulkininkas leitenantas Stephenas Johnsonas sako, jog per devynis mėnesius nuveikta išties daug, kariai ir patys mokėsi, ir mokė kitus. Patirtimi dalintasi su Lietuvos kariuomene, taip pat sąjungininkais iš Vokietijos, šiuo metu taip pat dislokuotais Lietuvoje.

Be individualių ir komandinių pratybų, kariai buvo įsilieję ir į Pabradės bendruomenės gyvenimą, mokė moksleivius anglų kalbos, domėjosi Lietuvos istorija bei tradicijomis, dalinosi žiniomis apie savo šalį. Kariai prisidėjo savo darbu atstatant vieną mokyklų prie Kauno. Pasakoja dalyvavę ir ne vienoje šventinėje eisenoje mūsų šalyje ir Estijoje.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./S.Johnsonas

Anot S. Johnsono, apie 500 karių į Lietuvą atvyko maždaug iš 30 JAV valstijų. Didžioji dalis praleido šalyje 9 mėnesius, kai kurie trumpiau, mat pasitaikė karių, kuriems misijos metu gimė kūdikis ar ištiko artimojo mirtis.

„Sudėtingiausia yra būti toli nuo šeimos. Turiu du vaikus, 16 metų sūnų ir 14 metų dukrą, žmoną, kurią vedžiau prieš 20 metų. Mes susitikinėjom nuo mokyklos laikų. Visada, kai esi toli, tai yra sudėtingiausia dalis. Galiu jums pasakyti tik tiek, kad Lietuva yra geriausia mano patirtis, kokią esu turėjęs per karinę karjerą būnant toli nuo šeimos, tarsi antrieji namai. Žmonės tokie draugiški, jautėmės tikrai patogiai ir maloniai“, – sakė vadas. Kovą į šalį buvo atvykusi ir jo žmona. S. Johnsonas viliasi, jog dar turės progą Lietuvą pažinti kaip turistas ir čia sugrįžti, o kol kas sako reikia kruopščiai ir neskubant viską paruošti pakrovimui į laivą.

[CITATA] Galiu jums pasakyti tik tiek, kad Lietuva yra geriausia mano patirtis, kokią esu turėjęs per karinę karjerą būnant toli nuo šeimos, tarsi antrieji namai.

Anot vado, pasiruošimo procesas yra atsakinga dalis, juolab kad visi kariai labai nori ir skuba, nes nori namo. Vadovybė stengiasi prilėtinti tempą, kad komanda darbą įvykdytų atsakingai ir kruopščiai.

JAV kariai Lietuvoje prabuvo maždaug mėnesį ilgiau dėl pasaulinės koronaviruso pandemijos. Vadas sako, jog į viską reikia žvelgti pozityviai. Per papildomą laiką kariai mokėsi individualiai, baigė papildomą karinį kursą, tad sugrįš dar labiau sustiprėję.

Namo kariai grįš birželio pabaigoje. Klaipėdoje laukiama laivo, į kurį bus pakrauta visa karinė technika – 29 tankai ir 22 kovinės mašinos.

Jaučiasi saugūs

Bendrovės „Klaipėdos smeltė“ vadovas R. Juška sako, jog su karine technika tenka dirbti jau trečius metus. Per pastaruosius dvejus metus padaryta daug rekonstrukcijos darbų, kad ši technika sklandžiai atkeliautų ir iškeliautų iš uosto.

„Nusiuntėm savininkams keletą nuotraukų, parašėm, kad esam stiprūs ir saugūs, todėl kad mus saugo NATO su tankais, su viskuo. Tai mūsų indėlis į tai, kas svarbu Lietuvai, tai saugumas, bendradarbiavimas“, – sakė V. Juška.

Jo teigimu, pirmais metais būta nerimo, kaip seksis bendradarbiauti su kariškiais. Laikydamasi saugumo jiems vadovybė neleisdavo eiti į valgyklą, tekdavo misti sausais daviniais.

„Bet kai pabuvo, pamatė, kokia tvarka, saugumas, tai pernai jie valgyklą okupuodavo, mes į valgyklą patys nebegalėdavom įeiti, jie sugužėdavo“, – šypsosi vadovas. Bendrovei širdį glosto karių žodžiai, jog Lietuvoje jie buvo įsikūrę vienoje geriausių bazių visame NATO bloke.

JAV karinės technikos atvykimą ir išvykimą koordinuoja uostamiestyje veikianti logistikos kompanija „Arijus“. Jos vadovas Arijus Ramonas pasakoja, jog pernai kariams Pabradėje per tris savaites buvo įrengta stovykla su visa infrastruktūra – tiek gyvenamąja, tiek skirta mokymuisi bei sportui, biurams.

„Buvo džiugu, kad kariuomenei labai patiko. Buvo atsiliepimų, kad tai geriausia stovykla, kokią turėjo iš visų“, – džiaugėsi A. Ramonas.

Jo teigimu, šiuo metu kompanijos darbuotojai dirba neskaičiuodami valandų, tad ir partnerių iš JAV įvertinimas, jog tai vienas geriausių įgyvendintų projektų, kurį JAV kariuomenė yra turėjusi, motyvuoja stengtis. Bendrovė bendradarbiauja ir su kitų šalių kariuomenėmis – Norvegija, Olandija, Vokietija, Ispanija.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder