Ketvirtadienį prie Aplinkos ministerijos (AM) vyksta „smarvės demonstracija“. Demonstracijos metu prie ministerijos atvažiavo sunkvežimis su džiovintu techniniu kompostu ir dumblu iš Klaipėdos - „smarvės sunkvežimis“ prie ministerijos stovės visą dieną.
Demonstracijos iniciatorius Seimo narys, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas Eltą patikino, kad demonstracija yra rengiama, nes AM ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jau kurį laiką yra neveiksnios sprendžiant oro taršos klausimą Klaipėdos pietinėje dalyje.
„Buvo tragiška vasara, nes pietiniuose kvartaluose buvo milžiniška smarvė. Pagrindinės taršos teritorija yra Dumpių kaime. Ten yra keturios bendrovės ir jos viena į kitą baksnoja pirštais. Ten yra „Klaipėdos vandenys“, celiuliozės kombinatas, atliekų pūdymo ir kompostavimo cechas, sąvartynas. Nelabai aišku, kas iš tikrųjų yra tas smarvės šaltinis, ir iš kontroliuojančių institucijų - Sveikatos apsaugos ministerijos ir Aplinkos ministerijos - kol kas girdime, kad jos tik turi darbo grupes. Negirdėjau nei įstatymų iniciatyvos, nei kažkokių pertvarkų ministerijų viduje, nei auditų, todėl ir rengiama ši akcija“, - Eltai teigė S. Gentvilas.
S. Gentvilas birželio mėnesį kreipėsi į aplinkos ministrą Kęstutį Navicką dėl kitoje Klaipėdos pusėje - šiaurėje - esančios taršos, siūlydamas peržiūrėti į orą išmetamų teršalų reglamentavimą ir mokesčius už aplinkos taršą, tačiau, pasak Seimo nario, atsakymo iš ministerijos nesulaukė.
Pasak S. Gentvilo, uosto šiaurinėje dalyje veikia dvi naftos perkrovimo įmonės, kurios deklaruoja, kad išleidžia kelis šimtus tonų naftos, benzino, mazuto garų į orą. Ši tarša yra apmokestinama 4 eurais už toną, todėl per metus naftos įmonei susidaro vos 800-900 eurų taršos mokesčio. Seimo narys tai palygino su bauda, gaunama už dviejų lydekų pagavimą neteisingoje vietoje ir neteisingu laiku Rusnėje.
Tuo tarpu aplinkos viceministras Martynas Norbutas Eltai sakė, kad ši akcija, organizuojama S. Gentvilo, tėra politinis pareiškimas bei užsiimama politiniais žaidimais.
„Seimo narys puikiai žino, kad būdamas ir Aplinkos komitete jis turi visus įrankius daryti įvairius pakeitimus ir pasinaudoti parlamentine kontrole. Šie įrankiai yra pakankami daryti pokyčius Lietuvoje, jei yra manoma, kad jų reikia. Mes analizuojame ir Klaipėdos situaciją - jau yra įvairių juodraštinių siūlymų paruošta. Jeigu yra šnekama apie kvapus, tai Seimo narys, dirbdamas Aplinkos komitete, turi žinoti, kad Sveikatos biurai, Sveikatos apsaugos ministerija yra už tai atsakingi, o ne Aplinkos ministerija. Jeigu tos kompetencijos trūksta, tai tikrai gali per savo padėjėjus susirasti tą informaciją teisės aktuose“, - Eltai teigė M. Norbutas.
S. Gentvilas informavo, kad akcijos vietoje yra padėti du demonstraciniai stendai - vienas nukreiptas į Aplinkos ministeriją, kitas į Sveikatos apsaugos ministeriją, tačiau „smarvės sunkvežimį“ pastatė tik vieną.
„Aplink Sveikatos apsaugos ministeriją yra tiek kavinių, kad nesinorėjo nekaltus žmones priversti kentėti už biurokratų stagnavimą, todėl pastatėme tik vieną sunkvežimį prie Aplinkos ministerijos“, - Eltai sakė S. Gentvilas.
Pasak Seimo nario, AM yra sukaustyta bevaldystės paralyžiaus - per dvejus metus pasikeitė du viceministrai, atsakingi už oro taršą, atliekų ir vandens tvarkymą, o jau tris mėnesius AM neturi viceministro, atsakingo už šias sritis. Taip pat S. Gentvilas Eltą patikino, kad Aplinkos apsaugos agentūroje, kuri išduoda poveikio aplinkai vertinimus, taršos leidimus, jau dvejus metus nėra vadovo, tris mėnesius nėra vadovo ir Aplinkos apsaugos departamente, kuris turėtų kontroliuoti pažeidėjus ir išrašyti privalomuosius nurodymus.
Tuo tarpu ketvirtadienį Klaipėdos meras dalyvauja susitikime su sveikatos apsaugos viceministru Algirdu Šešelgiu ir jo vadovaujamos darbo grupės atstovais, kur aptars oro taršos problemą Klaipėdos mieste.
ELTA primena, kad šia demonstracija S. Gentvilas siekia atkreipti aplinkos ministro Kęstučio Navicko ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos dėmesį į Klaipėdą, jau penkerius metus kankinamą siaubingos smarvės.
Jo teigimu, 80 tūkst. gyventojų turinčioje pietinėje Klaipėdos dalyje tvyro puvėsių ir fekalijų dvokas, žmonės nuo smarvės vaduojasi uždarydami langus net karščiausiomis vasaros dienomis, vaikai skundžiasi pykinimu.
Rašyti komentarą