Klaipėdoje griaudėjo sprogimai - to kasdien nepamatysi

Klaipėdoje griaudėjo sprogimai - to kasdien nepamatysi

Kariai tyliai sėlina tankiu mišku, aplink – vien medžių šnaresys. Jie žino, kad visai čia pat juos gali netikėtai užpulti. Staiga pasigirsta kurtinantis garsas, vienas karių tariamai sužeidžiamas, o kiti tuo metu nukauna imituojamą priešą. Galima lengviau atsikvėpti.

Tai - netoli Klaipėdos įsikūrusiame Generolo Povilo Plechavičiaus (Kairių) kariniame poligone šeštadienį vykusių pratybų dalis.

Didžiosios Britanijos ir Lietuvos karių surengtose bendrose pratybose „Baltic protector“ (lt. Baltijos gynėjas) aidėjo šūvių ir sprogimų garsai, o juos iš arti stebėjo ve.lt reporteriai, su kuriais kariuomenės atstovai pasidalijo ne tik informacija, tačiau ir apranga bei maistu.

Į pratybas – tik pasisotinus

Kai atvykome į poligoną ir susitikome su kariais, Jungtinės Karalystės mokymo grupei Kairių poligone vadovaujantis leitenantas Jack Scott pakvietė pasivaišinti pietumis.

Mūsų laukia makaronai, kuriuos galima pagardinti padažu, o taip pat – ir sriuba.

Į Lietuvą karališkųjų jūrų pajėgų flagmanu HMS „Albion” atvykę Didžiosios Britanijos kariai su savimi atsivežė ne tik karinės įrangos, tačiau ir maisto.

Tai – davinys, kurį valgo visi poligone esantys kariai.

Veržėsi į pastatus

Poligono teritorija – didelė. Į pratybų vietą tenka važiuoti miškuose esančiais vingiuotais keliais. Kai pagaliau pasiekiame tikslą, kariai pasiūlo užsidėti garsą slopinančias ausines. Tiesa, jie paaiškina, kad jos net pagerina garso sklidimą, tačiau slopina kurtinančių sprogimų sukeliamą triukšmą. Užsidėjus jas, ausis pasiekia aiškus žolės šnaresys, girdimas net menkiausias šnabždesys.

„Jeigu jus už nugaros apkalba – girdėsite viską”, - šmaikščiai pajuokauja kariai, paaiškinę, kas netrukus vyks.

Jie planuoja patekti į tariamų priešų užimtą pastatą. Bus naudojami ne tik sprogmenys, bet ir pjūklai, dūminės granatos.

„Sugebant taikyti visus būdus galima priimti spontaniškus sprendimus ir įsiveržti į bet kokį pastatą”, - pasakojo vienas Didžiosios britanijos kariškių.

Netrukus iš miškingos vietovės išniręs karių būrys pradeda operaciją. J. Scott perspėja – teks laikytis šalia jo. „Taip liksite saugiausi”, - kalbėjo jis.

Apsupę pastatą, kariai susprogdina pirmajį užtaisą ir patekę į pastatą nukauna tariamus priešus. Tuomet išpjovę duris, jie patenka į kitą greta esantį namą.

Kurtinančių sprogimų, kulkų trenksmo ir šūksnių apsuptyje kariai veikia greitai.

„Jie pripranta tai daryti. Teorijos pradedame mokytis dar klasėje. Tik ją gerai išmokę, pereiname prie „sausos” praktikos. Tai reiškia, kad iš pradžių lėtai judame be šovinių, nuolat klausomės instruktorių, po to – su šoviniais. Ir žingsnis po žingsnio pasiekiame tokių rezultatų, kokius matėte. Ilgos paros miegant miške, patiriamas stresas – tai grūdina”, - pasakojo 5-erius metus Lietuvos kariuomenėje tarnaujantis profesionalus karys Eimantas Merkelis.

Pasalos ir mūšiai

Savanorių pajėgose jau 11-ką metų tarnaujantis Eimantas Maslauskas taip pat didžiuojasi galėdamas prisidėti prie Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės išsaugojimo.

Ji stebėjome bėgantį lauku ir nukaunantį tariamą priešą. „Tam mes ruošiamės lygiai 10 minučių. Tai situacija, kurioje veikti reikia itin greitai. Ir negalime jos planuoti iš anksto.

Įsivaizduokite – juda skyrius, išsidėstęs kovine grandimi, per atvirą vietovę. Imituojamas priešas išnyra iš niekur. Visa situacijos esmė – mūsų reakcija į tai: elgesys, komunikacija, judesys, atsitraukimas, užėmimas”, - pratybas komentavo E. Maslauskas.

65 – tiek Generolo Povilo Plechavičiaus kariniame poligone šiuo metu yra Juntinės karalystės karių, o štai lietuvių pajėgos čia siekia apie 100-tą karių.

Poligone treniruojasi bazinio kario savanorio įgūdžių kariai, čia vykdomas ir Lietuvos Didžiojokunigaikščio Butigeidžio dragūnų pėstininkų bataliono karių kovinis rengimas.

O nuo gegužės 24 d. iki liepos pradžios besitęsiančiose tarptautinėse pratybose „Baltic Protector" iš viso dalyvauja apie 3 tūkst. jūreivių ir jūrų pėstininkų ir apie 20 laivų iš 9 Jungtinės Karalystėsvadovaujamų Jungtinių ekspedicinių pajėgų (JEF). Siekdami gerinti tarpusavio sąveiką, kariai vykdo jūrų taktines pratybas, amfibines išsilaipinimo operacijas, logistines operacijas ir kitus jūrų manevrus. JEF pajėgos dislokavimo metu taip pat dirba kartu su NATO sąjungininkais.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder