Klaipėdos moksleiviams alkoholis nesvetimas

Klaipėdos moksleiviams alkoholis nesvetimas

Praėjusiais metais atlikto uostamiesčio 5, 7 ir 9 klasių moksleivių gyvensenos tyrimo rezultatai verčia sunerimti dėl patyčių ir svaigalų vartojimo mastų.

Tyrimą atlikusio Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro direktorė Jūratė Grubliauskienė teigė, kad iš viso tyrime dalyvavo 3 190 mokinių (1 562 mergaičių, 1 588 berniukų).

Atkreipiamas dėmesys, kad vaikai dažniau laisvalaikį leidžia pasyviai, ypač savaitgaliais. Čia itin išsiskyrė septintokai, kurie atviravo, kad žiūrėdami televizorių, filmus, vaizdo įrašus, naudodamiesi kompiuteriais, išmaniaisiais telefonais per dieną praleidžia po 4 ir daugiau valandų.

Pastebėta, kad mažiau nei pusė tyrime dalyvavusių moksleivių kasdien suvalgo rekomenduojamą vaisių ir daržovių kiekį ir tik 18-28 proc. jų kasdien būna fiziškai aktyvūs.

Vis dėlto didesnį nerimą kelia patyčios, kurias per paskutinius du mėnesius buvo patyrę nuo 30 iki 52 proc. moksleivių. Nerimą kelia ir rūkymas, alkoholinių gėrimų, bei narkotikų vartojimas.

Bent kartą gyvenime tabako gaminių rūkė 9 proc. penktokų, 32 proc. septintokų ir net 54 proc. devintokų, elektroninę cigaretę - beveik 9 proc. penktokų, 26 proc, septintokų ir beveik 49 proc. devintokų. Alkoholio bent sykį per paskutinius metus vartojo 8 proc. penktokų, 29 proc. septintokų ir net 55 proc. devintokų. Su narkotinėmis medžiagomis per paskutinius 12 mėnesių susidūrė 1 proc. penktokų, 2,5 proc. septintokų ir beveik 10 proc. devintokų.

Pažymėta, kad dažniau rūko ir narkotikus vartoja berniukai, tačiau alkoholinius gėrimus dažniau geria mergaitės (atitinkamai 50,4 proc. ir 52,4 proc.). Dažniau žalingų įpročių turi vaikai, gyvenantys su vienu iš tėvų.

Klaipėdos savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos vedėja Janina Asadauskienė pridūrė, kad Klaipėdos vaikų ligoninės duomenimis, 2016 m. į ligoninę pateko 86 vaikai (13-15 m. amžiaus), apsinuodiję alkoholiu ar psichotropinėmis, narkotinėmis medžiagomis. Net 76 jų buvo apsinuodiję alkoholiu, mergaičių ir berniukų skaičius buvo beveik lygus.

Tyrimo metu buvo klausta ir apie santykius su tėvais. Beveik 8 proc. penktokų, 7 proc. septintokų ir 4,5 proc. devintokų atviravo, kad kartą ar du per paskutinius du mėnesius patyrė tėvų smurtą, o kartą ar keletą kartų per savaitę tai teigė patiriantys nuo 0,4 iki 2 proc. moksleivių. Tėvų smurtą dažniau patiria jaunesni vaikai.

Moksleivių buvo prašyta įvertinti ir tai, ar jie jaučiasi laimingi. Kad yra labai ar pakankamai laimingi nurodė 84,8 proc. klaipėdiečių berniukų ir 81,5 proc. mergaičių.

Kitas toks tyrimas bus atliekamas 2020-aisiais. O kitais metais planuojama pagal tokią metodiką atlikti ir suaugusiųjų gyvensenos tyrimą, kuris taip pat bus kartojamas kas ketverius metus.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder