Kaip siūlomi kyšiai policininkams

Kaip siūlomi kyšiai policininkams

Gruodžio 9 dieną visame pasaulyje minima tarptautinė antikorupcijos diena. Dažnai įvairiuose tyrimuose akcentuojama, kad policijos pareigūnai ima kyšius, bet mažai kas atkreipia dėmesį, kad asmenys taip pat linkę duoti kyšius, t. y. papirkti policijos pareigūnus, kad išvengtų vienokios ar kitokios bausmės, visai nesusimąstydami apie pasekmes.

Nuo 2011 m. policija vykdo nulinės tolerancijos korupcijai politiką tiek policijos pareigūnų, tiek likusios visuomenės narių atžvilgiu. Remiantis Nusikalstamų veikų žinybinio registro (toliau - NVŽR) duomenimis, per 2013 m. 11 mėn. iš viso policijos įstaigose užregistruoti 783 atvejai, kai buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 227 str. (Papirkimas) dėl bandymo papirkti policijos pareigūnus:

Per 2013 m. I pusm. daugiausia ikiteisminių tyrimų dėl papirkimo pradėta Vilniaus apskrities VPK - 158 ir Klaipėdos apskrities VPK - 139, mažiausiai - Telšių apskrities VPK - 31.

Bendras registruotų atvejų skaičius šiais metais išaugo 24 proc. ( 2012 m. per tą patį laikotarpį užregistruoti 629 papirkimų atvejai).

Daugiausiai registruotų papirkimų skaičius išaugo Tauragės, Panevėžio ir Klaipėdos apskrityse:

Pagal 2013 m. 11 mėn. duomenis vienas papirkimų atvejis vidutiniškai tenka 11 policijos pareigūnų.

Atlikta analizė rodo, kad dažniausiai policijos pareigūnus bando papirkti 20-49 m. amžiaus asmenys:

Stebint 2011-2013 metų užregistruotų papirkimų atvejus, galima teigti, kad didelis jaunos kartos asmenų atžvilgiu pradėtų ikiteisminių tyrimų dėl bandymo papirkti policijos pareigūnus skaičius parodo, jog jauni 18-29 m. asmenys yra perėmę šį korupcinio veikimo modelį.

Moterys sudaro tik 7 proc. visų papirkimo atvejų.

Labiausiai linkę papirkti asmenys, turintys vidurinį išsilavinimą:

28 proc. visų papirkėjų yra bedarbiai, o 36 asmenys padarė tokią pačią nusikalstamą veiką pakartotinai.

Siekdami išvengti atsakomybės, pažeidėjai pareigūnams siūlė pinigų „ant šašlykų", „pietums", paimti nušautą stirnos patelę, užsienio šalių valiutos (eurai, svarai sterlingai, zlotai, Rusijos ir Baltarusijos rubliai) ir kitokių gėrybių. Tačiau dažniausiai buvo siūlomi pinigai.

Mažiausia 2013 m. pasiūlyta suma buvo 10 litų, o didžiausia 80 000 litų (2012 m. didžiausia pasiūlyta suma buvo 10 000 eurų (Prienų r.), mažiausia - 9 litai).

Pasitaiko ir įdomių sumų, pvz. 20 Lt 50 ct arba 53 Lt 48 ct.

Vien per pirmąjį šių metų pusmetį pareigūnams buvo pasiūlyta 274 tūkst. 609 litai (2012 m. - 72 685 litai), t. y. siūlomų kyšių bendra suma išaugo beveik 4 kartus:

Siūlomų pinigų vidurkis šalyje - 401 litas.

Dažniausiai policijos pareigūnams siūlomas kyšis:

už vairavimą esant neblaiviems,

už greičio viršijimą,

už kalbėjimą mobiliuoju telefonu, nenaudojant laisvų rankų įrangos,

už vairavimą be saugos diržų,

už vairavimą be teisių.

Detalizuojant užregistruotų papirkimų atvejus, paminėtina, kad 348 kartus (44 proc.) (2012 m. - 44 proc.) policijos pareigūnus bandė papirkti neblaivūs asmenys:

Per 2013 m. 11 mėn. 64 proc. bylų dėl papirkimo atvejų perduotos teisminiam nagrinėjimui:

Analizuojant per 2013 m. 11 mėn. priimtus spendimus šiose bylose, matyti, kad daugiausiai bylų - 94 proc.- išnagrinėjama pagal bylų supaprastintą procesą.

Teismas skyrė įvairias bausmes, pradedant nuo 390 Lt iki arešto (iki 15 parų).

Primename vairuotojams, kad ikiteisminį tyrimą galima pradėti ne tik jei buvo duotas kyšis, bet ir tais atvejais, kai buvo pasiūlyta, pažadėta ar susitarta dėl kyšio. Už tokią veiką numatyta bauda, laisvės apribojimas, areštas, arba laisvės atėmimas iki 4-7 metų.

Taip pat norime pažymėti, kad asmuo atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už papirkimą, jeigu kyšio iš jo buvo reikalaujama ar provokuojama duoti kyšį ir jis, pasiūlęs ar pažadėjęs duoti arba davęs kyšį, per įmanomai trumpiausią laiką, bet ne vėliau negu iki jo pripažinimo įtariamuoju, savanoriškai apie tai pranešė teisėsaugos institucijai, taip pat, jeigu kyšį jis pažadėjo duoti ar davė su teisėsaugos institucijos žinia. (BK 227 str. 5 d.)

Policijos departamentas ir toliau vykdys visiško nepakantumo korupcijai politiką ir netoleruos nesąžiningų vairuotojų bei sieks mažinti korupcijos apraiškas policijoje.

Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, per 2013 m. I pusmetį 55 policijos darbuotojams pateikti pranešimai apie įtarimus. Palyginti su 2012 m. I pusm., policijos darbuotojų, kuriems pareikšti įtarimai, skaičius išaugo 72 proc. Atsižvelgiant į korupcinio pobūdžio latentiškumą, toks įtariamųjų policijos darbuotojų skaičiaus augimas yra sietinas su Imuniteto padalinių įsteigimu ir veikla. Daugiausia, 14 policijos darbuotojų pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo (2012m. I pusm. - 18), 9 - dėl kyšininkavimo (2012 m. I pusm. - 5). Kitos nusikalstamos veikos, susijusios su tarnyba - dokumentų klastojimas, neteisėtos informacijos rinkimas ir kt.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder