Žinomas garso menininkas Donatas Bielkauskas-Donis sumanė panagrinėti moderniuosius komunikacijos įpročius. Specialiai projektui jis pagamino tradicinius lietuviškus signalinius mušamuosius instrumentus – tabalus. Surengę muzikinį pasirodymą praėjusio penktadienio vakarą vykusios ekskursijos per viešąją ekspoziciją metu, D. Bielkauskas ir būgnininkas Viktoras Rubežas pademonstravo, kad ir šis nesudėtingas archajiškas instrumentas gali žavėti savitu skambesiu.
Senovėje tabalais būdavo šaukiamos sueigos, pranešama esminė informacija. Kadangi keturi instrumentai po renginio pastatyti keliuose senamiesčio kiemeliuose, klaipėdiečiai galės juos išmėginti ir muzikuodami, ir mėgindami užmegzti ryšį su artimiausiais kaimynais.
Pro Kaliningrado menininkų grupės „San Donato“ narių akis nepraslydo drobę primenanti Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmų kiemo siena, atsivėrusi pastačius kaimyninio muziejaus saugyklą ir sutvarkius aplinką. Menininkai pasiūlė užpildyti tuščią plotą lauko instaliacija. „San Donato“ kūrinys – 12 kv. m. skulptūrinė plokštuma iš metalo, didesniu nei įprasta masteliu atkartojanti QR kodą, kuris slepia ironišką užrašą „Čia galėjo būti jūsų grafitis“. Moderniųjų technologijų įkvėptas darbas drauge yra labai dekoratyvus – jis primena geometrinius liaudiškus ornamentus.
Senamiesčio grindinys verčia vaikštant žvalgytis ne tik į šalis, bet ir po kojomis. Tiesa, dabar tai verta daryti ir dėl klaipėdietės Loretos Tallat-Kelpšienės kur ne kur įkastų „Sekretų“, kuriuose žėri gintaro kaleidoskopas bei atsispindi miestas. Kaliningradietis Danilas Akimovas, eksperimentuojantis garso tema, taip pat siekė netikėtumo efekto: jis penktadienį pristatė garso instaliaciją „Kintantys Klaipėdos garsovaizdžiai“, kurią išgirsti buvo galima priglaudus ausį prie nutekamojo vamzdžio.
Ewos Kobylarczyk (Gdanskas) sumanyta lauko instaliacija „Pasitiktì saulėlydžio“ išryškino dešiniosios Danės krantinės ties Biržos tiltu vaizdą apgaubdama suolelius, skvero medžius bei patį tiltą juodu tiuliu bei tinklu. Anot autorės, koreguodama įprastą erdvės pavidalą, ji kviečia reflektuoti praeitį, įžvelgti dvasinį bei emocinį dabartinės miestų aplinkos matmenį, juolab kad projekte dalyvaujantys Gdanskas, Klaipėda ir Kaliningradas yra panašūs savo istorija.
Teatro aikštėje šiuo metu veikia mini sūpynių parkas „Pasisupk su svetimšaliu“, kurį sumanė Kaja Pobereżny bei Michał Podgórczyk (Gdanskas). Pasak K. Pobereżny, suaugusiesiems yra ko pasimokyti iš vaikų, natūraliai ir lengvai, be išankstinių nuostatų ar dvejonių ieškančių kontakto su sutiktais bendraamžiais.
Kūrybinė veikla – vienas iš geriausių būdų tarptautinei partnerystei užmegzti ir tarpkultūrinei komunikacijai plėtoti, rodo kultūrinių mainų projektas „Close Stranger“ („Pažink svetimšalį“), suvienijęs bendrai veiklai tris įstaigas: KKKC (Lietuva), Rusijos nacionalinio šiuolaikinio meno centro Baltijos skyrių Kaliningrade bei Gdansko (Lenkija) šiuolaikinio meno centrą „Łaźnia“.
Penktadienį dar vienas projekto renginys vyko KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2) – čia pristatyta kuratoriaus Jevgenijaus Umanskio (Kaliningradas) projekto „9000 km“, apžvelgiančio Rusijos socialinę bei kultūrinę panoramą, paroda – vadinamoji totalinė videoinstaliacija. Ji veiks iki š. m. lapkričio 9 d.
Bendrasis projekto „Pažink svetimšalį“, vykdomo nuo 2012 m. gruodžio iki 2014 m. gruodžio, tikslas yra plėtoti šiuolaikinės kultūros mainus ir skatinti tarpusavio supratimą tarp Gdansko (Lenkija), Kaliningrado (Rusija) ir Klaipėdos (Lietuva) gyventojų.
Rašyti komentarą