Stasys Žlibinas: Apie Elektrėnus parašiau, o apie gimtąjį Rietavą mano dainos nėra
Staiga ir užtikrintai „Elektrėnų žiburiais“ išgarsėjusio poeto Stasio Žlibino (77 m.) parašytos dainos iki sielos gelmių pažįstamos Lietuvos klausytojams ir kartais pristatomos kaip lietuvių liaudies dainos. Dėl to kūrybinio kelio 50-metį sutinkantis dainų žodžių autorius nepyksta, priešingai - širdyje pasidaro nepaprastai gera. Jis džiaugiasi antruoju kūrybos kvėpavimu, kai stabtelėti neturi laiko, nes dainų kūryba tęsiasi...
Didžiausi dainų teisėjai
Dainų žodžių autorius S. Žlibinas dažniau būna savo sodyboje, kiek toliau nei 20 kilometrų už Vilniaus, negu savo bute S. Konarskio gatvėje. Ką jam reiškia kūrybos 50-metis? „Jis man - labai brangus, nes apžvelgi lyg ant kalnelio, lyg ant Medvėgalio pasilypėjęs, kas tavo yra padaryta, - sako dainų tekstų autorius. - Labai miela, kad yra kūrinių, kurie jau išlaikė metų patikrinimą. Kas yra didžiausi dainų teisėjai? Tai laikas ir klausytojas. Jų niekaip nepapirksi, neapgausi, kaip vaiko neapgausi blogu vaikišku eilėraščiu - iš karto suklus ir reikės eilėraštį taisyti. Yra keliolika dainų, kaip su Teisučiu Makačinu parašytos „Kur tas kelelis“, „Berniukai“, su Vytautu Juozapaičiu - „Gromatėlę parašiau“, „Ridig do“... Aš jau nebepykstu, kai apie mano dainą pasako: „O dabar ansamblis atliks lietuvių liaudies dainą „Kur tas kelelis“... Sėdžiu ir taip gera širdy. Žinoma, jeigu penkiasdešimt kūrybos metų šiaip prašvilpaučiau... nors tinginys esu nemažas - rašau tik tada, kai reikia jau atsisėsti ir užrašyti. Kūrinį reikia išnešioti lygiai taip pat, kaip ir moteriai kūdikį, nes daina yra gyvas organizmas.“
Pastaruoju metu dainų tekstų kūrėjas aktyviai dirba su Algimantu Raudonikiu ir Vytautu Šiškausku - su pastaruoju netrukus išleis atskirą kompaktinę plokštelę. Per tiek metų poeto kūrybiniai įpročiai nė kiek nepasikeitę: jis kuria gerokai po pietų, dažniausiai vakare, kai namiškiai jau sumigę, kartais užtrunka iki paryčių. Teksto jis niekada nerašys į languotą sąsiuvinį...
„Languotas sąsiuvinis man yra kryžius. Neseniai paskambino iš Panevėžio rimtos audito organizacijos ir norėjo užsakyti dainą. Apie honorarą, sako, nekalbėkite - sumokėsime tiek, kiek reikės. „Mielosios mano, sakau, tikrai negaliu rašyti apie buhalterinius dalykus, kur maišosi skaičiai ir, neduok Dieve, dar languotas sąsiuvinis. Todėl kad mokykloje man labai nesisekė matematika, taip aš jos nemėgau - praleisdavau daug pamokų ir paskui nebepasivydavau. Džiaugiuosi, kad matematikai nėra pavaldūs sapnai, svajonės ir kūryba. Tačiau jai vis tiek pavaldūs sekundė, centas, žingsnis ir kiekvienas širdies tvinksnis“, - surimuoja kūrėjas.
Dar ilgai Dievas mus baus
„Pirmą kartą į dainos lauką išėjau su „Elektrėnų žiburiais“. Aš manau, kad būtent nuo šios datos prasidėjo mano tikra dainos kūryba“, - sako S. Žlibinas, prisimindamas kūrybinio kelio pradžią.
O buvo taip, kad draugo paprašytas jis sukūrė eilėraštį „Elektrėnų žiburiai“. Jis buvo išspausdintas statybininkų laikraštyje. Kompozitorius Eduardas Balsys, perskaitęs nežinomo poeto eilėraštį, pasiūlė parašyti muziką. Premjera įvyko Elektrėnuose, susirinkus daugybei žmonių: grojo Radijo ir televizijos orkestras, dainavo Jonas Mašanauskas. „Kultūros namų direktorė mane pristato: sako, dabar bus dainos premjera: Eduardo Balsio muzika, eilės - jauno Elektrėnų statytojo Stasio Žlibino. Aš sėdžiu, nežinau, ką daryti, - prisimena įspūdžius. - Paskui prašiau žodžio - bijau šnekėti, kojos dreba, rankos dar labiau: atsiprašau, aš čia nieko nestačiau, bet jeigu norite, tegul daina bus viena plyta jūsų statybai. Paskui salėje atsistojo vienas gerai įkaušęs klausytojas: „Aš noriu paklausti, ar jūs žinote, kad elektrą reikia taupyti? Tai va, jūs rašote: šviečia naktį, šviečia dieną... Negalima šitaip - reikia dieną išjungti“. (Šypsosi.)
Ar S. Žlibinui netenka patekti į kuriozines situacijas, kai paklausiama, gal jis kartais gyvenantis Elektrėnuose, jeigu šiam miestui parašęs dainą, ar bent turintis ten giminių? „Niekas šito neklausė - turbūt savaime galvoja, gal aš ir kilęs iš Elektrėnų. (Šypsosi.) Kartais pagalvoju apie vieną įdomų dalyką: apie Elektrėnus parašiau, o apie gimtąjį Rietavą, parašius daugiau nei tūkstantį dainų, mano dainos nėra. Sakau, kad esu tinginys...“ - šypsosi ir priduria, kad Elektrėnuose lankėsi prieš dešimtmetį.
Ko reikia, kad daina pasiektų populiarumo viršūnę, S. Žlibinas atsakymo nežino. „Yra kažkokios paprastos tiesos, paprasti dėsniai, koks turi būti dainos tekstas, - apibendrinantis, paprastas, bet ne prastas, kad turėtų kokią nors išplėtotą temą. Mane pykina, kai dabar žmogus pats ir muziką rašo, ir tekstą, ir pats dainuoja, ir pats plokštelę parduoda. Prasmės nebelieka - nupiginamas, nuvertinamas lietuviškas žodis. Pasižiūrėkime į kitų tautų atstovus, į prancūzus ar rusus, ten nėra tokios „chaltūros“ kaip pas mus. Užtat mus Dievas baudžia - nesiseka mums nei „Eurovizijoje“, niekur. Man skaudžiausia, kada nekreipiama dėmesio į lietuvišką žodį. Kitąkart galvoju: atrodo, ir balsas mūsų atlikėjo geras, ir visa kita, bet dainų kraštui konkursuose užimti priešpaskutines vietas - neišpasakytai blogai“, - savo požiūrį dėsto poetas.
Ar bus atsiminimų knyga?
Solidų kūrybos jubiliejų sutinkantis S. Žlibinas neatmeta galimybės visus atsiminimus išguldyti knygoje: per tuos kūrybos metus yra ką prisiminti, yra ką papasakoti, kad ir pasidalyti nutikimais su kompozitoriais. Į knygą gal sugultų atsiminimai apie iškilią Vinco Mykolaičio-Putino asmenybę, su kuriuo buvo pažįstamas, netgi turėjo leidimą naudotis profesoriaus biblioteka. „Būtų buvę gerai, kad aš būčiau artimiau bendravęs su V. Mykolaičiu-Putinu: aš bijojau... Savo eilėraščių jam nesu rodęs - mane, atvažiavusį iš Žemaitijos miesteliuko, tokia asmenybė pritrenkė. Štai pro tave praeina pats V. Mykolaitis-Putinas“, - prisimena jis.
Dainų tekstų kūrėjo gyvenimas vertas rašytojo plunksnos: vos keturiolikos vieno po kito neteko tėvų, maža to, turėjo pasirūpinti jaunesne seserimi ir aštuoniasdešimtmetį perkopusia senele. Bet skaudūs likimo smūgiai jam nesutrukdė rasti gyvenimo pašaukimą: „Aš niekuo kitu nebegalėjau tapti - turėjau tris pomėgius: rašiau eiles, griežiau smuiku ir tapiau. - Didžiąją svajonę tapyti atėmė prastas regėjimas, todėl pasirinko lituanistikos studijas. - Tėvų nebuvo, nebuvo jokios paramos - tik mokytojai kiek man sudėdavo. Ir Rietave buvo tokia daugiavaikė šeima, turėjusi dešimt vaikų, - mane vadindavo vienuoliktu vaiku. Jie man labai padėdavo. Ir šiandien jie man brangesni už bet kokią giminę. Aišku, būdavo graudu... Studijuodamas kartais nugvelbdavau iš draugų vieną kitą laišką paskaityti, kaip mama ar tėvas rašo sūnui, kokiu žodžiu kreipiasi, - iš to spėdavau, kaip gera būtų gauti mamos laišką...“
Užtat dainų žodžių autorius su žmona Valerija gali pasidžiaugti gražia savo šeima: sūnus Žilvinas dirba taksistu, smuikininkė dukra Eglė yra Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos muzikos skyriaus vadovė (direktoriaus pavaduotoja), vienas iš anūkų, Tadas Čobotas, groja violončele Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro orkestre. „Man prieš mirtį tėvas buvo dovanojęs smuiką. Pats išmokau groti tuo smuikeliu, paskui tuo smuiku grodama dukra baigė akademiją, o paskui ir anūkas - jis tapo violončelininku. Anūkėliai yra penki, aš juk vedžiau jaunas - man buvo tik 20 metų“, - šypsosi dainoms žodžius rašantis S. Žlibinas.
Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Julius/Brigita“
Rašyti komentarą