Šiuo projektu buvo siekiama ne tik pažymėti legendinio režisieriaus J. Miltinio vardo gimnazijai suteikimo dvidešimtmetį ir respublikinio jaunųjų dramaturgų konkurso dešimties metų jubiliejų, bet ir pasidalinti teatrinio ugdymo patirtimi, aptarti vyraujančias mokyklinio teatro problemas bei tendencijas.
Reikia pažymėti, kad ši gimnazija buvo viena pirmųjų mokyklų Lietuvoje, kuri dar 1993 m. įsteigė teatro klasę, o 1997 m. paskelbė analogų šalyje neturintį moksleiviškos dramaturgijos konkursą. Gimnazijoje sukaupta per 300 šalies jaunųjų kūrėjų pjesių, atsiųstų iš įvairių šalies mokyklų, kūrybinių centrų, leidžiamos moksleivių pjesių rinktinės.
Pirma diena: pažintis su režisieriumi
Forumą pradėjęs gimnazijos direktorius Vytautas Raišys pristatė pagrindines teatrinio ugdymo veiklas, jų svarbą jaunos asmenybės formavimuisi. Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) Ugdymo mokslų fakulteto Šokio ir teatro katedros teatro meno pedagogikos magistrė A. Indrišiūnienė skaitė pranešimą tema "Teatro mokytojo vaidmenys Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijoje: atvejo studija".
Kūrybos laboratoriją "Improvizacija - kūrybiškumo ugdymo priemonė" vedė KU dėstytoja dr. Jūratė Grigaitienė. Docentė Virginija Kochanskytė, remdamasi ilgamete aktorės patirtimi, pristatė teksto interpretacijos galimybes scenoje, kurios įvairiapusiškai buvo atskleistos programoje "Žmogaus misterija. Dedikacija Vincui Kudirkai". Vakare vyko forumo svečių diskusija prie apskritojo stalo, o forumo užsiėmimus lankantys J. Miltinio gimnazijos mokiniai turėjo galimybę su KU studentais pabendrauti neformalioje aplinkoje, kartu atlikti įvairias teatrines užduotis ir improvizacijas.
TEATRALIZUOTA šventės pradžia. Moksleiviai pasakoja J. Miltinio dramos teatro istoriją.
Antra diena: jaunimo spektakliai
G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos J. Miltinio palikimo studijų centre vyko projekto "Mokyklinio teatro forumas: patirtis ir perspektyvos" antrosios dienos renginys "Ten, kur gyveno Miltinis".
Projektą pristatė ir mintimis apie įvairiapusę, įvairiais talentais apdovanotą asmenybę pranešimuose "Juozas Miltinis - ne tik režisierius..." dalinosi vyresniųjų klasių gimnazistai. Aktorė V. Kochanskytė, ieškodama paralelių tarp Juozo Miltinio ir kitų menininkų gyvenimų bei kūrybos, skaitė prancūzų poeto Žako Prevero poeziją, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio laišką, Sigito Gedos, Jano Kaplinskio, Česlovo Milošo poeziją.
Vėliau J. Miltinio teatro vadovas Romas Vikšraitis pakvietė studentus apsilankyti teatre, kur vis dar gyva maestro dvasia. Tą pačią dieną gimnazijos jaunimas pristatė net tris spektaklius, sukurtus pagal moksleivių dramaturgiją: "Gyvenimas", "Balkonas" (rež. A. Želvys), "Vilkas, ėriukas ir lapinas" (rež. J. Tamošiūnas). Po kiekvieno spektaklio forumo nariai aptardavo juos, dalyvaudavo aktorių ir režisierių "Karštosios kėdės" diskusijose.
Mažoji teatro seminarija
Dvi forumo dienos buvo kupinos naudingų patyrimų tiek moksleiviams ir studentams, tiek mokytojams ir dėstytojams. Per tą intensyvų buvimą kartu teatro raiškos paieškų erdvėje atsiskleidė gimnazijos gyvybingumo šaltinis - idėjai atsidavę mokytojai ir nuoširdžiai ieškantys savojo pašaukimo jauni žmonės. Šią gimnaziją galima pavadinti Mažąja teatro seminarija.
Būtų gerai, jei kiekviename didesniame Lietuvos mieste įsikurtų analogiškos teatrinio ugdymo pakraipos gimnazijos. Didžiausias pamokas gauname per savo asmeninę patirtį. O teatras - tai naujos patirtys, galimybė brandinti asmenybę.
Šis forumas leido įsitikinti, kad visai nebūtina kurti naujas privačias mokyklas, nes puikiausiai visas savo idėjas galima realizuoti jau esančiose valstybinėse mokyklose. Tik reikia turėti idėjų ir žmonių, norinčių jas įgyvendinti.
Panevėžio Juozo Miltinio gimnazija drauge su Klaipėdos universitetu ateityje taip pat žada įgyvendinti bendrus projektus, teatrinius renginius, kuriuose glaudžiai tarpusavyje sietųsi dvi meno rūšys - literatūra ir teatras. Artimiausias iš jų tradicinis respublikinis mokyklinių teatrų festivalis "Aitvarai", kuris vyks lapkričio 27 d. KU MF Mokomojo teatro salėje.
Rašyti komentarą