Papildytas teroristų sąrašas

Papildytas teroristų sąrašas

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) užvakar paskelbė nusprendęs įtraukti Irano Islamo revoliucijos sargybinių korpusą (IRSK) į teroristinių organizacijų sąrašą.

Anksčiau Teheranas pareiškė, jog JAV sprendimas paskelbti IRSK teroristine organizacija gali turėti skaudžių padarinių Amerikos pozicijoms Artimuosiuose Rytuose.

„Jeigu amerikiečiai padarys šią klaidą ir sukels grėsmę mūsų nacionaliniam saugumui, mes imsimės atsakomųjų priemonių“, - sakė IRSK vadas generolas Mohamadas Ali Džafari (Mohammad Ali Jafari).

Laikraštis „The Wall Street Journal“ neseniai rašė, jog tai bus pirmas atvejis, kai JAV įtrauks į teroristinių organizacijų sąrašą dalį užsienio šalies ginkluotųjų pajėgų. Pasak leidinio, žengti šį žingsnį ragino JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas (Mike Pompeo) ir prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džonas Boltonas (John Bolton).

Bet Pentagono atstovai įspėjo, kad toks sprendimas gali atsiliepti Amerikos kariškių saugumui regione, tačiau neduos norimų rezultatų ekonominio spaudimo Iranui požiūriu. CŽV taip pat išsakė abejones šiuo klausimu.

Anksčiau Iždo departamentas ne kartą skelbė sankcijas fiziniams ir juridiniams asmenims, susijusiems su IRSK veikla. Bet jo įtraukimas į teroristinių organizacijų sąrašą gerokai išplės JAV galimybes imtis priemonių prieš šias elitines Irano ginkluotųjų pajėgų dalis.

Saudo Arabija vakar labai palankiai įvertino šį JAV sprendimą. Saudo Arabija laiko Iraną priešu. Abi šalys remia priešingas puses keliuose konfliktuose, pavyzdžiui, Sirijoje ir Jemene.

Islamo tyrinėtojo prof. dr. Egdūno Račiaus komentaras:

 

Irano saugumo arba galios struktūros yra gana sudėtingos. Po revoliucijos be reguliariosios kariuomenės ir policijos, kas egzistuoja beveik bet kurioje valstybėje, atsirado įvairių sukarintų grupuočių, kurios tapo pavaldžios skirtingoms žinyboms.

Tiesa, iškart po revoliucijos buvo situacijų, kad tas pavaldumas buvo neaiškus, kaip ir tokių struktūrų kompetencijos, bet per tuos dešimtmečius nuo 1979 m. viskas susidėliojo taip, kad kai kurioms organizacijoms buvo suteikti gana platūs įgaliojimai. Tos organizacijos tapo elitinėmis daugeliu prasmių, taip pat ir finansavimo bei pasirengimo prasme.

Taigi kalbant konkrečiai apie IRSK, negalima pasakyti, kad tai yra pagrindinė Irano ginkluota formuotė (ji tikrai nėra vienintelė), tačiau šalies valdžia jai yra skyrusi plačius įgaliojimus, be to, į organizaciją buvo daug investuota.

IRSK pirmiausia veikia Irano teritorijoje, bet, draugiškų grupuočių ar valstybių paprašyta, ji remia bei ruošia kovotojus ir užsienio kraštams. Kitaip tariant, reguliarioji Irano kariuomenė gali nedalyvauti kovos veiksmuose užsienyje, bet ekspertai iš IRSK turi įgaliojimus ten vykti.

Mes žinome, kad, pavyzdžiui, Sirijoje jų aukšti karininkai iš tikrųjų dalyvavo strateginio-taktinio lygmens planavimuose, o žemesnio rango karininkai tiesiogiai dalyvavo ir karinėse ginkluotose operacijose. Šia prasme organizacija yra gana specifinė. Ji buvo sukurta pirmiausia tam, kad apgintų revoliuciją, tačiau vėliau turėjo plėsti šias revoliucines idėjas.

Žiūrint iš ideologinio taško, atrodo, kad tai yra lyg ir pasenusi idėja, nes iranietiškos revoliucijos tarsi niekas neeksportuoja, tačiau, kaip minėjau, draugiškos formuotės, jeigu prašo pagalbos, tai Irano valdžia dažniausiai sankcionuoja IRSK veiksmus.

Žinoma, tai daroma nelabai viešai, o organizacijos žmonių buvimas kažkokioje teritorijoje atsiskleidžia po tam tikro laiko - arba dėl žūčių, ar dėl kokių kitų priežasčių... Irano valdžia visada stengiasi IRSK veiklos neafišuoti, šalies visuomenė nieko nežino, kur vyksta organizacijos kariškiai, kiek jų vyksta ir ką jie veikia...

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder