"Vakarų ekspresas". 1993 02 24 - 03.03

"Vakarų ekspresas". 1993 02 24 - 03.03

Nekokiomis nuotaikomis 1993-iųjų pradžią pasitiko Lietuvos "išvaduotojai". Dešimtmečiais švęstos tarybinės armijos dienos šventės nebeliko. 1993-iųjų vasario 23-iąją Rusijos kariškiai paminėjo paskutinį kartą. Netrukus Lietuvos teritorijoje nebeliko nei tarybinės, nei sovietinės armijos.

Tačiau klaipėdiečiams rūpėjo ne sovietinės armijos likimas. Reikėjo nuolat laužyti galvą, kaip nesušalti ir kuo prasimaitinti. Kai kurie išradingesni piliečiai tam nerado geresnio būdo, kaip spausdinti netikrus pinigus ir už juos nusipirkti tikrą laimę...

Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos vyresnysis komisaras pranešė, kad iki 1993-iųjų vasario 22-osios dienos iš apyvartos buvo išimta kiek daugiau negu 12 500 netikrų 500 nominalo talonų. Suvedus galus, tapo aišku, kad padirbtų pinigų kiekiai mažėja. Sulaikytos net 6 nusikalstamos grupės, susijusios su netikrų pinigų gamyba. Taip jiems ir reikia.

Reido laimikiai

1993-iųjų vasario 19-21 dienomis Klaipėdoje vykusio reido metu iš nusikaltėlių atimta: vienas šaunamasis ginklas, daug šovinių, šešios nelegaliai įsigytos radijo ryšių priemonės, įvairūs šaltieji ginklai, 12 dujinių pistoletų. Tikėkimės, kad vieną kitą potencialią auką tokiomis priemonėmis pavyko apsaugoti, o gal ir išgelbėti?

Neringos bėdos

1993-iųjų metų vasario 18 dieną Neringos policijos komisariato komisaras R. Valčiukas miesto deputatų Tarybos sesijoje pateikė 1992-ųjų metų kriminogeginės situacijos analizę. Per 1992 metų 9 mėnesius Neringoje nusikalstamumas išaugo beveik 500 procentų. 10 tūkstančių gyventojų Neringos mieste 1992 m. teko 450 nusikaltimų. Pagal šį rodiklį tai pats didžiausias nusikaltimų skaičius Lietuvoje. Neringoje atsirado iki tol nebūdingų reiškinių: atvirųjų vagysčių, plėšimų ir netgi reketo. Neringoje buvo visos sąlygos "išplauti" pinigus, todėl į miestą pradėjo skverbtis organizuotos nusikalstamos struktūros. Netgi pirmą kartą susidurta su prostitucija. Mergaitės ne vietinės. Atvyko iš Kauno ir Klaipėdos. Ištyrė rinką, panašu, kad atvyks ir kitais metais. Tapo akivaizdu, kad Neringoje teks atidaryti sezoninę blaivyklą. Jos būtinumas tapo akivaizdus.

"Nemeilė" mokyklai

Miesto Tarybos sesijoje ponas A. Šimulis pacitavo tokio turinio mokyklos direktorės įsakymą: "Ryšium su V. išvykimu į Lenkiją, skaityti jį nemokamose atostogose." Šis įsakymas, pranešėjo teigimu, buvęs parašytas 8-ojoje vidurinėje mokykloje ir rodąs menką pedagogų (o labiausiai direktorės?!) tautinį sąmoningumą.

Šis pareiškimas sulaukė labai neigiamos reakcijos iš Klaipėdos 8-osios vidurinės mokyklos direktorės Lygijos Virkšienės. Ji pasipiktino, kad pranešėjas pats ir sukūrė tokį netaisyklingą kalbos atžvilgiu "dokumentą".

1993 m. "Spektro" perliukai

Prieš 25 metus į "Vakarų ekspreso" redakciją užeidavo ne tik skaitytojai, prenumeratoriai ir reklamdaviai. Pas mus buvo taip jauku ir gera, kad prieglobsčio, paguodos ir žmogiško supratimo čia ieškodavo netgi keturkojai. Tačiau po to, kai eilinį kartą į mūsų valdas priklydo smėlio spalvos afganų kurto patelė, mūsų darbuotojai pasakė - viskas, užteks. Daugiau šunų laikyti tiesiog nebeturėjome galimybės. Todėl kreipėmės į šuns savininką, prašydami keturkojį susigrąžinti.

Teisybė triumfavo. Miesto teismas iš buvusio "Jūros ir kranto" redaktoriaus Valentino Zaborsko priteisė 30 000 talonų už piliečio L. Šklovskio šmeižtą. Be to, V. Zaborskas turėjo viešai, per spaudą, atsiprašyti nukentėjusiojo. Ir teisingai, nėra ko šmeižti padorių žmonių!

Lietuvos policija tyrė XX amžiaus aferą. Keletas firmų iš įvairių Lietuvos įmonių surinko pinigų pirkti degalams iš Rusijos. Terminas baigėsi, bet nėra nei pinigų, nei degalų. Pasigendama 300 milijonų talonų. Suma nemenka. Teks grąžinti.

 

Miesto Tarybos sesijoje deputatas Vytautas Lupeika jaunuolius, tarnavusius Afganistane, pavadino žmogžudžiais. Kariai ruošiasi kreiptis į teismą ir ginti savo garbę.

Pagaliau miesto valdyboje atsirado nauja labai reikalinga pareigybė - atstovas spaudai. Jau nuo kovo 1 dienos juo dirbo Artūras Šulcas, iki tol darbavęsis Kultūros skyriuje.

 

Žmonės, būkite budrūs, palangiškius ragino mūsų dienraštis. Mat po Palangą vaikštinėjo tipas, kuris prisistatydavo kaip Globos ir rūpybos skyriaus darbuotojas ir rinko iš žmonių pinigus, žadėdamas parūpinti maišą cukraus. Saldūs pažadai tikru cukrumi taip ir netapo. Deja...

Papuasams gaudėm putasu?

Pagaliau Lietuvos laivai užkariavo naujus žvejybos plotus. Palankią sutartį su Farerų salų administracija sudarė Lietuvos "Jūros" valstybinė žvejybos įmonė. Pagal šį kontraktą mūsų du laivai įgijo teisę Danijos karalystės Dominijos pakrantėje sugauti 10 tūkstančių tonų putasu. Atvirai pasakius, šiandien norisi paspėlioti, kas tie putasu ir kiek tų putasu iki mūsų stalų ir skrandžių atkeliavo. Bet kokiu atveju, jeigu ir atkeliavo, daugelis iš mūsų jau buvome išgyvenę blokadą, išgyvenome ir putasu antplūdį.

Bet kokiu atveju 1993-ųjų balandžio mėnesį pirmieji du mūsų traleriai išplaukė į šį laimikių turtingą žūklės rajoną. Laikykitės, putasu, lietuviai ateina!

1993 m. kriminalinė kronika

Padirbta valiuta pasirodė ir Palangoje. Ir ne bet kokia. O tikra valiuta -"Ropės" parduotuvėje du pirkėjai atsiskaitė padirbtomis vokiškomis markėmis.

 

Reketuoja ne tik didelius, bet ir mažus. Gargžduose už mažų vaikų reikalavimą duoti dideles pinigų sumas, gąsdinant juos peiliais ir kitais aštriais daiktais, nubausti du paaugliai. Vienas jų - tais laikais gerai žinomos vidurinės mokyklos mokytojos sūnus.

Užgeso Amžinoji ugnis

1993-iųjų vasarį Klaipėdos valstybinės dujų įmonės avarinės dispečerinės tarnybos viršininkas Regimantas Nausėda pranešė,kad karių kapinėse užgeso Amžinoji ugnis. Gyvenimas dar kartą parodė nagus ir tarsi patvirtino, - nėra nieko amžino! Tačiau dujininkai čia pat paneigė šias abejones ir skubiai informavo - gedimas pašalintas. Amžinoji ugnis vėl dega iš šildo mus visus. Kas dabar gali paneigti galimybę, kad nuo Amžinosios ugnies ir prasidėjo globalinis pasaulinis atšilimas?

Bus daugiau

Raktažodžiai
Sidebar placeholder