Nuo Uchtos konclagerio iki Marijos Taikos Karalienės bažnyčios (2)
Pabaiga. Pradžia - 2015 10 21
"Vakarų ekspresas" tęsia pažintį su šiuo Žemaičių legiono štabo partizanu, dimisijos kapitonu, politiniu kaliniu, tautodailininku, daugelio sporto rūšių entuziastu ir sportinio jaunimo ugdytoju, spalio 23-iąją atšventusiu 90-metį.
GULAGUOSE. Jonas Tatoris (pirmas iš kairės) ir Stepas Grybauskas (trečias iš kairės), susipažinę Uchtos gulage, visą gyvenimą liko ne tik bičiuliai, bet ir bendradarbiai.
Padėjo Lapė
Kai Druskininkuose, kur S. Grybauskas su gulagų bičiuliu Jonu Tatoriumi buvo visai neblogai įsikūrę dviejų kambarių namuke ant Nemuno kranto ir puošdavo sanatorijas lipdiniais, skulptūromis, įvyko nelaimė - Nemuno potvynis nunešė jų būstą.
LIPDYBA. J. Tatoris ir S. Grybauskas kuria ornamentus Marijos Taikos Karalienės bažnyčiai.
"Tada Jonui sakiau - gal mėginam važiuoti į Klaipėdą? Jis sutiko. Ir mudu atidundėjom. Dvasininkai priglaudė, bet vėl iškilo registracijos klausimas. Visai atsitiktinai sutikau jau baigusį mokslus inžinierių architektą Petrą Lapę, su kuriuo pokario Klaipėdoje buvom aktyviai kartu sportavę - ir krepšinį, ir futbolą žaidėm, ir boksavomės. Petrui pasiguodžiau, kad darbo kaip ir susiradau, bet va - kas priregistruos? Petras bemat reikalą pasišovė išspręsti net ir išgirdęs, kad tokios pat paslaugos reikia mano gulagų draugui. Mūsų pati didžiausia problema buvo sutvarkyta, nors tebegaliojo įstatymas politinių kalinių ir tremtinių Klaipėdoje neregistruoti", - prisiminė jubiliatas.
Bažnyčios statyba
Klaipėdos dvasininkai J. Tatoriui ir S. Grybauskui patikėjo daryti Marijos Taikos Karalienės bažnyčios vidaus apdailos projektus, o paskui juos ir įgyvendinti.
"Nors leidimas bažnyčios statybai buvo duotas, tačiau puikiai žinojome, kad jis bet kurią dieną gali būti ir atšauktas. Tad kurdami vidaus apdailos ornamentus, o paskui juos ir lipdydami per daug nenaudojome religinės simbolikos. Kai bažnyčią iš tikinčiųjų atėmė ir po teismus tampė bažnyčios kleboną Povilionį, vikarą Burneikį, patąsė ir mudu su Jonu. Imdamiesi šio darbo buvome tvirtai apsisprendę, kad dirbsime pagal valstybinius įkainius. Būtų buvę ne krikščioniška pasipinigauti iš tikinčiųjų aukų. Bažnyčios statybai buvo paaukojusi ir mano mama, gyvenusi Čikagoje", - pasakojo p. Stepas.
STACIJA. 1988 m. tikintiesiems grąžintai Marijos Taikos Karalienės bažnyčiai S. Grybauskas kūrė stacijas. "Norėjau, kad jos baltos ir liktų, bet klebonas Bronius Burneikis reikalavo spalvotų, nes tokios įprastos tikintiesiems. Teko nusileisti", - ir šiandien tebeapgailestauja meistras.
Pasak jo, tardytojai nepatikėjo, kad jiems buvo mokama tiek, kiek popieriuose parašyta.
1988-aisiais į tikrus meistrus išaugęs S. Grybauskas tikintiesiems jau sugrąžintoje Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje liedino Kristaus kelio į Golgotą stotis, liaudyje stacijomis vadinamas. Jau atkalėjęs už bažnyčios statybos "prasižengimus", visiems darbams vadovavo klebonu paskirtas Bronius Burneikis. Tad S. Grybauskas gerokai turėjo pasiginčyti su juo dėl to, kaip tos stotys turėtų atrodyti. Meistrui atrodė, kad jos turėtų būti vienspalvės - baltos, tačiau klebonas turėjo savo argumentą: "Tikintieji pripratę stotis matyti spalvotas, tai tegul tokios ir būna." S. Grybauskas nusileido, bet ir šiandien yra įsitikinęs, kad baltos stacijos labiau puoštų bažnyčią.
Grand prix
Buvo metas, kai "Baltijos" laivų statykla pagal S. Grybausko ir J. Tatorio sukurtus maketus statė laivus. Įsimiklinęs kurti maketus, S. Grybauskas buvo apsiėmęs padaryti ir Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties maketą, kuris buvo demonstruojamas Visasąjunginėje liaudies ūkio pasiekimų parodoje. Iš ten jis buvo pristatytas į Pasaulinę sveikatos apsaugos parodą, kur pelnė Didįjį prizą..
MAKETAS. S. Grybausko kurtas Klaipėdos medicininės pagalbos stoties maketas Tarptautinėje sveikatos apsaugos parodoje buvo įvertintas grand prix.
Tuometinis Klaipėdos vykdomojo komiteto pirmininkas Alfonsas Žalys mokėjo vertinti klaipėdiečių laimėjimus. Tad neliko nepastebėtas ir S. Grybausko į Klaipėdą parvežtas prizas.
"Tuomet man buvo paskirtas butas Debreceno gatvėje, kur ir dabar gyvenu. Pirmininkas siūlė ir paskyrą volgai, bet sakiau - kam man ta karvė, užteks žiguliuko paskyros. Na, ir piniginę premiją paskyrė", - pasakojo jubiliatas.
Rašyti komentarą