Rubrikoje "Iš sporto istorijos lobynų" - stripruolis Raimondas Zenkevičius

Rubrikoje "Iš sporto istorijos lobynų" - stripruolis Raimondas Zenkevičius

Kol daugelio pasaulio šalių sportą yra paralyžiavęs koronavirusas ir nevyksta varžybos, gilinamės į sporto istoriją ir skambius mūsų miesto sportininkų pasiekimus. Šįkar rubrikoje "Iš sporto istorijos lobynų" - praeityje galiūnų čempionatuose sau lygių neturėjęs klaipėdietis Raimondas Zenkevičius.

Jo pasiekimai - išties įspūdingi: penkiskart tapo stipriausiu šalies vyru, o 1994 metais pirmą kartą Klaipėdoje vykusiame pasaulio galiūnų čempionate nustelbė visus konkurentus.

Klaipėdietis tąkart įrašė naują eilutę į Lietuvos sporto istoriją. Atletas tapo pirmuoju lietuviu, iškovojusiu planetos galiūnų čempiono diržą.

"Tai buvo mano svajonė ir aš ją įgyvendinau. Pamenu, kad apie aštuonis mėnesius, galima sakyti, gyvenau sporto salėje. Treniravausi tikrai iš širdies. Labai norėjau įgyvendinti savo svajonę, ir man tai pavyko. Tada širdį užplūdo neapsakomas jausmas", - pasakojo tituluotasis galiūnas.

Klaipėdiečiai ir miesto svečiai R. Zenkevičių pastaruoju metu dažnai gali sutikti kelte, plukdančiame keleivius ir automobilius į Smiltynę. Jis "Smiltynės perkėloje" dirba motoristu.

"Darbas mėgstamas, jaučiuosi laimingas", - "Vakarų ekspresui" yra sakę R. Zenkevičus.

Treniravosi laive ir rūsyje

R. Zenkevičius su nostalgija prisimena tuos laikus, kai prieš daugiau nei 20 metų Klaipėdos vasaros estrada per Bronislavo Vyšniausko organizuojamus galiūnų konkursus tiesiog lūždavo nuo žmonių gausos.

"Nepakartojamas jausmas, kai triumfuoji varžybose, kurias stebi maždaug dvidešimt tūkstančių žiūrovų. Galiūnų varžybos buvo organizuojamos puikiai - patikdavo visiems: ir žiūrovams, ir galiūnams, ir šiaip sportu mažai besidomintiems miestelėnams. Be to, ir rungtys kaskart buvo vis kitos, tad nuo to intriga tik dar labiau įkaisdavo. Tuomet mes, galiūnai, turėjome būti pasiruošę įvairiems varžybų scenarijams", - prisiminimais dalijosi R. Zenkevičius.

GALIŪNŲ VARŽYBOS. Raimondas Zenkevičius su nostalgija prisimena tuos laikus, kai prieš daugiau nei 20 metų Klaipėdos vasaros estrada per galiūnų konkursus tiesiog lūždavo nuo žmonių gausos - susirinkdavo bemaž 20 tūkstančių žiūrovų.

Tituluotasis klaipėdietis sakė, kad jį į svarsčių kilnojimo ir galiūnų sportą atviliojo tuomet pats svarsčius ir štangas aktyviai kilnojęs B. Vyšniauskas.

"Buvau jūreivis, tad nuolat ieškodavau laivo, kuriame buvo svarsčių, štangų, kad galėčiau aktyviai sportuoti. Mano treneris Bronius Vyšniauskas sudarydavo treniruočių programą ir, išplaukęs į jūrą, laive nuolat liedavau prakaitą. Būdavo ir tokių akimirkų, kai patekdavome į audrą, štormą, laivas siūbuoja, o aš, užsidėjęs štangą ant pečių, darydavau pritūpimus. Grįžęs į krantą ne ilsėdavausi, o dar aktyviau plušėdavau treniruočių salėje, tiksliau, rūsyje, nes tuomet tokių šiuolaikiškų sporto salių, kokios yra dabar, toli gražu nebuvo", - teigė galiūnas.

R. Zenkevičius per sportininko karjerą pasižymėjo ne tik galiūnų, bet ir dvipūdės kilnojimo varžybose. Atletas dar TSRS laikais 32 kg svarmenį iškėlė net 276 kartus ir užfiksavo naują rekordą.

"Šio rekordo pagerinti niekas nesugebėjo net iki šiol", - džiaugėsi klaipėdietis.

Ne kartą R. Zenkevičius gerino ir Lietuvos rekordus.

Nustebino Beną Veiderį

Kai 1989 metais R. Zenkevičius tapo Lietuvos galiūnų čempionu, gavo kvietimą atvykti į kitais metais Kanadoje vykusias galiūnų varžybas.

"Iš ten prisiminimai - patys geriausi. Tais laikais nuvykti į Kanadą buvo kažkas nerealaus. Mus sutiko labai šiltai. Tada mus į savo darbo kabinetą ir sporto salę pasikvietė garbi sporto asmenybė, pasaulio kultūrizmo pradininkas kanadietis Benas Veideris. Pamenu, kad jo darbo kabinete buvo pastatytas 75 kilogramų svarmuo ir aš jį iškėliau. B. Veideris buvo nustebęs bei pasakė, kad šį "hantelį" pakelia retas galiūnas", - pasakojo klaipėdietis.

ISTORINIS KADRAS. Maišo nešimo rungtis. Asmeninio archyvo nuotr.

Jis puikiai pamena ir tai, kaip Beno Veiderio sporto salėje ant štangos užsidėjo 600 kg ir bandė atlikti nepilną įtūpstą.

Štangos grifas sulinko ir svoriai pradėjo kristi ant žemės. Tiesiog ant pečių liko tik sulinkęs štangos grifas. Veideris į mane žiūrėjo nustebusiu veidu. Gaila, kad tas įvykis nebuvo filmuojamas ar fotografuojamas.

B. Veideris davė mus įvairių dovanų - sportinių krepšių, sportinės aprangos, taip pat nuo rankos nusiėmė "Rolex" laikrodį ir padovanojo jį Broniui Vyšniauskui. Iš pradžių Bronius nelabai norėjo imti šio laikrodžio, nes pamanė, kad jis labai brangus, tačiau netrukus sužinojo, kad tai "Rolex" laikrodžio kopija. Tuomet, 1990 metais, Kanadoje vykusiame pasaulio galiūnų čempionate, rungtyje, kurioje reikėjo su 100 kg maišu nubėgti 200 metrų, likau antras. Kitoje rungtyje ant platformos iškėliau 817 kg ir likau trečias. Tuomet man trūko akies kraujagyslės ir pasitempiau nugaros raiščius", - iki smulkmenų visas prieš daugau nei 30 metų vykusių įvykių detales pamena R. Zenkevičius.

Autoralio vicečempionas

R. Zenkevičius į jėgos sportą pasuko ne iškart.

"Iš pradžių vaikystėje lankiau dviračių sportą. Buvau įvykdęs kandidato į sporto meistrus normatyvą. Mano dviračių sporto treneris buvo Vytautas Balčiūnas. Kai žiemą reikėdavo treniruotis sporto salėje su štangomis, aš akivaizdžiai visus pranokdavau. Tada treneris man ir sako: "Turi rinktis jėgos sportą, nes tai tavo arkliukas." Prieš išeidamas į kariuomenę pritūpdavau su 225 kg sveriančia štanga, o nuo krūtinės atkeldavau 150 kg. Tada pasitreniravęs buvau vos dešimt mėnesių. Kariuomenės vadai pamatė, kad turiu daug jėgos, ir pasiūlė dalyvauti laisvųjų imtynių varžybose. Tapau šios sporto šakos čempionu", - pasakojo klaipėdietis.

Vėliau, grįžęs iš kariuomenės, su bendraminčių kompanija jis treniravosi viename iš daugiabučių namų, pastatytų šalia dabartinio prekybos tinklo "Avitela", rūsyje.

"Atsinešėme štangas, svarsčius ir treniravomės. Išneši dešimt vonių vandens ir gali kibti į darbą. Esu tapęs laivyno spartakiados čempionu, daugkartiniu Tarybų Sajungos čempionu. Kartą Alytuje su Broniumi Vyšniausku dalyvavome ir turistinio autoralio varžybose - užėmėme antrąją vietą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder