Teisėjų žeminimas - sporto kasdienybė

Teisėjų žeminimas - sporto kasdienybė

Vieni sportininkai lieja emocijas plėšydami marškinėlius, kiti - čiuoždami ant stadiono žolės, treti - įžeidinėdami, keikdami ar net kumščiais puldami varžybų teisėjus. Pastarieji gana dažnai nukenčia ne tik nuo įsismarkavusių sportininkų, bet ir nuo sirgalių.

Klaipėdoje vykstančiose futbolo ar krepšinio varžybose nuolat galima girdėti, kaip liejasi sirgalių keiksmai ir užgauliojimai, skirti teisėjams. "Vakarų ekspresas" pakalbino pajūrio teisėjus, kaip jie susitvarko su tokiais savo darbo iššūkiais.

Užpuolė per pertrauką

"Jei reaguočiau į sirgalių keiksmus, pyktį ir grasinimus, tuomet būčiau žilas, vaikščiočiau su lazdele ir nuolat drebėčiau", - teigė krepšinio teisėjas, Neringos sporto mokyklos direktorius Vidmantas Razutis.

Dar 2009 m. garsiai nuskambėjo atvejis, kai šiam arbitrui už aikštės ribų buvo smogta į veidą. Konfliktą tada įžiebė Klaipėdos senjorų čempionate dalyvaujančios "Stepros-Žvejo sodybos" žaidėjas Ričardas Biliartas. Jo ir teisėjo nesutarimai prasidėjo per rungtynes tarp "Stepros-Žvejo sodybos" ir Šilutės "Šamų" komandų. Didžiąją susitikimo dalį solidžiai pirmavę klaipėdiečiai šilutiškius įveikė vos vienu tašku ir dėl tokios baigties R. Biliartas apkaltino varžyboms teisėjavusį V. Razutį. Po susitikimo krepšininkas puolė teisėją, tačiau jį sulaikė komandos draugai. Vis dėlto krepšininko pyktis neatlėgo. Kitą dieną Vlado Knašiaus krepšinio mokykloje sūnaus žaidimą stebėjęs R. Biliartas per vaikų rungtynių pertrauką smogė V. Razučiui į veidą. Incidentas buvo tiriamas policijoje.

"Jis užpuolė mane iš nugaros, tad nepavyko išvengti smūgio. Kitaip vargu ar R. Biliartui būtų pavykę man užvožti. Aš niekad nelaikau pykčio, pamiršau tą įvykį. Per varžybas, kai liejasi emocijos, žaidėjui vienas ar kitas teisėjo sprendimas atrodo vienaip, sirgaliams - kitaip, teisėjui - dar kitaip. Nieko nepadarysi, toks jau tas sportas. Visuomet stengiuosi teisėjauti objektyviai, nepasiduodu provokacijoms", - dvejų metų senumo įvykį prisiminė krepšinio teisėjas.

Apmėtė buteliais

11 metų Lietuvos futbolo I ir A lygose teisėjaujantis klaipėdietis Audrius Kancleris yra pajutęs ne tik žaidėjų, bet ir sirgalių emocijų protrūkius.

"Kartą Panevėžyje per FBK "Kaunas" ir "Ekrano" rungtynes iš stadiono teko net bėgti. Sirgaliai į stadioną pradėjo mėtyti viską, kas papuolė po ranka: butelius, skardines ir panašiai. Jausmas - tikrai ne iš maloniųjų", - kelerių metų senumo įvykius prisiminė A. Kancleris.

Taip pat jo atminty išliko ir įvykis Marijampolėje, kai rungtynėse tarp "Ekrano" ir "Sūduvos" gavo smūgį į veidą.

"Jaunas vaikinukas žaidėjas iš "Sūduvos", matyt, vedinas jaunatviško maksimalizmo, užpuolė mane iš už nugaros ir smogė į veidą. Gal pavardės neminėsiu, tik atskleisiu, kad dabar šis žaidėjas jau baigė sportinę karjerą", - teigė futbolo arbitras.

Anot A. Kanclerio, dažnai incidentai įvyksta tuomet, kai emocijas pradeda lieti treneriai.

"Kai treneris ima gestikuliuoti, akivaizdžiai piktintis viena ar kita situacija, tuomet emocijos užverda ir žaidėjų bei sirgalių. Tai tarsi grandininė reakcija. Blogiausia yra tai, kad žiūrovai nevengia per varžybas išgerti alaus ar stipresnių gėrimų, kai kurie net būna gerokai apsvaigę, atbukę, žemo intelekto. Šaukia, klykia, cypia reikia ar nereikia. Tegul patys pabando bent kartą paragauti teisėjo duonos, tada jų mąstymas visai pasikeis. Tai tikrai sunkus darbas", - pasakojo futbolo specialistas.

A. Kancleris teigė, kad per laiką išmoko nebereaguoti į piktas sirgalių ir žaidėjų kalbas.

"Kai buvau jaunas, į tai reaguodavau. Net naktimis sapnuodavau. Buvo sunku psichologiškai, bet su laiku tarsi užsiauginau kevalą. Nebeimu į galvą, tiesiog dirbu savo darbą", - teigė pokalbininkas.

Jis pripažino, kad nemažai teisėjų neatlaiko psichologinio spaudimo, po varžybų įtampą stengiasi skandinti alkoholio stiklinėje.

Stengiuosi į tai nereaguoti. Dažnai net taip atsijungiu, jog negirdžiu jokių šūksnių, tik asistentas po varžybų pasako, kad kažką šūkavo man. Tikriausiai jau esu įgavęs imunitetą

Audrius ŽUTA, futbolo teisėjas

"Žinau teisėjų, kurie nusigėrė. Taip malšinti nervų nevertėtų, reikia tiesiog analizuoti savo darbą, ruoštis psichologiškai. Man labai padeda žmona, kuri mane labai palaiko ir yra ramus bei šiltas žmogus. Nereaguoju ir į kalbas apie susidorojimą. Kolegos pasakojo, kad anksčiau net vyrukai skustomis galvomis teisėjus grasindavo nuvežti į mišką, sumušti ir panašiai. Tiesiog stengėsi paveikti, kad jie teisėjautų jų mėgstamos komandos naudai. Visa laimė, kad man pačiam tokių atvejų nepasitaikė", - sakė 45-erių A. Kancleris.


Kankina nemiga

Karčių sirgalių žodžių yra sulaukęs ir 2003, 2005 bei 2007 m. geriausiu Lietuvos futbolo teisėju pripažintas klaipėdietis Audrius Žuta.

"Nesu matęs, kad sirgaliai ramiai sėdėtų. Jie iš tribūnų rėkia nuolat. Tiesiog bando teisėją paveikti psichologiškai. Tokia jau sirgalių taktika. Stengiuosi į tai nereaguoti. Dažnai net taip atsijungiu, jog negirdžiu jokių šūksnių, tik asistentas po varžybų pasako, kad kažką šūkavo man. Tikriausiai jau esu įgavęs imunitetą", - sakė A. Žuta.

Anot jo, neretai pasitaiko, kad po rungtynių prieina vienos ar kitos komandos treneriai ir vadovai, lepteli keletą karčių žodžių ar keiksmažodžių.

"Ką aš tuomet darau? Na negi pulsi muštis ar aiškintis. Nuryji karčią piliulę ir tiek. Tačiau kitą kartą dažniausiai jie patys prieina ir atsiprašo, teisinasi, jog pasikarščiavo. Esu jau prie to pripratęs. Man teisėjo darbas - nėra labai sunkus ar nepakenčiamas. Tik visuomet prieš rungtynes ir po jų blogai miegu. Verda emocijos, adrenalinas. Jei dirbčiau kur Kaukazo šalyse ar Pietų Amerikoje, kur gyvena karšto kraujo žmonės, tuomet teisėjauti būtų kur kas sudėtingiau", - pripažino klaipėdietis.

Metė metalinį stalą

Daugiau nei dešimtmetį Lietuvos rankų lenkimo varžybose teisėjaujantis klaipėdietis Vladas Kuizinas (šios sporto šakos prezidentas) pats ne kartą yra susidūręs su sportininkų pykčiu.

"Po pralaimėtos kovos pasigirsta ir keiksmų, ir aptranko, apspardo rankų lenkimo stalą. Stengiuosi į tai nereaguoti, suprantu, kad tai netikėtai prasiveržusios emocijos. O po kelių minučių patys prieina ir atsiprašo", - pastebi pats penkiolika kartų Lietuvos rankų lenkimo čempionu tapęs V. Kuizinas.

Manau, kad patys atletai turi įsikalti sau į galvą, kad sportas nėra karas ar mūšio laukas. Visur pasitaiko klaidų, niekas nuo to neapsaugotas. Savo emocijas reikia kontroliuoti

Vladas KUIZINAS, rankų lenkimo varžybų teisėjas

Visgi jis pastebi, kad pasitaiko ir sunkiai suvokiamų sportininkų protrūkių. Pavyzdžiui, kartą per planetos čempionatą turkas ar gruzinas ėmė talžyti vieną teisėją už tai, kad šis neva per anksti paskelbė varžybų startą.

"Gerai, kad šalia buvo dar du kiti teisėjai ir apsauga, tai įsisiautėjęs sportininkas akimirksniu buvo nuramintas. Buvo ir kitas atvejis, kai per Europos pirmenybes Gruzijos atstovas po pralaimėtos kovos iškėlė rankų lenkimo stalą ir sviedė į žiūrovus. Įsivaizduokite, stalas gana sunkus, dviese jį nešti nėra lengva. Tai vaizdas tikrai buvo šokiruojantis. Teisėjas per varžybas padarė klaidą ir tai gruziną itin įsiutino. Taip elgtis nedera. Manau, kad patys atletai turi įsikalti sau į galvą, kad sportas nėra karas ar mūšio laukas. Visur pasitaiko klaidų, niekas nuo to neapsaugotas. Savo emocijas reikia kontroliuoti", - pasakojo pokalbininkas.

"Užgauliojimai sporto nepuošia"

Vytautas ČEPAS, psichologas
Teisėjų žeminimas sporto nepuošia. Tai - žemo intelekto demonstravimas. Sportas ir yra emocijos. Jo paskirtis išsikrauti, sukelti džiaugsmo proveržius. O kai liejasi emocijos, tuomet protas nukeliauja į antrą planą.

Reikėtų pripažinti ir tai, kad kartais konfliktus išprovokuoja patys teisėjai, prastas jų darbas. Kaip gali nepykti, kai teisėjas akivaizdžiai padaro klaidą ir jos nepripažįsta. Kiti varžovai specialiai bando išprovokuoti, paveikti psichologiškai. Tiesiog norėdami sukompromituoti. Kita vertus, žiūrovai ateina į varžybas vien dėl to, kad pasikrautų adrenalino ir emocijų. Reikia emocijų, tačiau kartais jas sportininkai tiesiog turėtų reikšti santūriau.

Incidentai su teisėjais

2000-ųjų balandį Vilniuje per Lietuvos futbolo čempionato rungtynes tarp "Atlanto" ir "Žalgirio" klaipėdietis treneris Vacys Lekevičius užpuolė bei sumušė šoninį teisėją. Už tai iki sezono pabaigos jam buvo uždrausta per rungtynes būti šalia atsarginių žaidėjų suolelio.

2006-ųjų vasarą LFF II lygos Vakarų zonos rungtynės tarp Tauragės "Tauro Erra" ir "Šilutė-2" ekipų 90 rungtynių minutę į Tauragės futbolininkų, pirmavusių rezultatu 2:1, vartus buvo paskirtas 11 metrų baudinys, sukėlęs didžiulę tauragiškių įsiūčio bangą. Keturiems "Tauro Erra" futbolininkams, užsipuolusiems arbitrą Sergejų Slyvą, buvo parodytos raudonos kortelės. Po rungtynių į aikštę įsiveržė žiūrovai, tarp kurių buvo neblaivių asmenų. Jie sudavė rungtynių teisėjui S. Slyvai ir asistentui N. Lipčiui. Stadione buvusi apsauga nesugebėjo iš pradžių sutramdyti smurto protrūkio.

Dabartinis Klaipėdos "Neptūno" ekipos žaidėjas Simas Galdikas 2007 m. Lietuvos studentų krepšinio lygos pirmenybėse užsidirbęs penktąją, ir dar techninę, pražangą, nesutiko su teisėjų sprendimu, karštai aiškinosi ir prieštaravo bei necenzūriniais žodžiais išdėjo juos į šuns dienas. Didžiosios pertraukos metu dar porą ne itin malonių frazių teisėjams leptelėjęs S. Galdikas buvo nubaustas diskvalifikacine pražanga. Jam buvo uždrausta salėje stebėti rungtynes.

2008-ųjų vasarą Kaune, "Laikinosios sostinės" Supertaurės krepšinio turnyro metu, kovoje dėl trečios vietos tarp "Kauno autobusų" ir "Era+Eternit" komandų, likus 20 sekundžių iki rungtynių pabaigos "Kauno autobusų" žaidėjas Martynas Linkevičius užsipuolė teisėją iš pasalų, jį pargriovė ant aikštelės grindų ir kelis kartus spyrė teisėjui. Incidentas buvo išspręstas iškvietus policijos ekipažą

2010-ųjų pabaigoje draugiškas mačas tarp "Atlas" ir "Tecos" paminėti Meksikos stadiono "Estadio Jalisco" 50 metų jubiliejų pasibaigė tuo, jog "Tecos" saugas Rubensas Sambueza prieš save išvydo raudoną kortelę ir nutarė pamokyti teisėją - smogė šiam į galvą.

Šiemet per vienerias Lietuvos studentų krepšinio lygos rungtynes klaipėdietis Mindaugas Stašys užsidirbo dvi technines bei diskvalifikacinę pražangas, sviedė kamuolį į teisėjus bei pažėrė virtinę nemalonių žodžių. Oficialiame rašte varžybų vyr. teisėjas Andžej Urbanovič tvirtino, kad buvo pagrasinta susidoroti.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder