Kad labai didis, tai ne, - šypsosi vaikinas, kurio sceninė veikla netrukus skaičiuos penktuosius metus. - Gal tiesiog meniškos prigimties? Šiaip jau aš šito nesureikšminu.
Man atrodo, visi žmonės kažkiek yra menininkai. Dabar menas apskritai yra būtinoji gyvenimo, socialinių santykių dalis. Apie tai byloja kad ir toks neįmantrus faktas, jog dizainerio ir stilisto paslaugų paklausa auga daugelyje sričių.
Aš dažnai svarstau, ar muzika yra menas? Šiaip jau pats išskiriu dvi saviraiškos priemones ar sritis, kurios tiesiu taikymu sukelia žmonėms stiprių emocijų - tai muzika ir sportas. Aišku, ir dailė veikia, tačiau ne taip akivaizdžiai.
Ar numanei, kad už savo iniciatyvą - koncertą "1 World" - sulauksi ne tik jo klausytojų plojimų, bet ir nominacijos veikliausių miestelėnų apdovanojimuose, o galiausiai - ir pergalės?
Kad būsiu nominuotas, numačiau, - mano fanklubo nariai buvo man užsiminę, jog mane siūlys... O laimėti nelabai tikėjausi. Iš tiesų viskas įvyko man nesitikint. Į apdovanojimų vakarą atvykau tiesiai po ilgos kelionės - po visą Lietuvą nuvažiavau 2000 kilometrų. Tad buvau pamalonintas dėmesiu mano iniciatyvai.
Dabar jau vertinu tą apdovanojimą kaip vieną iš svariausių, kertinių. Toks stiprus jis man atrodo. Sakyčiau, muzikiniai apdovanojimai kuo toliau, tuo labiau tampa pigūs, jie tiesiog viso popmuzikos šou dalis. Aišku, "faina" gauti, bet tik tiek. Tuo metu "Metų klaipėdiečio" ceremonija nėra pompastiška ir išpūsta. O pats apdovanojimas - prestižinis.
Kurgi tiek keliavai po gimtąją šalį?
Buvo atvažiavusi mano bičiulė, išeivė, kuri jau daug metų gyvena Didžiojoje Britanijoje. Ji studijuoja fotografiją ir savo magistro darbui parinko temą apie sovietinį paveldą Lietuvoje - fotografavo kadaise KGB priklausiusius pastatus. Tad ir man pačiam kelionė buvo labai įdomi.
Daug pamačiau ir eilinį kartą įsitikinau, kad žmonės nedaug žino apie savo praeitį. Gyvena, pavyzdžiui, name, kuriame prieš kelis dešimtmečius vyko kankinimai, ir apie tai nė nenutuokia... Vieni iš tų pastatų yra tapę gyvenamaisiais namais, administraciniais pastatais, kiti stovi tušti.
Labai hipotetiška, bet tavo maniera ir distancija, kurios, atrodytų, laikaisi nuo Lietuvos pramogų verslo, natūraliai reikalauja klausimo - jeigu savo kelią pradėtum iš naujo, ar būtum ėjęs į fotoaparatų bei rampų šviesą ir žinomumą, ar mieliau pasirinktum undergroundinio atlikėjo amplua?
Iš tiesų man viskas gerai, viskas tinka. Man svarbiausia - saviraiškos galimybė. Ar undergroundas, ar popmuzika - nesvarbu, nei viena, nei kita nėra blogai. Jos, kaip kategorijos, viena be kitos egzistuoti negali. Etiketė "Popsas - šūdas" tampa bevertė, jeigu jam nėra alternatyvos. O kartais undergroundas pavirsta labai svariu pop-.
Pavyzdžiui, grupė "Muse" kadaise pelnė "Best Alternative" kategorijos apdovanojimus, o dabar gauna "Best Headliner". Beje, ir Lietuvoje daug nūdien populiarių grupių kadaise buvo undergroundas...
Nors, aišku, kurioje nors užsienio leidybos kompanijoje, kuri propaguoja undergroundą, pavyzdžiui, ekscentriškojo Aphex Twin'o, išleidžiama tiek atlikėjų, kiek jų Lietuvoje yra ir popmuzikoje, ir undergrounde... O šiaip tai pogrindžio kultūros nebematau. Gal todėl, kad dabar pasikeitė pasiūlos kategorijos ir valdo principas "kas patinka - tas madinga".
Prie to labai prisidėjo internetas.
O taip, jo sklaidos galimybės yra nežmoniškos. Viena vertus, tai gerokai palengvina dainų sklaidos galimybes. Kita vertus, net įdėjęs į šitaip išplatintą kūrinį daug jėgų, nebeatgausi jų pelno pavidalu... Tendencija tokia, kad albumų pardavimai labai kritę, ir net didieji muzikantai pradeda pragyventi tik iš koncertų. O buvo laikai, kad galėjo egzistuoti virtualios, nekoncertuojančios grupės, kaip, tarkim "Gorillaz"...
Po pertraukos su nusistovėjusia komanda išleidę albumą "The Music Won't Stop", pakoncertavote, dabar - lyg ir vėl pritilote. Kas geresnio?
Šiuo metu esu kuriame naujas dainas. Pagrindinę mintį pametu aš, bet kuriame visi keturi. Turime jau dešimt naujų dainų. Vienur - nepabaigti tekstai, kitur - muzika... Bet po Naujų metų ketiname visai rimtai susiimti. Vėliau vyksime į įrašų studiją. Ne Lietuvoje. Kur konkrečiai - pasakysiu tuomet, kai įrašai jau bus padaryti, nebandykim likimo. Vystėme seniai užmegztus kontaktus ir galiausiai pasiekėme tai, ko norėjosi.
Skambesys neabejotinai keisis. Turime sumanymą, kad tame pačiame albume dainos bus ne tik lietuvių ir ne tik anglų kalba, o keliomis. Netgi viena daina gali būti šitokia daugiakalbė...
Yra vienas kūrybos modelis - kurti studijoje ir žiūrėti, kas iš to išeis. Mes norime pirma sukurti, surepetuoti ir tik tada įrašyti. Tada idėjos būtų jau išgrynintos, o albumas - maksimaliai vientisas ir konceptualus.
Vientisumo suteiks ir pakviestas styginių kvartetas. Arba orkestrėlis. Prisiklausiau Liudviko van Bethoveno, - šypsosi. Kai kur, žinoma, styginių nebus lengva atpažinti...
Melodingumas išliks, bet mūsų būgnininkas ir gitaristas suteikia muzikai sunkumo. Nemanau, kad imsiu dainuoti, kaip Marilyn Manson, tačiau tai, kas išeis, neabejotinai bus galima vadinti roku.
O kokios temos domina tave, kaip tekstų autorių?
Hm, galėčiau pasakyti vienos dainos darbinį pavadinimą - "Switch On Your Ears", kas, pažodžiui išvertus, reiškia "Įsijunk savo ausis". Dabar daugiausia mąstau apie socialines problemas. Todėl tekstų apie asmeninę patirtį ir emocijas nekuriu, tiesiog gvildenu savo požiūrį į aktualius reiškinius.
Mane piktina seksizmas. Priminimas apie būtinybę įsijungti vidinę klausą - tai raginimas nepamiršti mumyse užkoduotų vertybių, kurios dabar nustumtos į antrą planą.
Socializmo laikais viskas buvo vienoda, sukosi tuo pačiu ratu, bet buvo aišku. Tarkim, šeima, kuri privalėjo būti tradicinės ir stabilios sudėties: mama, tėvas, vaikai. Dabar stabilių šeimų - vienetai. Anuomet vienintelė vertybė buvo primesta valstybė, o dabar vertybė yra ego. Iškilę kokie trys keturi kertiniai akmenys: pinigai, seksas ir...
Gal kaita? Ir jos propagavimas - nuo visa ko sezoniškumo iki būdų užsidirbti įvairovės.
Taip, tinka. Labai daug apie visa tai galvoju. Ir, jeigu vėl grįžtume prie meno temos, manau, dabar menininkams pats gyvenimas sudaro labai geras aplinkybes kurti... Probleminių temų yra tikrai daug.
Rašyti komentarą