Keliauvau po pasaulį ir mačiau, kaip ten žmonės nardo. Lietuvoje tuo metu nardytojų buvo mažai, nebuvo ir jokių juos vienijančių organizacijų. Su kolega nutarėme įsteigti Klaipėdos narų tyrinėtojų klubą ir pakviesti į jį žmones, norinčius nardyti, pažinti, tyrinėti, įdomiai praleisti laisvalaikį.
Ar nardymas - brangus malonumas?
Tai gyvenimo būdas. Čia kaip su vairavimu: iš pradžių perki automobilį, laikai teises, o paskui tik pili kurą ir važinėji.
Vienas panėrimas kainuoja 100 litų, įskaitant įrangos nuomą bei gido, kuris jį lydi, ir parodo maršrutą, darbą. Jeigu žmogui patiko, jis gali lankyti kursus, kurie kainuoja 950 litų. Po kursų suteikiamas sertifikatas. Nardymo įrangos komplektas kainuoja 4000 litų. Bet kuriame "Padi" nardymo centre galima ją ir išsinuomoti - už 60 litų.
Ar daug lietuvių domisi nardymu?
Pirmaisiais metais, kai tik atidarėme nardymo centrą, buvo pikas. Vėliau mokėsi daug žmonių iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Mažeikių ir netgi iš užsienio. Neseniai pas mus kursus baigė žmogus iš Australijos.
Mes nardytojus skirstome į dvi kategorijas - aktyvius ir turistus. Vieni, baigę kursus, įsigyja įrangą ir nardo visur - Lietuvoje ežeruose, Baltijos jūroje, važiuoja su mumis į keliones. Kiti nardyti važiuoja tik į Egiptą, Kanarų salas, į Adrijos jūrą, Maltą, Maljorką, Norvegiją... Ten nardyti maloniausia, nes puikus matomumas ir įspūdingi vaizdai.
O ką galite pasiūlyti norintiesiems nardyti Lietuvoje?
Ežerus ir Baltijos jūrą. Platelių ežere giliausia vieta - apie 50 metrų. Vanduo šaltas, dideliame gylyje net vasarą temperatūra pakyla vos iki 10 laipsnių šilumos. Yra 7 salos. Nardymo klubas narams siūlo kelis maršrutus į įdomiausias vietas. Ežero dugne narai aptinka daug įdomių dalykų. Yra išlikę unikalūs tilto į pilį poliai, kurie buvo pastatyti dar XV amžiuje. Daug dėmesio sulaukia ir Platelių ežero dugne nuskendusi jachta, be to, ten plaukioja daugybė žuvų, didžiulės lydekos.
Platelius tyrinėjame nuolat, atradome ir naujų maršrutų, kurie yra apie 30 metrų gylyje.
Su Klaipėdos universiteto mokslininkais ir toliau planuojame Baltijos jūroje ieškoti nuskendusių objektų, juos identifikuoti...
Ar ilgai reikia mokytis nardyti?
Pirmasis žingsnis į paslaptingą vandenų pasaulį - "Open water diver" kursai. Juos baigę žmonės gali nardyti iki 18 metrų gylyje beveik visuose pasaulio vandenyse. Toliau galima tęsti kursus, kurie suteikia galimybę nardyti dar giliau.
Pirmą kursą sudaro 5 teorijos skyriai, trunkantys 3 valandas. Suaugusiesiems šis kursas trunka 3 dienas, per kurias nuo ryto iki vakaro yra mokomasi teorijos, demonstruojama videomedžiaga bei atliekamos praktinės užduotys po vandeniu. Vaikai mokosi lygiai taip pat, tik ilgiau, nes visą dieną jiems išlaikyti dėmesi sunku. Vaikų kursai trunka 5 dienas.
Jau pirmą kursų dieną po ilgos teorinės dalies visos įgytos žinios pritaikomos praktikoje, Plateliuose. Pirmasis panėrimas po vandeniu būna tikrai įspūdingas. Įdomu yra kvėpuoti 6 metrų gylyje. Išgąsčio būna daug, bet jį nugalėti padeda instruktoriai, kurie naujokus laiko už rankų.
Kam sunkiau sekasi - suaugusiesiems ar vaikams?
Suaugusiesiems. Vyresni žmonės labai atsargūs, jų organizmui reikia daugiau laiko adaptuotis po vandeniu. Pas mus, beje, ir mokėsi 68 metų moteris.
Ar būna "siurprizų" nardant su naujokais?
Pavojingų atvejų nebuvo, bet kurioziškų pasitaiko dažnai. Kursų metu po vandeniu reikia atlikti tam tikrus pratimus: nusiimti kaukę, pašalinti vandenį... Viena mergina, kai paprašiau nusiimti kaukę, ėmė rodyti sau į akis, kad negalinti šito daryti. Pagalvojau, turbūt su kontaktiniais lęšiais, bijo, kad vanduo išplaus. Krante klausiu, kodėl iš anksto neįspėjo apie lęšius, o ji pareiškė, kad kaukės nenusiėmė todėl, kad būtų nusiplovęs jos blakstienų tušas...
Kaip jūs pats užsikrėtėte nardymo aistra?
Ketverius metus buvau lankęs povandeninio plaukimo treniruotes, net patekau į Klaipėdos rinktinę. Paskui nardymą primiršau, bet kai grįžau iš tarnybos kariuomenėje, kai 1987 metais draugai padovanojo povandeninį šautuvą, viskas ir prasidėjo...
Rašyti komentarą