Vasarą mūsų mažieji daugiau laiko praleidžia kapstydamiesi smėlio dėžėse arba pas močiutes kaime. Apie pavojų susirgti parazitinėmis kirmėlinėmis ligomis perspėja Šiaulių visuomenės sveikatos centro užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Edita Samulytė.
Naminiai gyvūnai platina rimtas ligas
Anot Editos Samulytės, užterštame smėlyje didžiausias pavojus užsikrėsti toksokaromis. Patekus toksokarų kiaušinėliams į žmogaus virškinimo traktą, žarnyne išsilaisvina lervos, kurios per gleivinę patenka į kraują. Su kraujų lervos gali patekti į kepenis, širdį, plaučius, inkstus, akis ir kitus organus. Ligos sunkumas priklauso nuo migruojančių lervų kiekio, lokalizacijos vietos bei žmogaus imuninės sistemos.
Dažnai, ypač patekus į organizmą mažam lervų kiekiui, liga praeina be klinikinių simptomų. Susirgus vargina pasikartojantis karščiavimas, temperatūra dažniausiai būna neaukšta, atsiranda bronchitas, sausas kosulys, dusulys, dažni naktiniai kosulio priepuoliai. Migruojančių lervų gali pakliūti į akis ir sukelti regos sutrikimus. Tosokorozei būdinga kelis mėnesius ar net kelerius metus pasireiškianti ir atsinaujinanti ligos eiga.
Skaudžios pasekmės
Toksokaros ne vieninteliai parazitai, laukiantys savo naujojo šeimininko smėlio dėžėse. Sunki ir labai klastinga liga – echinokokozė, kuri neturi simptomų, o ligos klinika priklauso nuo ligos sukėlėjo, stadijos, cistos dydžio ir lokalizacijos vietos.
Liga dažniausiai nustatoma atsitiktinai. Kadangi cistos auga lėtai, ligos simptomai gali nepasireikšti metus. Laikui bėgant, užsikrėtusįjį pradeda varginti bendras silpnumas, apetito stoka, svorio kritimas, pykinimas, prakaitavimas. Neretai didėjanti cista sukelia sunkumo ar spaudimo jausmą po dešiniuoju šonkaulių lanku, retkarčiais priepuolinio pobūdžio skausmus, be to, didėjanti cista gali užspausti tulžies latakus, dėl ko išsivysto gelta.
Jeigu cistos auga plaučiuose, ligonius vargina skausmas krūtinėje, neaukšta temperatūra, kosulys, gali atsikosėti skreplius su krauju. Pasitaiko, jog cistų ląstelės atsidalija ir patekusios į kraujo apytakos ratą nunešamos į kitus organus bei audinius ir sukelia metastazes. Toks infiltruojantis ir metastazuojantis augimas labai panašus į piktybinio auglio augimą.
Platina ir laukiniai gyvūnai
Echinokokozės platintojai yra ne tik šunys, bet ir vilkai, lapės. Šių gyvūnų žarnyne vystosi, auga ir parazituoja kaspinuotis. Žmogui prarijus echinokoko kiaušinėlį, jo apvalkalėlis ištirpsta ir išsilaisvina lerva, kuri prasiskverbusi į žarnos sienelę patenka į kraujo apytakos ratą ir nunešama dažniausiai į kepenis, rečiau plaučius, blužnį, inkstus ar kitus organus.
Skaudi parazitinė liga – toksoplazmozė, savo simptomais primenanti gripą. Apie 90 procentų ligonių liga praeina be simptomų arba simptomai mažai išreikšti – trumpas karščiavimas, limfmazgių padidėjimas, bendras negalavimas, galvos skausmai.
Ši liga labai pavojinga nėščioms moterims, nes infekcija gali būti perduodama per placentą vaisiui.
Toksoplazmozės pagrindiniai infekcijos platintojai – katės ir jų šeimos atstovai. Žmogus užsikrečia per užterštą aplinką: žemę, žolę, daržoves arba valgydamas žalią ir blogai termiškai paruošta mėsą. Retesniais atvejais šia liga užsikrečiama perpilant kraują ar organų transplantacijos metu, jei donoras serga ūmia toksoplazmoze.
Išvengti ligų padėtų higienos įpročiai
Anot specialistės, svarbu atminti, kad kirmėliniai susirgimai ypač silpnina vaikų sveikatą, sukeldami bendrą silpnumą, viduriavimą, pilvo skausmus, pykinimą, vėmimą, karščiavimą, galvos skausmą, svaigimą, odos bėrimą, kosulį, regos, apetito, miego sutrikimus. Parazitai ne tik gyvena vaiko organizme, bet ir nuolat nuodija jį savo išskyromis, o svarbiausia – mechaniškai žaloja tuos audinius ir organus, kuriuose jie parazituoja. Be to, slopina vaiko imuninę sistemą.
Būtina griežtai laikytis asmens higienos: plauti rankas prieš valgį, maisto ruošimą, pasinaudojus tualetu, po darbo darže ar sode, grįžus iš lauko, pažaidus su savo augintiniu. Nevalgyti neplautų daržovių, vaisių, uogų, taip pat miško uogų. saugoti maisto produktus nuo dulkių, musių, tarakonų. Negerti, nenaudoti maistui vandens iš atvirų vandens telkinių. Grįžus iš lauko nevaikščioti po namus su nešvariais batais, nes ant batų dažnai galime parsinešti parazitų kiaušinėlių.
Meilė gyvūnams – su saiku
Anot specialistės, reikėtų neužmiršti, kad negalima leisti šunims laižyti veido – ant šuns snukučio, liežuvio gali būti parazitų kiaušinėlių, lėkščių, drausti jiems valgyti iš tų pačių indų, neleisti vaikams žaisti su nepažįstamais gyvūnais.
Kadangi pagrindiniai infekcijų platintojai yra šunys, katės, todėl reikia reguliariai juos gydyti nuo kirmėlių. Nešerti naminių gyvūnų veterinarijos tarnyboje nepatikrinta ir termiškai neapdorota skerdiena. Sergančio gyvūno skerdiena turi būti neprieinama naminiams gyvūnams (saugiai užkasta ar sudeginta).
Rūpinkimės švaria aplinka. Šunis vedžioti jiems skirtose aikštelėse. Einant pasivaikščioti su šuniuku, nepatingėkime pasiimti maišelį ekskrementams surinkti.
Nebetikrina smėlio
Vadovaujantis higienos normos reikalavimais, ikimokyklinio ugdymo įstaigose smėlis vaikų žaidimo dėžėse turi būti keičiamas ar atnaujinimas kasmet ir pagal epidemiologines reikmes, nustačius askaridžių, plaukagalvių, tokoskarų kiaušinėlius.
Šiandien Visuomenės sveikatos centrai nebeatlieka smėlio dėžių tyrimų dėl parazitų kiaušinėlių, tačiau ugdymo įstaigoms rekomenduojama patiems pasidaryti savikontrolinius smėlio dėžių tyrimus šiltuoju metų laikotarpiu, kuomet vaikai žaidžia smėlio dėžėse. Šiuo atveju ikimokyklinio ugdymo įstaigos turi būti pačios labiau suinteresuotos įstaigą lankančių vaikų sveikata.
Smėlio dėžių daugiabučių namų kiemuose švara ir tvarka turi rūpintis namo administratoriai.
Smėlio dėžės, kurias būtina nuolat perkasti, turi būti apsaugotos nuo užteršimo, uždengtos. Smėlio dėžes reikėtų įrengti saulėtose vietose, nes parazitų kiaušinėliai neatsparūs tiesioginiams saulės spinduliams.
Rašyti komentarą