Ar pasiteisino atskiro Insultų skyriaus įsteigimas ligoninėje?
Be jokios abejonės - pasiteisino. Insulto ištikti žmonės kitose ligoninėse paprastai gydomi mišrių neurologinių susirgimų skyriuose. Įsteigti specializuotą galvos smegenų kraujotakos sutrikimų gydymo skyrių buvo ligoninės vyriausiojo gydytojo profesoriaus Vinso Janušonio idėja. Apie du trečdalius uostamiesčio gyventojų, susirgusių ūmiu insultu, gydomi šiame specializuotame skyriuje. Pacientai pas mus atvyksta ir iš aplinkinių rajonų. Šiandien galime tik pasidžiaugti, kad nuo skyriaus veiklos pradžios ligoninėje žymiai pagerėjo pacientų savalaikė hospitalizacija, diagnostika ir gydymas. Vieni pirmųjų Vakarų Lietuvoje mes pradėjome taikyti naujausius galvos smegenų kraujagyslių tyrimų metodus, kaip pav. angiografiją ir kt. Šiuo metu atliekame visus kitus reikalingus tyrimus: ultragarsinius, radiologinius, radioizotopinius, nes geras kompleksinis paciento ištyrimas turi teigiamą įtaką tolimesniam paciento gydymo procesui. Dar geresnės insulto diagnostikos ir gydymo galimybės atsirado ligoninėje savo veiklą išplėtojus Neurochirurgijos klinikai. Pacientams ir ligoninei nauda akivaizdi - pacientai nebesiunčiami į Vilnių ar Kauną, nes visa reikalinga šiuolaikinė neurochirurginė pagalba suteikiama mūsų ligoninėje. Ilgalaikio stebėjimo duomenys rodo, kad pacientų, gydytų Insultų skyriuje nuo galvos smegenų insulto, gydymo rezultatai nuolat gerėja.
Kokios galimybės kelti kvalifikaciją?
Mūsų ligoninės vadovybė skatina ir sudaro sąlygas dirbti ir mokslinį darbą. Insultų skyriaus veiklos pradžioje užmezgėme ryšius su tuometiniu Kauno medicinos universiteto Psichofiziologijos ir reabilitacijos instituto mokslininkais ir pradėjome vykdyti kompleksinę galvos smegenų insulto profilaktikos ir kontrolės programą Klaipėdos mieste. Remiantis šios programos duomenimis, vėliau buvo apgintos dvi daktaro disertacijos. Jau daugelį metų analizuojame mirtingumo nuo galvos smegenų insulto pokyčius Klaipėdos mieste. Beje, šio tyrimo metu nustatytas reikšmingai padidėjęs vidutinio amžiaus vyrų mirtingumas pastaraisiais metais. Manoma, kad tam įtakos turėjo įvairių insulto rizikos veiksnių - arterinės hipertenzijos, rūkymo, nesaikingo alkoholio vartojimo, streso, padidinto lipidų (cholesterolio) kiekio kraujyje, viršsvorio - paplitimas tarp šio amžiaus grupės asmenų.
Kokios galvos smegenų insulto rūšys?
Galvos smegenų insultas - tai ūmus, gyvybei pavojingas galvos smegenų kraujotakos sutrikimas. Dažniausia insulto priežastimi laikomi aterosklerotiniai pokyčiai arterijose. Užsikimšus galvos smegenų arterijai, diagnozuojamas išeminis, o plyšus - hemoraginis insultas. Išeminis insultas sudaro apie 80 proc. visų insulto atvejų. Lietuvos sveikatos informacijos centro duomenimis, šalyje kasmet 2080 žmonių patiria išeminį insultą, po kurio apie 20 proc. miršta per 3 mėnesius, 29 proc. - per metus, o 25 proc. tampa priklausomi nuo aplinkinių pagalbos. Yra nustatytos dvi išeminio insulto rūšys: trombozė ir embolija. Trombozės atveju arterija užsikemša dėl įvairių priežasčių. Ši insulto forma paprastai vystosi kelių valandų, dienų ar savaičių laikotarpiu, kol iš ateromos susiformuoja krešulys (trombas), kuris ir užkemša arteriją. Embolijos atveju embolas į galvos smegenis atnešamas su kraujo srove iš širdies arba iš jos atsišakojančių stambiųjų arterijų - aortos, miego arterijos. Šiuo atveju išeminio insulto pradžia būna labai staigi. Hemoraginis insultas gali išsivystyti plyšus galvos smegenų arterijai ir kraujui išsiliejus į smegenis arba po smegenų dangalais. Tai atsitinka aterosklerozei pakenkus arterijos sienelę (dažnai padidėjusio arterinio kraujospūdžio metu) ar trūkus arterijos aneurizmai (arterijos lokaliam išsiplėtimui). Dažnai pasitaiko ir praeinantys galvos smegenų kraujotakos sutrikimai. Tai ūmūs, paprastai keliolika minučių trunkantys sutrikimai, kurie gali būti artėjančio insulto pranašai. Kas atsitinka su smegenų ląstelėmis, įvykus insultui? Visiškai nutrūkus kraujo tėkmei į tam tikrą galvos smegenų sritį pačiame insulto epicentre ląstelės žūva per 4-5 minutes, tačiau aplink tą židinį esančios ląstelės dar būna gyvybingos nuo kelių minučių iki kelių valandų, todėl anksti pradėtas gydymas gali šias ląsteles išsaugoti.
Ką daryti ištikus insultui?
Iškart kviesti greitąją pagalbą ir skubėti į ligoninę. Insultas - labai klastinga liga, pavojinga gyvybei būklė. Todėl mūsų ligoninėje visas darbas organizuotas taip, kad pacientas būtų kuo greičiau ištirtas ir pradėtas gydyti. Insulto atveju labai svarbu kuo anksčiau atvykti į ligoninę, bent per pirmas dvi valandas nuo insulto pradžios. Mūsų ligoninė pirmoji Vakarų Lietuvoje pradėjo taikyti gana efektyvų gydymo metodą - intraveninę trombolizę, kuomet vaistais tirpdomas arterijoje susidaręs trombas. Tačiau šią procedūrą galima atlikti tik tiems ūmiu išeminiu galvos smegenų insultu sergantiems pacientams, kurie į ligoninę atvyksta nedelsdami - per pirmas dvi valandas, ir kuriems nenustatoma kontraindikacijų. Tuomet galima sumažinti, o kartais ir visai išvengti sunkių ligos padarinių. Deja, daugelis pacientų atvyksta per vėlai - po 6-8, 12 valandų nuo insulto pradžios ar net kitą dieną. Tokiems pacientams trombolizės taikyti jau nebegalima, nes tai per daug pavojinga. Labai gaila, bet tik vienas kitas pacientas atvyksta laiku, ir tai rodo, kad visuomenė dar nėra išmokusi atpažinti insulto simptomų. Laukti, kol insultas "praeis", gali būti mirtinai pavojinga.
Ar daugėja sergančiųjų insultu?
Visuomenė sensta, o insultas - vyresnių žmonių liga. Sergamumas nemažėja, o kai kuriose šalyse net didėja. Per metus į mūsų skyrių patenka vidutiniškai 300-400 ūmių insulto ištiktų žmonių - tai yra išties daug. Tik nedidelė dalis pacientų išrašomi į namus gydytis ambulatoriškai. Mūsų pacientams ypač patogu yra tai, kad ligoninėje yra išvystyta tiek ambulatorinė, tiek stacionarinė reabilitacija, išlieka grįžtamasis ryšys ir su gydančiais specialistais. Tačiau, žinoma, pacientas gali rinktis ir važiuoti tęsti gydymo į kitas reabilitacijos įstaigas.
Skyriaus personalui turbūt tenka nemažas darbo krūvis?
Labai džiaugiuosi darniu savo skyriaus kolektyvu. Skyriuje tarp darbuotojų vyrauja tarpusavio supratimas, pagarba vienas kitam, gera darbinė atmosfera, nors darbas čia išties nėra lengvas. Manau, tai lemia, kad skyriuje beveik nėra darbuotojų kaitos, o nemaža dalis gydytojų ir slaugytojų dirba čia ilgus metus. Pas mus skyriuje yra sustiprinta slauga, turime šiek tiek daugiau slaugytojų nei kiti skyriai, nes insultu sergantys pacientai reikalauja didelės priežiūros. Kvalifikuotų slaugos specialisčių komandai vadovauja vyresnioji slaugos administratorė Nijolė Lalienė. Joms tenka didelis krūvis, nes privalo visą parą prižiūrėti ypač sunkiai sergančius žmones - ne tik prausti bei maitinti, sekti jų sveikatos būklę ir prižiūrėti taip, kad nebūtų komplikacijų, bet ir pabūti psichologėmis, mokėti paguosti, užjausti pacientą.
Informacija
Pirmieji galimo ūmaus galvos smegenų insulto simptomai:
Staiga atsiradęs veido paralyžius (asimetrija), vienos kūno pusės (arba vienos galūnės) galūnių pasilpimas arba užtirpimas.
Staigus apakimas arba staigus regėjimo susilpnėjimas viena arba abiem akimis.
Sutrikęs sugebėjimas suprasti kalbą arba kalbėti. Staiga atsiradęs galvos svaigimas, pusiausvyros sutrikimas arba netikėtas nugriuvimas, kuris dažnai lydimas kalbos sutrikimo ar galūnių nusilpimo.
Rijimo sutrikimas arba neaiški kalba.
Staiga atsiradęs, iki tol nepatirtas stiprus galvos skausmas.
Kaip elgtis, įtarus ar nustačius pirmuosius galimo ūmaus galvos smegenų insulto simptomus:
- kuo skubiau iškviesti greitąją medicinos pagalbą (GMP);
- negaišti laiko bandant susisiekti su šeimos gydytoju ar kitu specialistu;
- nevežti patiems sergančiojo į ligoninę, nes tai gali būti nesaugu;
- pasirūpinti ligoniu iki atvykstant GMP: paguldyti, nuraminti, apsaugoti nuo galimo užspringimo vėmimo metu(tokiu atveju pacientą paguldyti ant šono), stebėti dėl galimo kvėpavimo sutrikimo;
- GMP darbuotuojams rekomenduojama iš anksto informuoti ligoninės priėmimo skyriaus personalą apie atvežamą galvos smegenų insultu susirgusį pacientą;
- kuo skubesnis ir saugesnis paciento nuvežimas į ligoninę - specializuotą centrą, kuriame galima bet kuriuo paros metu atlikti reikalingus tyrimus ir trombolizę (Vakarų Lietuvoje tokia specializuota pagalba teikiama tik Klaipėdos universitetinėje ligoninėje) padidina galimybes išvengti sunkių insulto padarinių.
Rašyti komentarą