Indijos žodžiai yra antikariniai, tačiau Naujasis Delis savo veiksmais remia Putino režimą

Kai Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi praėjusį mėnesį Vladimirui Putinui pasakė, kad "šiandienos era nėra karo era", Vakarai jo komentarus sveikino kaip ženklą, kad didžiausia pasaulyje demokratinė valstybė pagaliau atsitraukia nuo Rusijos neišprovokuotos invazijos į Ukrainą.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pagyrė Modi, o Baltieji rūmai pagyrė tai, ką pavadino "principiniu pareiškimu".

Tačiau, pasak analitikų, tikrovė nėra tokia paprasta.

Užuot nutraukusi ekonominius ryšius su Kremliumi, Indija pakenkė Vakarų sankcijoms didindama rusiškos naftos, anglies ir trąšų pirkimą - taip suteikdama Putinui gyvybiškai svarbų finansinį gelbėjimosi ratą.

Naujasis Delis ne kartą susilaikė balsuojant dėl Rusijos pasmerkimo Jungtinėse Tautose, taip suteikdamas Maskvai tarptautinį teisėtumą.

Rugpjūčio mėn. Indija kartu su Kinija, Baltarusija, Mongolija ir Tadžikistanu dalyvavo didelio masto Rusijos karinėse pratybose "Vostok", kuriose Maskva demonstravo savo didžiulį arsenalą.

Praėjusią savaitę Indija susilaikė balsuodama dėl dar vieno JT rezoliucijos projekto, kuriuo Rusija smerkiama dėl fiktyvių referendumų keturiuose Ukrainos regionuose, kuriais Maskva pasinaudojo kaip pretekstu neteisėtai aneksuoti Ukrainos teritoriją - taip gerokai padidindama karo azartą.

Indija yra "labai susirūpinusi" dėl įvykių Ukrainoje, sakė Naujojo Delio nuolatinė atstovė JT Ruchira Kamboj, tačiau nesutiko priskirti kaltės ir paragino "nedelsiant nutraukti ugnį ir išspręsti konfliktą".

Šis akivaizdus prieštaravimas iliustruoja unikalią Indijos poziciją karo atžvilgiu: žodžiu atsiribodama nuo Rusijos, ji ir toliau palaiko svarbius ryšius su Maskva.

Modi "griežtesnę kalbą Putinui" reikėtų vertinti didėjančių maisto produktų, degalų ir trąšų kainų ir "sunkumų, kuriuos tai kėlė kitoms šalims", kontekste, - sakė Džordžo Vašingtono universiteto tyrimų profesorė ir Kylančių galių iniciatyvos direktorė Deepa Ollapally.

"Yra tam tikras (Indijos) nekantrumo lygis dėl karo suintensyvėjimo", - sakė ji.

"Yra jausmas, kad Putinas spaudžia Indijos ribas, nes tam tikra prasme ji pati save iškelia į priekį. Ir tai nėra patogi padėtis Indijai".

Dviejų Indijų pasaka

Praėjusių metų gruodį, kai Rusijos kariai telkėsi prie Ukrainos sienos, M. Modi pasveikino V. Putiną Naujajame Delyje per 21-ąjį Indijos ir Rusijos metinį aukščiausiojo lygio susitikimą.

"Mano brangus drauge, Prezidente Vladimirai Putinai, - sakė Modi, - Jūsų prisirišimas prie Indijos ir Jūsų asmeninis įsipareigojimas simbolizuoja Indijos ir Rusijos santykių svarbą, ir aš esu Jums už tai labai dėkingas."

indija-rusija

Naująjį Delį su Maskva sieja glaudūs ryšiai, užsimezgę dar Šaltojo karo metais, ir Indija tebėra labai priklausoma nuo Kremliaus karinės įrangos - tai gyvybiškai svarbus ryšys, turint omenyje nuolatinę įtampą prie bendros Indijos Himalajų sienos su vis tvirčiau nusiteikusia Kinija.

Tačiau, pasak analitikų, Indija nerimauja, kad didėjanti V. Putino izoliacija gali priartinti Maskvą prie Pekino, o tai reikalauja, kad Indija elgtųsi atsargiai.

Naujojo Delio kontorinis manevravimas dėl Rusijos agresijos Ukrainoje išryškėjo, kai jis kartu su Kinija dalyvavo Rusijos karinėse pratybose "Vostok" - šį žingsnį užsipuolė Vakarų partneriai.

"Tai galima laikyti dviejų Indijų istorija", - sakė Ollapally.

"Viena vertus, jie spaudžia Kiniją, o paskui kartu su Kinija ir Rusija dalyvauja pratybose, suteikdami Rusijai tam tikrą legitimumą."

Bent jau paviršutiniškai atrodo, kad Indija ir Kinija taip pat laikosi panašios pozicijos dėl karo Ukrainoje.

Abi jos save pozicionuoja kaip neutralias stebėtojas, o ne balsingas priešininkes. Abi taip pat ragino siekti taikos - tačiau atsisakė atvirai pasmerkti invaziją.

Tačiau analitikai teigia, kad tuo panašumai ir baigiasi.

Kinija pasmerkė Vakarų sankcijas ir ne kartą dėl konflikto kaltino Jungtines Valstijas ir NATO, pakartodama Rusijos požiūrį, kad NATO sukėlė krizę, nes plečiasi į rytus. 

Kinijos valstybinė žiniasklaida taip pat platino Rusijos kalbas ir dezinformaciją.

Kita vertus, Indija vengė kritikuoti NATO ir, karui intensyvėjant, griežtesnėmis kalbomis ragino siekti taikos.

Tačiau, nors Indija vis labiau suartėja su Vakarais, ji teikia pirmenybę pavojams savo kieme, teigia analitikai.

"Kinija tebėra didelė grėsmė Indijos pasienyje ir Indija nenorėtų, kad Rusijos ir Kinijos aljansas taptų labai stiprus", - sakė Sushant Singh, Naujojo Delio politikos tyrimų centro vyresnysis bendradarbis. "Tai neatitinka Indijos interesų".

Organizatorių nuotr.

Principinga pozicija

JAV prezidentas Džo Baidenas nuo pat Rusijos agresijos pradžios naudojosi V. Putino karu, kad sustiprintų savo pasaulinę kampaniją už demokratiją.

"Ukraina ir jos žmonės yra pirmosiose fronto linijose, kovojančiose už savo tautos išgelbėjimą", - sakė jis per kalbą kovo mėnesį.

"Ir jų drąsus pasipriešinimas yra platesnės kovos už esminius demokratijos principus, vienijančius visus laisvus žmones, dalis."

Nors nuo Modi išrinkimo 2014 m. Naujojo Delio ryšiai su Vakarais vis glaudesni, Indija, didžiausia pasaulyje demokratinė valstybė, turinti 1,3 mlrd. gyventojų, mąsto ne taip, kaip JAV.

Daugelį metų po nepriklausomybės atgavimo Indijos tarptautinius santykius lėmė jos neprisijungimo politika - Šaltojo karo laikų pozicija, pagal kurią buvo vengiama stoti į JAV arba Sovietų Sąjungos pusę.

Blinkenas sako, kad Kinijos ir Indijos susirūpinimas dėl Putino karo Ukrainoje didina "spaudimą Rusijai nutraukti agresiją

Nepaisant šiuolaikinės Indijos sąjungos su Vakarais ir JAV spaudimo užimti griežtesnę poziciją, ši politika toliau vykdoma, sako analitikai.

Ir, pasak Singho, Indijos veiksmai "buvo skirti apsaugoti savo pačios interesus".

Praėjusį mėnesį per Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos aukščiausiojo lygio susitikimą akis į akį susitikęs su V. Putinu, kalbėdamas nuošalyje, M. Modi sakė, kad pasaulis susiduria su iššūkiais, įskaitant maisto ir energijos trūkumą, kurie ypač paveikė besivystančias šalis.

"Žinau, kad šiandienos epocha nėra karo epocha, ir mes daug kartų kalbėjomės su jumis telefonu ta tema, kad demokratija, diplomatija ir dialogas - visa tai yra dalykai, kurie liečia pasaulį", - sakė Modi Putinui.

O valdant M. Modi vyriausybei, kuri buvo smerkiama dėl žodžio laisvės suvaržymo ir diskriminacinės politikos mažumų grupių atžvilgiu, pasak M. Singho, Indija rizikuoja būti pavadinta veidmaine dėl tokių veiksmų.

"Indija labai vangiai kėlė demokratijos klausimus, nes ji ne kartą buvo kaltinama dėl autoritarinio pobūdžio ir antidemokratinių veiksmų religinių mažumų atžvilgiu", - sakė M. Singhas.

Tačiau, nors Ollapally teigė, kad tai, ką daro Indija, yra "suprantama" kaip besivystančiai valstybei, Naujasis Delis galėtų padaryti daugiau, kad būtų laikomasi demokratijos principų, išdėstytų šalies Konstitucijos preambulėje.

"Manau, kad (Indija) tikrai galėtų padaryti daugiau šiuo klausimu, bent jau savo pareiškimuose, nes iš tikrųjų ji neturi tiek daug ką prarasti, darydama tokius pareiškimus", - sakė ji.

bidenas-modi

Šaltinis: CNN

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder