Jūros kirminas

Jūros kirminas, kurio akys 20 kartų didesnės už galvą, suglumino mokslininkus

Mokslininkus suglumino atrastas jūrinis kirminas su milžiniškomis akimis, kurios yra 20 kartų sunkesnės už jo galvą ir suteikia jam aštrų, kaip žinduolių, regėjimą.

Tyrėjai įtaria, kad Vanadžio šerio kirmėlės, aptiktos aplink Italijos Ponzos salą, akys taip pat leidžia šiai rūšiai turėti slaptą liežuvį, kurį jos atstovai mato tik tamsiose jūros gelmėse, rašo "Independent".

Naktinio kirmino akys yra tokios didelės, kad jei žmonės turėtų proporcingai tokio pat dydžio akis, jos prie mūsų galvos pridėtų dar 100 kg.

Mokslininkai teigia, kad akys suteikia kirminui "išskirtinį regėjimą", prilygstantį pelių ar žiurkių regėjimui, leidžiantį šiai rūšiai matyti mažus objektus ir sekti jų judėjimą jūroje naktį.

"Tai tikrai įdomu, nes tokį gebėjimą paprastai turime mes, stuburiniai gyvūnai, taip pat nariuotakojai (vabzdžiai, vorai) ir galvakojai moliuskai (aštuonkojai, kalmarai), - sakė Kopenhagos universiteto daktaras Andersas Garmas (Anders Garm).

"Tai pirmas kartas, kai toks pažangus ir detalus vaizdas demonstruojamas ne tik šiose grupėse", - sakė vienas iš tyrimo autorių dr.

Mokslininkai siekia suprasti, kaip kirmėlės kitaip paprasta nervų sistema atlieka labai sudėtingas funkcijas.

Kirminas turi permatomą kūną, išskyrus akis, o tai reiškia, kad evoliucinė akių nauda turi nusverti pasekmes, kai vanadai tampa matomi plėšrūnams.

Tyrėjai taip pat nėra tikri dėl tikslios didelių akių funkcijos, ypač dėl to, kad šie padarai yra naktiniai ir slepiasi dieną, kai akys paprastai geriausiai veikia visiems gyvūnams.

"Niekas niekada nėra matęs vanadų dieną, todėl nežinome, kur jie slepiasi. Taigi negalime atmesti, kad jo akys naudojamos ir dieną", - sakė daktaras Garmas.

"Žinome tik tiek, kad svarbiausia jo veikla, pavyzdžiui, maisto paieška ir poravimasis, vyksta naktį. Taigi tikėtina, kad būtent tada jos akys yra svarbios", - pridūrė jis.

Mokslininkai taip pat nustatė, kad kirmėlės akys pritaikytos suvokti ultravioletinę šviesą, kuri žmogui nematoma. Tai rodo, kad vanadai mato bioluminescencinius signalus juodoje naktinėje jūroje.

Naujajame tyrime mokslininkai daro prielaidą, kad pačios kirmėlės gali būti bioluminescencinės ir bendrauti tarpusavyje ultravioletine šviesa, kad galėtų poruotis ir medžioti grobį.

"Jei kaip bioliuminescenciją naudojate įprastą mėlyną ar žalią šviesą, taip pat rizikuojate pritraukti plėšrūnus.

Tačiau jei kirminas vietoj to naudoja ultravioletinę šviesą, jis liks nematomas kitiems gyvūnams, išskyrus savo rūšies atstovus.

Taigi mūsų hipotezė yra tokia, kad jie išvystė ūmų ultravioletinį regėjimą, kad turėtų slaptą kalbą, susijusią su poravimusi", - aiškino daktaras Garmas.

"Dėl to situacija tampa išties įdomi, nes ultravioletinė bioliuminescencija dar nebuvo pastebėta jokiame kitame gyvūne.

Taigi tikimės, kad galėsime tai pateikti kaip pirmąjį pavyzdį", - pridūrė jis.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder