Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad morkos turi daug vitaminų, tame tarpe ir beta karoteno, todėl jas naudinga įtraukti į kasdienį mitybos racioną.
Be to, tai pigi ir dažnai vartojama daržovė, kurią galima naudot tiek salotoms, tiek troškiniams, sriuboms ar sultims spausti.
Geros savijautos mėnesį švenčiančio prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena, kaip namuose laikyti morkas, kad jos kuo ilgiau išliktų traškios.
Morkos – nebrangus vitaminų šaltinis
Kaip teigia „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, morkos – nebrangi ir daug maistinių medžiagų turinti daržovė, kuri turėtų atsirasti kiekvieno žmogaus lėkštėje visais metų laikais.
„Morkos, kaip ir kitos oranžinės spalvos daržovės, yra nepamainomas beta karoteno – vitamino A pirmtako – šaltinis. Vitaminas A būtinas tinkamam tinklainės funkcionavimui, ypač matymui esant silpnam apšvietimui, taip pat gerai odos ir gleivinių būklei palaikyti.
Jis dalyvauja dantų, minkštųjų audinių ir kaulų formavimosi procese.
Morkose gausu ir kitų karotinoidų: alfa karoteno, liuteino, zeaksantino. Šios medžiagos yra antioksidantai, tačiau dar svarbesnis jų vaidmuo užtikrinant gerą regėjimą. Šiose daržovėse taip pat gausu skaidulų, vitamino K ir C, įvairių mineralinių medžiagų, pavyzdžiui, kalio ir kalcio“, – maistinę naudą vardija dr. E. Gavelienė.
Gydytoja dietologė priduria, kad morkas į mitybos racioną įtraukti ganėtinai lengva, nes jas galima vartoti įvairiais pavidalais, o svarbiausia – iš morkų paruošti patiekalai tikrai bus sveikatai palankūs: „Morkas galima valgyti tiek žalias, termiškai neapdorotas, pavyzdžiui, spausti iš jų sultis ar pasigaminti dubenį šviežių morkų salotų, tiek keptas ir troškintas, jomis paskaninant sriubas, troškinius, įvairius kepinius bei kitus patiekalus.
Labai naudinga morkas supjaustyti juostelėmis ir įdėti į priešpiečių dėžutę vaikams – taip jie turės greitą ir maistingą užkandį.“
Pataria, kaip morkas kuo ilgiau išlaikyti šviežias
Morkos kilusios iš Europos ir Pietvakarių Azijos, o jų oranžinė spalva atsiranda būtent dėl maisto produktuose esančių karotinų – antioksidacinių junginių, kurie žmogaus organizme virsta beta karotinu arba vitaminu A. Manoma, kad morkos buvo auginamos daugiausia dėl aromatingų lapų bei sėklų, o ne dėl šaknų.
Pavyzdžiui, keltai ir romėnai morkų sėklas naudojo vaistams. Tuo tarpu morkų šaknų vartojimo pėdsakų randama tik I amžiuje.
Kaip pataria „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva, tam, kad morkos kuo ilgiau išliktų traškios, parsineštas iš parduotuvės jas reikėtų sudėti į sandarų vakuuminį maišelį ir laikyti šaldytuve – taip saugomos morkos neišsausės, liks šviežios ir tinkamos vartoti iki 3 ar net 4 savaičių: „Tačiau kasdienių patiekalų gamybai neverta pirkti didesnio kiekio morkų, pirkėjai „Rimi“ parduotuvių lentynose visus metus gali lengvai rasti tiek mažų traškių morkyčių, kurias labai mėgsta vaikai, taip pat ir paprastų tiek fasuotų ar palaidų bei ekologiškų plautų lietuviškų morkų.“
Atpažinti tinkamas morkas padės jų odelė, svarbu, kad ji būtų lygi. „Jei matote, kad morkos sudžiūvusios, su raukšlėta odele, taip pat neryškios spalvos, geriau ieškoti kitų.
Geriausios morkos bus tos, kurios vienodai susiaurėjusios ir be išsikišusių šoninių šaknų, tai rodys, kad jos optimaliai augo. Taip pat patikrinkite, ar ant morkų galiuko nėra žalių dėmių, nes dėl to jos įgauna kartų skonį“, – įspėja specialistė.
Sutaupyti padės planavimas
Pasak O. Suchočevos, sutaupyti perkant daržoves ir kitus produktus prieš Velykas padės tikslus vaišių stalo bei pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Tik jums skirtus „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat „Rimi“ programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.
Naudinga žinoti tai, kad terminale galima ne tik naudotis plastikine fizine „Mano Rimi“ kortele, bet ir skenuoti QR kodą.“
„Rimi“ kulinarijos technologai Tarptautinės morkų dienos proga kviečia namuose išsikepti kvepiančių bei burnoje tirpstančių morkų keksiukų.
RECEPTAS
Morkų keksiukai
Morkų keksiukams reikės:
- 150 g kvietinių miltų;
- 1 šaukštelio kepimo miltelių;
- 1 šaukštelio cinamono ;
- 1 šaukštelio muskatų riešutų;
- 1 šaukštelio maltų gvazdikėlių;
- 0.5 šaukštelio druskos;
- 150 g „Rimi Basic“ cukraus;
- 1 šaukštelio vanilinio cukraus ;
- 2 vnt. vištų kiaušinių;
- 125 ml „Rimi Basic“ aliejaus;
- 2 vnt. morkų.
Kremui reikės:
- 200 g kreminio sūrio;
- 50 g sviesto;
- 200 g cukraus miltelių;
- 1 šaukštelio vanilinio cukraus .
Papuošimui reikės:
- 200 g marcipanų masės;
- 10 g oranžinių maistinių dažų;
- 10 g žalių maistinių dažų.
Gaminimo eiga
- Dubenyje sumaišykite sausus ingredientus: miltus, cinamoną, muskato riešutą, gvazdikėlius ir druską.
- Atskirame dubenyje išplakite kiaušinius, cukrų, vanilinį cukrų ir aliejų.
- Įmaišykite miltų mišinį.
- Sudėkite ir išmaišykite smulkiai tarkuotas morkas.
- Tešlą supilkite į keksų formeles, išklotas popierinėmis formelėmis.
- Užpildykite ⅔ keksiukų formos.
- Kepkite 18-20 minučių 180°C temperatūroje.
- Gerai atvėsinkite. Tuo tarpu iki vienos masės išplakite sviestą, supilkite grietinėlę, cukraus pudrą ir vanilinį cukrų.
- Keksiukų papuošimui pasigaminkite marcipanines morkas.
- Marcipanų masę minkykite, kad ji suminkštėtų, ir padalinkite maždaug 2:1 santykiu.
- Į didžiąją dalį įpilkite oranžinės spalvos dažų ir gerai išmaišykite.
- Mažesnę dalį užpilkite žalios spalvos dažais ir gerai išmaišykite.
- Iš ornžinės masės padarykite nedideles morkas, iš žalios – morkų lapus.
- Ant morkų priklijuokite žalius lapus.
- Konditeriniu maišeliu uždėkite grietinėlės kepurėles keksiukams, papuoškite morkomis.
Skanaus!
Rašyti komentarą