Šimtus milijonų uždirbantys bankai vėl kelia paslaugų kainas (1)

Nors Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai pernai uždirbo 329 mln. eurų, šiemet per pirmą ketvirtį - beveik 100 mln. eurų, o Seimas savo naujausiais sprendimais leis dar daugiau užsidirbti, jiems vis tiek negana.

Kai kurie bankai jau padidino savo įkainius, kai kurie didins nuo rugpjūčio ar rugsėjo. Tačiau kredito įstaigas kontroliuoti turintis Lietuvos bankas nieko blogo tame nemato ir jokio kartelinio susitarimo neįžvelgia.

Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai, nepaisant COVID-19 pandemijos sukeltų ekonominių sunkumų, ir pernai uždirbo sunkiai įsivaizduojamus pelnus - 329 mln. eurų.

Kaip prieš porą mėnesių skelbė Lietuvos bankas, mūsų šalyje veikiančių kredito įstaigų neturėtų smarkiai paveikti ir Rusijos Ukrainoje sukeltas karas.

Prognozės išsipildė su kaupu - šiemet per pirmąjį metų ketvirtį bankai uždirbo beveik 100 mln eurų - maždaug trečdaliu daugiau, nei per atitinkamą 2021 m. laikotarpį.

Beje, vien grynosios paslaugų ir komisinių pajamos pernai siekė net 260 mln. eurų.

Tačiau dėl to nėra ko stebėtis žinant, kad kiekvienas kortelės „pajudinimas", pinigų pervedimas, sąskaitos tvarkymas apmokestinti sunkiai suvokiamomis kainomis. Dar įdomiau, kad šiemet dauguma bankų ir vėl didina įkainius - tiek verslui, tiek privatiems klientams.

„Luminor" jau padidino nuo balandžio. Minimalus paslaugų mokestis nuo euro pabrango iki 1,3 euro.

Pakeista net standartinio paslaugų krepšelio „Luminor Debit" kaina senjorams - nuo 65 metų - kainuoja 1,4 euro per mėnesį vietoj buvusių 1,06 euro.

Negana to, „Luminor" įvedė ir naują 10 eurų sąskaitos tvarkymo mėnesinį mokestį ne rezidentams iš kitų nei Europos ekonominės erdvės valstybės narių.

Šiaulių bankas nuo rugpjūčio dalį naujų įkainių taikys verslui, o nuo rugsėjo - privatiems klientams. Pavyzdžiui, sąskaitos tvarkymas daliai klientų kainuos ne 0,70 Eur/mėn., o 1 Eur/mėn., kredito pervedimai SEPA, kai klientas neturi sąskaitos banke, kainuos ne 0,2 proc. (minimaliai 5 Eur), o 0,3 proc. nuo sumos (minimaliai 9 Eur).

„Swedbank" klientų pokyčiai laukia nuo rugsėjo 1 d. Minimalus kasdienių paslaugų mokestis sieks 1 Eur/mėn. (buvo 0,7 Eur/mėn.), bekontaktės „Debit Mastercard" kortelės mėnesinis mokestis bus 1 Eur/mėn. (buvo 0,7 Eur/mėn.).

Keisis ir kitų paslaugų įkainiai, pavyzdžiui, naujo PIN generatoriaus išdavimas ir keitimas kainuos 16 eurų (buvo 8,69 Eur).

SEB bankas kainyną atnaujins irgi rugsėjo 1 d. Pavyzdžiui, naujos, atnaujintos ar pakeistos mokėjimo kortelės išsiuntimas privatiems ir verslo klientams paprastu paštu Lietuvoje kainuos 2 Eur (anksčiau siuntimas buvo nemokamas). Naujai įsigaliosiantį įkainį - 2 eurus - klientui reikės mokėti kartą per ketverius metus.

Banke keisis ir kortelės siuntimo registruotu paštu kaina. Lietuvoje tai kainuos 4 Eur (anksčiau kainavo 1,45 Eur), siuntimas paprastu paštu į užsienį - 10 Eur (anksčiau kainavo 5,79 Eur).

Beje, kaip nurodoma Lietuvos banko atsakyme nacionalinio transliuotojo interneto portalui, augantis darbo užmokestis, didėjančios paslaugų ir energijos kainos turi įtakos visai ekonomikai, tad ne išimtis ir bankai.

„Be to, agresyvus ir piktybiškas Rusijos elgesys reikalauja daugiau dėmesio ir pastangų kibernetiniam saugumui užtikrinti, sankcijų taikymo užtikrinimas taip pat prideda sąnaudų", - Lietuvos bankas linkęs pateisinti kredito įstaigų keliamus mokesčius.

„Vakaro žinios" primena, kad prie didesnio bankų pelno prisidės ir Seimo priimti sprendimai. Nuo sausio įsigaliojo Seimo priimtas draudimas atsiskaityti grynaisiais.

Jau per pirmąsias 10 dienų nuo pataisų įsigaliojimo išlindo jų absurdiškumas: žmonės provincijoje negalėjo nueiti į turgelius, paaukoti bažnyčiai, netgi atsiskaityti parduotuvėse ir t.t., o dar ir Kazachstane buvo įstrigę apie pusšimtį Lietuvos transporto įmonėse dirbančių vairuotojų.

Jiems darbdaviai į kelionę irgi negalėjo duoti grynųjų, o Kazachstane dėl neramumų atsiskaitymai kortelėmis ir pinigų išgryninimas buvo „užlūžęs".

Tačiau bankai tik trina rankomis, nes kuo daugiau žmonių per prievartą tampa jų klientais, tuo geriau. Tiesa, dabar situacija ne tokia beviltiška, nes bent jau bankomatų provincijoje kiek padaugėjo.

Negana to, ką tik Seimas nusprendė, kad ir tarpusavio atsiskaitymai grynaisiais bus uždrausti, jei sandorio suma viršija 5 tūkst. eurų.

Tiesa, išlyga galima, tačiau tokiu atveju sandorio pusės privalės pasiaiškinti Valstybinei mokesčių inspekcijai, kodėl atsiskaitė ne per bankus.

FAKTAI

Lietuvoje veikiančių bankų pelnas (mln. eurų)

Metai       Pelnas
2017       240
2018       356
2019       334
2020       280
2021       329

respublika.lt

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder