Dalyvaujamasis biudžetas: galingas, bet tobulintinas įrankis gyventojams

Dalyvaujamasis biudžetas yra vienas iš pagrindinių įrankių, suteikiantis galimybę gyventojams daryti įtaką savivaldybės priimamiems sprendimams. Klaipėdoje ji suteikiama jau ketverius metus, žmonės į šį procesą mieste įsitraukia vis aktyviau, bet reikėtų dar daugiau dėmesio - tuo žadama rūpintis ateityje.

Pagal nustatytą tvarką, mieste registruoti gyventojai nuo 2021-ųjų gali savivaldybei teikti savo idėjas – kaip ir ką tvarkyti mieste – o iš visų pasiūlymų atrenkami keli, kurie finansuojami miesto lėšomis. Šiemet uostamiestyje tam numatyta 200 tūkst. eurų, o kuriam projektui bus skirti pinigai, lemia ir Klaipėdoje registruotų gyventojų balsavimas.

Paskutinės 2024-ųjų dienos duomenimis, daugiausiai balsų iš šiemetinių projektų surinko Žardininkų parko vaikų žaidimų aikštelė, mobilus takas žmonėms su judėjimo negalia Pirmosios ir Antrosios Melnragės paplūdimiuose, suoliukai prie Šiaurinio molo bei sūpynių alėja Debreceno-Naujakiemio gatvių alėjoje.

Kaip rodo Klaipėdos savivaldybės pateikti duomenys, 2021 metais gautos 33 projektų idėjos, 2022-aisiais – 31, 2023 metais – 42, o 2024 metais – 42 gyventojų pasiūlymai.

Pirmaisiais metais balsavo 437, užpernai – per 1,4 tūkst., pernai – jau beveik 3,2 tūkst., o šiemet – beveik 1,6 tūkst.  gyventojų.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, Klaipėdoje dalyvaujamajam biudžetui 2023 metais skirta 0,05 proc. viso miesto biudžeto, o 2024 metais ši dalis paaugo iki 0,06 procento.

Savivaldybės atstovas teigia, kad ateityje ir finansavimas, ir bendras dėmesys dalyvaujamajam biudžetui Klaipėdoje didės.

„2025 metais bus planuojama platesnė komunikacijos kompanija, taip pat padidintas biudžetas, kad būtų galima įgyvendinti didesnius ir daugiau projektų, taip pat savivaldybė įgyvendina vis daugiau gyventojų pateiktų idėjų, todėl tikimasi, kad tai paskatins gyventojus aktyviau dalyvauti šioje priemonėje“, – komentare „Vakarų ekspresui“ teigia Klaipėdos savivaldybės dalyvaujamojo biudžeto darbo grupės pavaduotojas Deividas Petrolevičius.

Jis taip pat atsakė į kitus „Vakarų ekspreso“ klausimus, susijusius su gyventojų įsitraukimu į bendrų sprendimų priėmimą mieste.

Ar dalyvaujamojo biudžeto užtenka gyventojų įsitraukimui į savivaldos sprendimus?

Dalyvaujamasis biudžetas yra vertinga, bet tik jo vieno nepakanka, nes apima tik dalį sprendimų – dažniausiai smulkius infrastruktūros projektus. Manytume, kad gyventojų įsitraukimui būtina stiprinti kitas dalyvavimo formas apie savivaldos veiklą ir jų galimybes daryti įtaką.

Kaip vertinate galimybes Klaipėdos savivaldybėje gyventojui apskritai dalyvauti viešųjų sprendimų priėmime?

Klaipėdos savivaldybėje gyventojams suteikiamos įvairios galimybės dalyvauti viešųjų sprendimų priėmime tą numato ir Vietos savivaldos įstatymas, šio įstatymo pagrindu organizuojami vieši svarstymai sprendžiant su gyventojais susijusius klausimus, pavyzdžiui, teritorijų planavimą, infrastruktūros projektus, aplinkos apsaugą.

Klaipėdos gyventojai turi galimybę dalyvauti dalyvaujamojo biudžeto procesuose, siūlydami ir balsuodami už miesto infrastruktūros ir viešųjų erdvių projektus. Savivaldybės seniūnaičiai dalyvauja tarpininkaujant tarp savivaldybės ir gyventojų.

Ar šių galimybių yra užtektinai?

Galimybės Klaipėdos savivaldybėje gyventojams dalyvauti viešųjų sprendimų priėmime yra prieinamos, tačiau jų praktinis efektyvumas gali būti ribotas. Vadovaujantis Vietos savivaldos įstatymu, kiekvienas gyventojas turi teisę dalyvauti priimant savivaldos sprendimus. Tam yra numatyti šie mechanizmai. 

Dalyvaujamasis biudžetas – tai viena iš veiksmingiausių ir labiausiai apčiuopiamų priemonių, leidžiančių gyventojams tiesiogiai siūlyti ir rinktis, kokius projektus įgyvendinti.

Ar gyventojai apie šias galimybes informuoti?

Gyventojai yra informuojami, tačiau tuo pačiu reikėtų intensyvinti komunikaciją ir skleisti plačiau informaciją apie dalyvaujamąjį biudžetą, kad pasiektų kuo daugiau gyventojų. Skaitmeninių platformų plėtra: Įdiegti modernesnes ir patogesnes elektronines priemones, leidžiančias lengviau teikti pasiūlymus, balsuoti ar dalyvauti diskusijose.

Tirti Klaipėdos gyventojų gebėjimą pasinaudoti įstatymų jiems suteikiamomis galimybėmis ir  dalyvauti priimant bendrus sprendimus savivaldybėje „Vakarų ekspresą“ paskatino hipotezė, jog klaipėdiečiai nežino arba pasyviai išnaudoja turimas galias.

Hipotezę patvirtina ir lapkričio 28-gruodžio 4 dienomis naujienų portale VE.lt atliktos apklausos rezultatai. Jie rodo, kad tik maždaug vienas iš dešimties respondentų mano, jog eilinis miestietis neabejotinai gali daryti įtaką savivaldybėje priimamiems sprendimams. 18 proc. apklaustųjų manė, jog tokia įtaka įmanoma sąlyginai, 38 proc. atsakė, jog viską sprendžia išrinktieji, o 35 proc. mano, jog tokia gyventojo teisė iš viso neegzistuoja.

Su tuo sutinka kalbinti politologijos mokslo žinovai bei bendruomenės atstovas – jų manymu, gyventojams trūksta švietimo, kuris, be kita ko, turėtų būti pačios savivaldos užduotis.

Su šiomis nuomonėmis galite susipažinti čia, čia ir čia.

Šis pokalbis yra dalis Medijų rėmimo fondo finansuojamo tyrimo „Klaipėdos gyventojų dalyvavimas savivaldoje, jų suvokimas apie galias priimant viešuosius sprendimus“


 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder