Vis populiariau lauke pasikepti ne tik mėsos bei daržovių, bet ir sūrio ar vaisių.
Kriaušių parduotuvėse būna visais metų laikais, o sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad jos pasižymi ne tik naudingomis maistinėmis medžiagomis, bet ir dideliu tirpių ir netirpių skaidulų kiekiu, kurios teigiamai veikia virškinimo traktą.
Prekybos tinklo „Rimi“ grilio technologas Vidas Nadzeika teigia, kad įvairūs grilinti vaisiai gali būti tiek puikus salotų komponentas, tiek garnyras prie mėsos patiekalų, tiek desertas, jei jie skanaujami su ledais, saldžiais užpilais ar varškės kremu.
Imunitetui ir normaliam kraujospūdžiui
Saldžios ir saldžiarūgštės, miltingos ir sultingos, kietokos ir minkštos, žalsvos ir geltonos – šiuo metu pasaulyje priskaičiuojama iki 5 tūkstančių kriaušių rūšių ir veislių.
Lietuvoje kultūrinės kriaušės pirmą kartą minimos antroje XVII a. pusėje: iš pradžių jos buvo auginamos dvaruose bei vienuolynuose, tik XX a. pradžioje išpopuliarėjo privačiuose soduose.
Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, kriaušės naudingos dėl vitamino C, taip pat dėl kalio: „Vienoje vidutinio dydžio kriaušėje randama apie 12 proc. rekomenduojamos paros normos vitamino C, kuris palaiko normalią imuninės sistemos veiklą, padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos – veikia kaip antioksidantas.
Kalis ne tik palaiko organizmo skysčių pusiausvyrą, bet ir reguliuoja kraujo spaudimą, yra reikalingas širdies raumenų veiklai ir normaliam nervų sistemos funkcionavimui.
Palaikydamas normalų kraujospūdį jis gali padėti sumažinti hipertenzijos ir širdies bei kraujagyslių ligų riziką. Be to, kriaušėse yra daugiau nei 80 proc. vandens, tad jos naudingos karštymečiu, daug prakaituojant, kai netenkama skysčių.“
Vis tik gydytoja dietologė įspėja, kad kasdienė vaisių norma neturėtų viršyti 200–300 gramų. Tam, kad gautume skirtingų vitaminų bei mineralinių medžiagų, ji rekomenduoja vartoti kuo įvairesnius vaisius – jie tinkami ir kaip užkandis, ir kaip desertas.
Kepti vaisiai atskleidžia įdomius skonio niuansus
Jei dar neragavote kepto ananaso, banano, persiko ar kriaušės – nepamirškite jų, kai ruošitės kurti kepsninę. Prekybos tinklo „Rimi“ grilio ekspertas Vidas Nadzeika pasakoja, kad vaisius kepti itin paprasta ir pigu, o rezultatas – puikus: „Įkaitinkite kepsninę iki vidutinės kaitros.
Supjaustykite vaisius griežinėliais, skiltelėmis arba puselėmis, priklausomai nuo jų dydžio ir formos. Juos lengvai patepkite aliejumi arba lydytu sviestu, kad nepriliptų prie grotelių.
Vaisius galima kepti ir suvėrus ant iešmelių, arba galima patiesti foliją ir ant jos pabarstyti rudojo cukraus: taip jis karamelizuosis su išsiskyrusiomis sultimis ir suteiks dar geresnį skonį vaisiams.
Kepkite vaisius po kelias minutes iš kiekvienos pusės, kol ant jų atsiras grilio žymių ir jie karamelizuosis. Tiksli kepimo trukmė priklauso nuo vaisių ir jų sunokimo“.
Specialistas pataria paeksperimentuoti ir ant grotelių išsikepti įvairių vaisių: „Rūgštesni tiks kaip garnyras prie mėsos ar žuvies patiekalų, o saldesni bus puikus desertas.
Populiariausi vaisiai, dažniausiai kepami ant grotelių, yra ananasai, kriaušės, persikai, arbūzai, mangai, bananai ir net citrusiniai vaisiai, tokie kaip apelsinai ar citrinos.
Pavyzdžiui, bananus galima kepti ir su odele, ir be jos, o grilintos kriaušės sužavės dar kitokio skonio niuansais“.
Grilio ekspertas V. Nadzeika primena, kad išsikepti vaisių verta ir tuomet, kai jų pigiau nusipirkote didesnį kiekį ir matote, kad nebesuvalgysite.
Taip pat pigiau įsigyti produktų padėtų privačios etiketės „Rimi“ bei „Rimi Smart“ prekių pasirinkimas, akcijų sekimas, tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus bei papildomas nuolaidas.
Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.
„Rimi“ siūlo pasigaminti paprastą desertą, kurį tikrai kartosite – kriaušes galite keisti kitais saldžiais vaisiais.
RECEPTAS
Keptos kriaušės su ledais, pagardintos medumi ir pipirais
Patiekalui reikės:
- ½ arba 1 kriaušės asmeniui, priklausomai nuo kriaušės dydžio;
- 2 šaukštų neutralaus skonio aliejaus;
- mėgstamų vanilinių ledų;
- kelių šaukštų medaus;
- šviežiai maltų juodųjų pipirų.
Kaip gaminti:
- Grilio groteles nuvalykite vieliniu šepečiu ir pasirūpinkite, kad dujinė arba medžio anglių kepsninė būtų vidutiniškai įkaitusi.
- Kriaušes perpjaukite išilgai pusiau ir išskobkite sėklas. Išpjautas kriaušių puseles patepkite aliejumi.
- Dėkite kriaušes ant įkaitusio grilio perpjauta puse žemyn ir 2–3 minutes jų nejudinkite, kad išryškėtų grilio žymės, tada patikrinkite, ar kriaušės iškepusios.
- Į kiekvieną kriaušės puselę įdėkite po šaukštelį ledų, apšlakstykite medumi, pabarstykite maltais pipirais.
Skanaus!
Rašyti komentarą