Šviežios gėrybės vilioja ne tik gera kaina, bet ir galimybe „palengvinti“ sočius, keptus mėsos patiekalus. Skaniai paruoštos daržovės gali virsti tikru hitu – tereikia nebijoti pasidairyti jų įvairovės, ir grilio vakarėlis įgaus žymiai daugiau spalvų bei skonių.
Pasak „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės, kepimui ant grotelių tiks kone visos iš lietuvių mėgstamiausių topo – kai kurios net nustebins.
„Pastebime, kad dažnas pirkėjas daržovių įsigyja bent po kelias skirtingas, nes vis labiau suprantama, kad būtent šviežios gėrybės yra sveikos mitybos pagrindas. Juolab, kad iš Lietuvos ūkių į parduotuves vos per 1 dieną atkeliaujančios daržovės pasižymi tiek gera kaina, tiek ir maksimaliu šviežumu.
Visgi, reikia pažymėti, kad nors būtent lietuviškos gėrybės arčiausiai širdies klientams, šiuolaikiniam pirkėjui norisi ir egzotikos – jie dairosi ir mažiau įprastų daržovių, tokių kaip saldžiosios bulvės ar įdomesnės paprikos, kukurūzų burbuolės“, – sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Ji atskleidžia ir šviežių daržovių, kurios birželį sulaukė daugiausiai populiarumo tarp pirkėjų, garbės lentą. Tai – tradicinės nebrangios daržovės, kurių absoliuti naujo derliaus dauguma parduotuves pasiekia iš Lietuvos ūkių: pomidorai, bulvės, agurkai, svogūnai ir kopūstai. Taip pat šį mėnesį į krepšelius labai dažnai patenka ir morkos, įvairios salotos, cukinijos, paprikos bei svogūnų laiškai.
„Daržovės nauda neapsiriboja tik privalumais sveikatai. Jos yra be galo universalios – verta jų valgyti kuo daugiau ne tik šviežių, bet ir kepti, marinuoti, virti, troškinti, rauginti. O grilio sezono metu tikrai dera jas ruošti ir kepsninėse.
Su išimtimi tik salotoms ir žalumynams, ant grotelių galite kepti praktiškai visas daržoves – netgi agurkus, žirnelių ankštis. Taip ruoštos daržovės pasižymi sodriu skoniu ir gražia karamelizacija“, – sako G. Urbonavičiūtė.
Didelis pliusas ir tai, kad jas skaniai pagaminti visai lengva, o kepimas dažniausiai ilgai netruks. Kad atsiskleistų daržovių skonis, jas pakanka tik patepti aliejumi, pagardinti druska ir pipirais. Jei norite, galite dar įdėti išspausto česnako ar česnako miltelių, žolelių ar kitų mėgstamų prieskonių.
Paprikos. Spalvingos paprikos yra bene populiariausias pasirinkimas grilinant. Galima, pateptas aliejumi, kepti tiesiai ant grotelių, verti ant iešmų vienas ar derinti su kitomis daržovėmis, mėsa ar jūros gėrybėmis. Verta taip ruošti ne tik įprastas, raudonas, geltonas, žalias paprikas, bet, pvz., ir pailgąsias „Ramiro“, kurios įspūdingai atrodys lėkštėje. O egzotikos įneš Chalapos ar aitriosios.
„Paprikas perpjaukite per pusę (čili galite palikti sveikas), išimkite sėklas ir patepkite aliejumi, galite paskaninti česnaku, druska. Kepkite ant grotelių 8-10 minučių (vidutinėje kaitroje), kepimo metu apverskite.
Jeigu paprikas versite ant iešmų, supjaustykite jas maždaug 3 cm dydžio gabalėliais. Paprikos labai tinka kepti su kitais ingredientais, nes nieko nenutiks, jei dėl skirtingų kepimo laikų šios daržovės po paruošimo bus dar kietos arba per minkštos“, – pažymi G. Urbonavičiūtė.
Grybai. Kaip garnyrui arba greitam užkandžiui labai skanu pasikepti paprastų pievagrybių. Tiesiog pašalinkite kotelį ir kepkite jį visą (jeigu jie dideli – galite pasmulkinti ir verti ant iešmelių). Juos labai dera ir įdaryti sviestu su žolelėmis. O vis daugiau populiarumo sulaukiantys stambieji „Portobello“ grybai gali būti ir sotus, maistingas pagrindinis patiekalas.
„Grybų kepimo ant grotelių trukmė priklauso nuo jų dydžio, o mažesniems grybams ir jų gabalėliams paprastai skiriama 4-5 minutės. Didesniems grybams ant grotelių gali prireikti 7-8 arba net 10-15 minučių. Beje, atminkite, kad grybus gali prireikti pakankamai dažnai apversti, nes jie labai lengvai prilimpa prie įkaitusių paviršių“, – atkreipia dėmesį G. Urbonavičiūtė.
Cukinijos. Rinkitės jaunas, vidutinio dydžio cukinijas. Jeigu kepsite tiesiai ant grotelių, cukinijas supjaustykite išilgai storesnėmis (maždaug 1-1,5 cm) riekėmis – tuomet reikės mažiau vartyti. Visai jaunas cukinijas pakaks tiesiog perpjauti išilgai.
„Išilgai supjaustytas cukinijas dėkite ant grotelių žievele aukštyn, kepkite 3-4 minutes, tada apverskite ir kepkite dar kelias minutes, kol suminkštės – iš viso apie 8 minutes. Jeigu traukiate iešmelius, supjaustykite cukiniją 2-3 cm griežinėliais, kad daržovė laikytųsi ir nenukristų į kepsninę“, – pataria „Iki“ maisto technologė.
Baklažanai. Rinkitės juos tvirtus, su lygia, tvirta odele ir be spalvos pakitimų. Tačiau prieš kepimą palikite juos „pailsėti“: supjaustę pabarstykite baklažanus druska ir po 15 minučių nuvalykite popieriniu rankšluosčiu. Tiesa, jeigu baklažanas jaunas, šią dalį galite netgi praleisti.
„Baklažaną kepti galima įvairiai – pjaustytus riekelėmis, ant iešmelių, jų puseles ar paprasčiausiai ant grotelių dėti juos nepjaustytus. Šakute subadyti nepjaustyti baklažanai kepami 15-20 minučių, perpjauti išilgai pusiau – paprastai 7-8 minutes, o supjaustyti maždaug 2,5 cm storio griežinėliais – 2-3 minutes“, – gairėmis dalijasi maisto gamybos žinovė.
Kukurūzai. Pirmiausia juos reikia išvirti – priešingu atveju kukurūzų viršus gali apdegti, o vidus dar nebūti paruoštas. Visgi, jeigu turite kukurūzų burbuolių su lapais, verta jas palikti tokias, o prieš dedant tiesiai ant grotelių, gerai sudrėkinti vandeniu, kad nesudegtų. Jei tai jauna daržovė, kepkite ją 15-20 minučių, reguliariai apversdami.
„Jeigu ketinate kepti burbuoles be lapų, kukurūzus visų pirma 5-6 min. pavirkite vandenyje, o tada 3-4 min. kepkite iš kiekvienos pusės, kad grūdai taptų minkšti ir aromatingi. Labai patogu, kad su virimu vargti nereikia – parduotuvėse galima įsigyti jau virtų burbuolių. Jas taip pat galima supjaustyti riekėmis ir iškepti suvertas ant iešmelių ar pagaliukų“, – pasakoja G. Urbonavičiūtė.
Smidrai. Šparagai – kasmet vis didesnio populiarumo susilaukianti daržovė. Ją vos per kelias minutes paruošite ir ant grotelių, tik reikia nupjauti kietus galus ir atsargiai pašalinti sumedėjusią odelę nuo apatinių stiebų dalių – tai galima lengvai padaryti daržovių skustuvu.
„Kepimo laikas priklauso nuo šparagų storio. Paprastai plonesniems reikia 4-6 minučių, storesniems – iki 8 minučių. Galite pagardinti smidrus alyvuogių aliejumi, druska, pipirais, citrinos sultimis ar savo mėgstamais prieskoniais. Beje, panašiai galite kepti ir šparagines pupeles, jei jų ankštys yra jaunos, dar gana tvirtos ir be ryškių gijų“, – rekomenduoja G. Urbonavičiūtė.
Agurkai. Jie – neįprasta, bet skani daržovė, kurią verta išbandyti grilyje. Taip kepti jie įgauna dūmų skonį ir tampa minkšti bei sultingi. Galima naudoti įvairių veislių agurkus, prieš kepimą juos išilgai supjausčius maždaug 1 ilgio riekelėmis. Nedidelius pakaks perpjauti tik pusiau.
„Grilyje juos apkepkite bent po 3-5 minutes iš kiekvienos pusės. Kadangi tai vandeningos daržovės, gerai jas apskrudinti gali reikėti ir daugiau laiko, tačiau nepalikite jų be priežiūros. Taip paruoštus agurkus labai skanu patiekti su česnaku pagardinta grietine, jogurtu arba paruošti iš jų vasariškas šiltas salotas su feta ir šviežiomis mėtomis“, – idėja dalijasi G. Urbonavičiūtė.
Rašyti komentarą