Kaip apsaugoti smegenis nuo spartaus senėjimo - mokslininkai pateikia naują būdą, kaip tai padaryti

Karolinska instituto mokslininkai, naudodami dirbtinio intelekto įrankį, išanalizavo 70-mečių smegenų vaizdus ir nustatė jų smegenų biologinį amžių. Jie nustatė, kad kraujagyslių sveikatai kenkiantys veiksniai, tokie kaip uždegimas ir didelis gliukozės kiekis, yra susiję su senesnės išvaizdos smegenimis, o sveikas gyvenimo būdas buvo susijęs su jaunesnės išvaizdos smegenimis. Rezultatai pateikti žurnale „Alzheimer's & Dementia“: The Journal of the Alzheimer's Association“.

Tuo pat metu sveiko gyvenimo būdo palaikymas gali sulėtinti šiuos pokyčius ir padėti išlaikyti smegenis jaunas ir funkcionalias.

Vien Švedijoje kasmet daugiau nei 20 000 žmonių diagnozuojama demencija, o Alzheimerio liga yra labiausiai paplitusi jos forma.
Pagrindinė tyrimo autorė Anna Marsella pabrėžė atsparumo patologiniam senėjimui mechanizmų tyrimo svarbą, ypač atsižvelgiant į tai, kad šiuolaikiniai Alzheimerio ligos gydymo metodai dar negali padėti kiekvienam pacientui.

Švedijos mokslininkų tyrime dalyvavo 739 kognityviai sveiki savanoriai iš H70 kohortos Geteborge, kuriems buvo atlikti smegenų magnetinio rezonanso tyrimai. Dirbtinio intelekto algoritmas nustatė jų smegenų biologinį amžių, o atlikus kraujo mėginių analizę buvo nustatyti pagrindiniai žymenys, įskaitant lipidų ir gliukozės kiekį.

Dalyviams taip pat buvo atlikti kognityviniai testai. Mokslininkai nustatė, kad tokios ligos kaip diabetas, insultas ir smulkiųjų smegenų kraujagyslių pakitimai spartina smegenų senėjimą, o fizinis aktyvumas ir sveiki įpročiai padeda jį sulėtinti.

Erikas Vestmanas pažymėjo, kad atliekant tyrimą sukurtas dirbtinio intelekto algoritmas gali būti pritaikytas medicinoje. Svarbi darbo dalis buvo lyčių skirtumų tyrimas: Anna Marseglia pabrėžė, kad vyrų ir moterų smegenų atsparumas formuojasi skirtingai. Mokslininkai planuoja ištirti miego, streso ir socialinės veiklos poveikį smegenų sveikatai, ypač moterų.

Demencija tebėra pasaulinė sveikatos problema, kurią dar labiau apsunkina senėjanti visuomenė. Mokslininkai teigia, kad prevencija, įskaitant gliukozės kontrolę ir fizinį aktyvumą, galėtų sumažinti riziką milijonams žmonių. Tyrimas patvirtina stiprų ryšį tarp kraujagyslių ir kognityvinės sveikatos.

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder