Atlikus naują tyrimą nustatyta, kad pelių, kurioms buvo taikomas intervalinis badavimas, t. y. maisto suvartojimas ribojamas per tam tikrą dienos laikotarpį, medžiagų apykaita buvo geresnė, tačiau plaukai augo lėčiau nei pelių, kurioms maistas buvo tiekiamas visą parą, praneša „New York Post“.
Ir kai tą patį ištyrė su žmonėmis, nustatė panašius rezultatus.
„Nenorime atkalbėti žmonių nuo intervalinio badavimo, nes jis siejamas su daugeliu naudingų poveikių, tik svarbu žinoti, kad jis gali turėti nenuspėjamų pasekmių“, - sakė vyresnysis tyrimo autorius ir kamieninių ląstelių biologas Bingas Zhangas iš Vestlako universiteto Kinijoje.
Tyrimas rodo, kad protarpinis badavimas gali pagerinti kraujo, žarnyno ir raumenų kamieninių ląstelių funkciją bei jų gebėjimą atsinaujinti.
Zhang komanda norėjo išsiaiškinti, kaip badavimas veikia odos ir plaukų ląsteles.
Tyrėjai privertė nuskustas peles laikytis kasdienio maitinimo plano, pagal kurį prie maisto buvo galima prieiti tik aštuonias valandas, o 16 valandų badavo arba laikėsi alternatyvaus kasdienio maitinimo plano.
Pelės, kurios laikėsi abiejų intervalinio badavimo programų, po 96 dienų tik iš dalies ataugino plaukus, o pelės su neribota prieiga prie maisto po 30 dienų ataugino didžiąją dalį plaukų - toks rezultatas nustebino tyrėjus.
Komanda nustatė, kad badavimas selektyviai naikina aktyvuotas plaukų folikulų kamienines ląsteles (HFSC).
Dėl protarpinio badavimo organizmas kaip pagrindinį energijos šaltinį naudoja sukauptus riebalus, o ne lengvai su maistu gaunamą cukrų.
Du kartus per dieną ant pelių nugaros odos tepant vitamino E, antioksidanto, kurio yra plaukų augimo produktuose, kamieninėms ląstelėms padėjo išgyventi badą.
Odos kamieninėms ląstelėms neturėjo įtakos periodinis badavimas, ir mokslininkai tai aiškino jų gebėjimu neutralizuoti kenksmingus laisvuosius radikalus.
Savo išvadas mokslininkai bandė patvirtinti atlikdami nedidelį klinikinį tyrimą, kuriame dalyvavo 49 sveiki jauni suaugę žmonės - jie pastebėjo, kad badavimas turėjo švelnesnį poveikį žmonių plaukų augimui.
Tų, kurie 10 dienų badavo po 18 valandų per parą, t. y. ekstremalią dietos versiją, plaukai augo vidutiniškai 18 proc. lėčiau, palyginti su tais, kurie badavimo nesilaikė.
„Žmonių populiacija yra labai nevienalytė, todėl poveikis skirtingiems žmonėms gali būti skirtingas“, - sakė Zhangas.
Mokslininkai planuoja bendradarbiauti su vietos ligoninėmis ir ištirti, kaip badavimas veikia žaizdų gijimą ir kitų ląstelių regeneraciją, taip pat nustatyti medžiagas, skatinančias plaukų augimą badavimo metu.
Dar gerokai prieš šį tyrimą medicinos ekspertai įspėjo, kad intervalinis badavimas tinka ne visiems.
Šiais metais atliktas didelės apimties tyrimas parodė, kad tie, kurie maistą vartoja mažiau nei 8 valandas per dieną, dažniau miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų nei tie, kurie valgo nuo 12 iki 16 valandų.
Rašyti komentarą