Veiksmų planas kovai su uždegimu organizme

Galite daug nuveikti, kad išvengtumėte uždegimo ar net jį išgydytumėte.  Šeši būdai, kaip išvengti nesveiko uždegimo.

Šeši veiksmingiausi būdai apsisaugoti nuo uždegimo yra šie:

Pasirinkite sveiką mitybą. Atskiri maisto produktai turi gana nedidelį poveikį viso kūno uždegimui, todėl ne, valgant daugiau kopūstų greičiausiai nepadėsite sau. 

Tačiau įsitikinę, kad valgote daug vaisių ir daržovių, nesmulkintų grūdų, sveikų riebalų ir ankštinių augalų (kartais vadinama priešuždegimine dieta), galite sumažinti uždegimą ir sumažinti lėtinių ligų, pvz., diabeto ir širdies ligų, riziką. 

Šios dietos ne tik gali padėti sumažinti uždegimą, bet ir uždegimą didinančių maisto produktų (pvz., saldžių gėrimų ir labai perdirbto maisto) pakeitimas naudingas jūsų organizmui.

Reguliariai mankštinkitės. Fizinis aktyvumas gali padėti kovoti su kai kurių tipų uždegimais reguliuojant imuninę sistemą. Pavyzdžiui, mankšta turi priešuždegiminį poveikį baltiesiems kraujo kūneliams ir cheminiams mediatoriams, vadinamiems citokinais.

Išlaikyti sveiką svorį. Kadangi riebalų perteklius ląstelėse skatina viso kūno uždegimą, perteklinio svorio vengimas yra svarbus būdas išvengti su riebalais susijusio uždegimo. 

Kontroliuojant savo svorį taip pat sumažėja 2 tipo diabeto – būklės, kuri pati sukelia lėtinį uždegimą – rizika.

Valdykite stresą. Pakartotinai suaktyvinti streso hormonai prisideda prie lėtinio uždegimo. Joga, gilus kvėpavimas, sąmoningumo praktika ir kitos atsipalaidavimo formos gali padėti nuraminti nervų sistemą.

Nerūkykite. Cigarečių dūmuose įkvėpti toksinai sukelia kvėpavimo takų uždegimą, pažeidžia plaučių audinį, didina plaučių vėžio ir kitų sveikatos problemų riziką.

Infekcija: Imkitės priemonių, kad išvengtumėte infekcijų, kurios gali sukelti lėtinį uždegimą. ŽIV, hepatitas C ir COVID-19 yra keli to pavyzdžiai. Saugesnio sekso praktika, adatų nesidalijimas ir įprastinis skiepijimas yra veiksmingų prevencinių priemonių pavyzdžiai.

Vėžys: atlikite vėžio patikrą pagal gydytojų rekomenduojamą tvarkaraštį. Pavyzdžiui, kolonoskopija gali aptikti ir pašalinti polipus, kurie vėliau gali tapti vėžiniais.

Alergija: vengdami astmą, egzemą ar alergines reakcijas sukeliančių veiksnių, galite sumažinti uždegimo naštą savo kūne.

Ar reikia atlikti tyrimus uždegimui nustatyti?

Nors uždegimo tyrimai nerekomenduojami įprastai, kai kuriais atvejais tai gali būti naudinga. Pavyzdžiui, uždegimo tyrimai gali padėti diagnozuoti tam tikras būkles (pvz., laikinąjį arteritą) arba stebėti, ar gydymas kontroliuoja uždegiminę būklę (pvz., Krono ligą ar reumatoidinį artritą).

Tačiau nėra tobulų uždegimo testų. Ir geriausias būdas sužinoti, ar yra uždegimas, yra įprastinė medicininė priežiūra. 

Apsilankymas pas pirminės sveikatos priežiūros gydytoją, ligos istorijos ir bet kokių simptomų peržiūra, fizinė apžiūra ir kai kurie pagrindiniai medicininiai tyrimai yra pagrįsti atskaitos taškai. Tokia įprastinė priežiūra paprastai neapima uždegimo testų.

Kaip gydomas uždegimas?

Iš pirmo žvilgsnio nesveiko, lėtinio uždegimo gydymas gali atrodyti paprastas: geriate vaistus nuo uždegimo, tiesa? Tiesą sakant, yra daug daugiau.

Priešuždegiminiai vaistai gali būti naudingi gydant uždegimines ligas. Mes turime daugybę FDA patvirtintų parinkčių, kurios yra plačiai prieinamos – daugelis yra nebrangių bendrųjų versijų. Be to, šie vaistai buvo naudojami dešimtmečius.

Kortikosteroidai, tokie kaip prednizonas, yra aukso standartas. Šie galingi priešuždegiminiai vaistai gali išgelbėti gyvybę įvairiomis sąlygomis, nuo astmos iki alerginių reakcijų.

Kiti vaistai nuo uždegimo taip pat gali būti gana veiksmingi esant uždegiminėms ligoms. Ibuprofenas, naproksenas ir aspirinas, kurių jau gali būti jūsų vaistinėlėje, yra tarp 20 nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), kurie yra tabletėmis, tabletėmis, per burną vartojamais skysčiais, ant odos tepamomis priemonėmis, injekcijomis ir net žvakutės.

Tačiau pasikliauti vien priešuždegiminiais vaistais nuo lėtinio uždegimo dažnai nėra geriausias pasirinkimas. Taip yra todėl, kad šiuos vaistus gali tekti vartoti ilgą laiką ir jie dažnai sukelia nepriimtiną šalutinį poveikį. Kur kas geriau ieškoti ir gydyti uždegimo priežastį. 

Taikant šį metodą galima išgydyti arba sustabdyti daugelio tipų lėtinį uždegimą. Tai taip pat gali panaikinti kitų priešuždegiminių procedūrų poreikį.

Pavyzdžiui, lėtinis kepenų uždegimas dėl hepatito C infekcijos gali sukelti kepenų randus, cirozę ir galiausiai kepenų nepakankamumą. Uždegimą mažinantys vaistai problemos neišsprendžia, nėra itin veiksmingi ir gali sukelti netoleruojamą šalutinį poveikį. 

Tačiau dabar prieinami gydymo būdai gali išgydyti daugumą lėtinio hepatito C atvejų.

Panašiai žmonėms, sergantiems reumatoidiniu artritu, priešuždegiminiai vaistai, tokie kaip ibuprofenas ar steroidai, gali būti trumpalaikis metodas, padedantis palengvinti simptomus, tačiau sąnarių pažeidimai gali progresuoti nepaliaujamai. 

Pagrindinės būklės kontrolė tokiais vaistais kaip metotreksatas ar etanerceptas gali apsaugoti sąnarius ir nereikalauti kitų vaistų nuo uždegimo.

Nors žinome, kad lėtinis uždegimas yra glaudžiai susijęs su daugybe lėtinių ligų, uždegimo pašalinimas nėra vienintelis arba geriausias būdas visais atvejais.

Laimei, galite imtis priemonių kovoti su nesveiku uždegimu ar net jo išvengti. Gyventi „priešuždegiminį gyvenimą" ne visada lengva. Bet jei galite tai padaryti, gausite papildomų naudų: priemonės, kurios laikomos priešuždegiminėmis, paprastai yra naudingos jūsų sveikatai, o jų nauda gerokai viršija uždegimo mažinimą.

Šaltinis: www.health.harvard.edu

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder