Klaipėdos uostas įstojo į aplinkai draugiškiausių klubą: nuo šiol yra sertifikuotas žaliasis uostas

(2)

Klaipėdos uostas – pirmasis tarp Baltijos valstybių ir vienas iš 35 uostų Europoje nuo šiol turintis uosto aplinkosaugos vadybos sistemos (PERS) sertifikatą. 

Šiandien Paryžiuje vykstančiame Europos uostų organizacijos metiniame renginyje oficialiai įteiktas sertifikatas, patvirtinantis, kad Klaipėdos uostas gali vadintis aplinkai draugišku uostu.

„Aplinkai ir žmogui draugiškas uostas: nuo vizijos – prie konkrečių darbų. Taip įvardyčiau pastaraisiais metais vykstančią mūsų tvarumo kelionę.

2020-aisiais įskėlėme kibirkštį ir pradėjome kalbėti apie žaliąjį uostą, šia idėja skatinome užsikrėsti ir uoste veikiančias įmones, o šiandien ne tik mes patys imamės įdomių ir išskirtinių su skaitmenizavimu, aplinkosauga, energetikos transformacija susijusių projektų, bet ir uosto krovos kompanijos investuoja ir įgyvendina projektus, kurie leis sumažinti taršos emisijas.

Šio sertifikato suteikimas Klaipėdos uostui – kartu ir dar vienas įrodymas, kad tvarumo kelionėje žengiame tvirtus žingsnius, ir tarptautinis palaikymas. Dabar laukia darbas siekiant jį išlaikyti, nes šis dokumentas nėra tiesiog gražus popieriukas“, – sako Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas.

Šios uosto aplinkosaugos vadybos sistemos diegimas Klaipėdos uoste buvo pradėtas dar 2023-iaisiais, nustatant siektinus tikslus, uždavinius bei aplinkosaugos veiksmingumo rodiklius, vertinta atitiktis teisiniams reikalavimams, parengtas veiklos tobulinimo planas.

Nuo šiol nustatyti rodikliai tampa matavimo vienetu,  nes pagal juos po dvejų metų bus vertinama uosto pažanga mažinant veiklos poveikį aplinkai, siekiant klimato neutralumo.

PERS sertifikatu įsipareigojame siekti ilgalaikio tvaraus vystymosi ir aktyviai dalyvauti mažinant poveikį aplinkai.

Tarp pagrindinių mūsų išsikeltų aplinkosaugos veiksmingumo rodiklių – šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijų kiekio, laivų judėjimo ir krovinių vežimo metu į orą išmetamų teršalų, energijos suvartojimo, aplinkosauginių incidentų uosto teritorijoje skaičiaus mažėjimas.

Taip pat bus vertinama naudingai panaudoto uoste iškasto grunto procentinė dalis, Klaipėdos miesto gyventojų pateiktų pagrįstų skundų skaičius. Iš viso tokių rodiklių net 34“, – sako Uosto direkcijos aplinkos apsaugos koordinatorė Aistė Kubiliūtė.

Dokumentus dėl sertifikato skyrimo vertino sertifikavimo kompanija Lloyd’s Register Quality Assurance (LRQA).

Jų pateiktoje išvadoje pažymima, kad Klaipėdos uosto aplinkosaugos strategija atitinka PERS keliamus reikalavimus ir numato neigiamo uosto veiklos poveikio mažinimą, įgyvendinant ir taikant geriausias valdymo praktikas bei naujausias technologijas, pirmenybę teikiant atsinaujinančios energijos šaltiniams, energetiškai efektyvioms technologijoms.

Anot sertifikavimo kompanijos, Klaipėdos uostas įsipareigoja laikytis žiedinės ekonomikos principų.

PERS (angl. Port Environmental Review System) – vienintelis jūrų uostams skirtas aplinkosaugos vadybos standartas. Jis remiasi ESPO (Europos jūrų uostų organizacija) politikos rekomendacijomis ir specialiai sukurta schema, padedančia uostams laikytis teisės aktų, vystyti tvarią uosto veiklos plėtrą, apsaugoti aplinką, gerinti visuomenės sveikatą ir spręsti klimato problemas. Uosto aplinkosaugos vadybos sistemos įgyvendinimui ESPO yra paruošusi gaires.

Sertifikatas išduodamas 2 metams.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder