Nepasikeitė. Kai atvažiavau - Klaipėda buvo labai ramus miestelis ir dabar čia labai ramu. Man per ramu. Studijavau dailę Madride. Madridas man patiko. Didelis, aktyvus miestas. Man patinka didmiesčiai. Štai šį mėnesį pakeliui į Ispaniją buvome sustoję Prahoje. Ten taip pat gyvenimas verda, žmonių senamiestyje pilna dieną ir naktį. Man tai patinka.
Kita vertus, jeigu Klaipėdoje nebūtų taip ramu, - per tuos devynerius metus aš nebūčiau tiek daug sukūręs darbų. Ispanijoje tik saulė pasirodo ir norisi eiti į lauką, o kai išeini - grįžti tik vakare, nėra kada dirbti. O Klaipėdoje kaip kurmis užsidarau dirbtuvėje ir dirbu.
Kaip manote, kodėl Klaipėdos senamiestyje nėra miestietiško judėjimo?
Aš nesuprantu šios problemos. Galbūt kaltas uždaras žmonių būdas, o gal jiems nepatinka būti senamiestyje, geriau "Akropolyje". Nemanau, kad dėl to reikėtų kaltinti orą. Prahoje taip pat šalta, bet žmonės stoviniuoja tiesiog gatvėse, bendrauja. Beje, didieji prekybos centrai daugumoje Europos šalių savaitgaliais nedirba.
Žiūrint filosofiškai, kiekvieno miesto gyvenime yra pakilimai ir nuosmukiai. Klaipėdoje šiuo metu yra ramybės periodas. Jis jau tęsiasi dešimt metų, gal dar dešimt metų tęsis. Ką reiškia dešimt metų miesto istorijoje? O žmogaus gyvenime dešimt metų - daug. Gyvenimas labai trumpas, todėl, mano galva, neverta aukotis. Klaipėdos senamiestis mano manymu, dabar yra keleto žmonių problema. Tų, kurie bando kažką jame daryti. Man labai gaila, kad mano žmona yra vienas iš tų žmonių. Gaila jos pastangų, darbo, kurio niekam nereikia. Man atrodo, kad neverta daryti to, ką labai sunku padaryti.
Vis dėlto miesto pakilimai ir nuosmūkiai turi konkrečias priežastis. Kas, jūsų manymu, lemia dabartinį štilį Klaipėdos senamiestyje?
Viskas priklauso nuo valdžios. Miesto bendruomenė yra tas pats, kaip šeima. Jeigu šeimoje blogai elgiasi vaikas - ne jis dėl to kaltas. Kažką ne taip tėvai daro. Jeigu nori permainų, reikia keisti valdžią, tačiau Lietuvoje ir tai neįmanoma. Ispanijoje miesto valdžia kas 4 metus keičiasi iš esmės, iki valytojų. O Klaipėdoje geriausiu atveju pasikeičia meras, o visi kiti savivaldybės darbuotojai dirba dešimtmečius, jie nepakeičiami. Tai nenormalu.
Ką valdžia turėtų daryti kitaip?
Valdžia turėtų labiausiai rūpintis verslu, daryti viską, kad verslas klestėtų, nes verslas yra pagrindinė žmonių bendravimo priemonė. Kaip jums atrodo, kodėl klesti "Akropolis"? Todėl, kad tai yra galinga verslo struktūra.
Kodėl tokios struktūros nėra senamiestyje? Todėl, kad pavieniai verslininkai neturi laisvės. Mokesčiai, inspekcijos, leidimai... Beprotybė! Man lietuviška biurokratija protu nesuvokiama. Kol netikima žmonių gerumu - nieko nebus, viskas grius. Kodėl netikima, kad verslą kuriantys žmonės nori gero - aš nežinau.
Kaip menininkui, man ypač į akis krenta tai, jog Klaipėdoje nereikalinga kultūra. Aš labai mėgstu kiną, todėl man ypač gaila uždaryto "Žemaitijos" kino teatro. Man nesuprantama, kaip galima uždaryti tokiam ilgam laikotarpiui Dramos teatrą. Nemanau, kad šioje situacijoje galima pasiteisinti, jog teatras Kultūros ministerijos žinioje. Viskas nuo miesto vadovo priklauso. "Parkomatams", krantinių rekonstrukcijai, Tabako fabrikui lėšų tai atrado.
Girdėjau, jog savivaldybėje ruošiamas planas, kaip senamiestį atgaivinti ir daug diskutuojama. Visos tos kalbos liks kalbomis, nes nieko nedaroma, tik kalbama.
Visi puikiai supranta, kad "parkomatai" yra kliūtis, stabdanti žmonių srautus į senamiestį, tačiau valdžia to nepripažįsta ir nieko nedaro, kad klaidą ištaisytų. Mane stebina ir žmonių ramybė, abejingumas. Ispanai būtų išdaužę "parkomatus" tą pačią savaitę, kai pasklido informacija, jog jie pastatyti nelegaliai.
Žinote, man per dieną kyla tūkstantis idėjų, bet aš laimingas tik tada, jeigu realizuoju nors vieną. Apie kitas neverta net kalbėti. Man atrodo, kad geriau dirbti net neturint idėjos, bet dirbti, o ne kalbėti.
Pasiūlykite nors vieną idėją, kaip pritraukti į Klaipėdos senamiestį žmones?
Į visas tuščias vitrinas prisodinkite gražių prostitučių. Žmonių bus minia.
Rašyti komentarą