Pribloškiantys kūriniai
Akmenėje gyvenantis menininkas, kuriam kitąmet sukaks 60 metų, save vadina prigimtiniu akmeniškiu, žinomas ir kaip Žemaitijos patriotas.
A. Adomaitis jaunystėje pirmosiose parodose stebino fiziologinį natūralizmą deklaruojančiais paveikslais ir kompozicijomis. Tuo žiūrovus šokiravęs autorius kvietė bent susimąstyti apie gyvenimo vertybes.
Tam jis liko ištikimas. Praėjus keliems dešimtmečiams, kaip pastebi A. Adomaičio kūrybos vertintojai, jis tebekelia gyvenime įsikerėjančios veidmainystės, savanaudiškumo, materializmo, dvasinio skurdo problemas, kalba apie besikeičiančių politinių sistemų rezgamus pančius žmonėms.
Dabartinės parodos atidaryme jos organizatorė Inga Suchodimcovienė sakė: „Žiūrovą, kuriam pasiseka pakliūti į fantasmagorišką A. Adomaičio kūrinių pasaulį, pribloškia įspūdingas vaizduotės žaismas, nustebina potėpio gyvumas. Jo darbus norisi ragauti, uosti, laižyti, apžiūrinėti iš toliau, iš arčiau.“
Ištikimybės menui pavyzdys
„Suakmenėjimų“ parodos atidaryme dalyvavęs rašytojas Vidas Morkūnas sakė, kad apie trisdešimt metų bendrauja su A. Adomaičiu ir laiko jį ištikimybės menui pavyzdžiu.
„Sektina, kaip žmogus, gyvendamas provincijoje, gali būti aukštesniame lygmenyje, negu kitas kokiame Paryžiuje – kur yra daugybė žmonių, nepasiekiančių tos vidinės inteligencijos, nesukuriančių to kūrybinio fontano, koks veržiasi iš Antano dvasios, iš jo slėpiningo talento prigimčių“, – teigė V. Morkūnas.
Akmenėje gyvenantis menininkas A. Adomaitis savo tapybos parodas yra surengęs ir Vokietijoje, Olandijoje, Amerikoje.
Kodėl „Suakmenėjimai“?
Kodėl A. Adomaitis naujausią kūrinių parodą pavadino „Suakmenėjimai“? Autorius siūlė neįžvelgti šiame žodyje neigiamos potekstės. Jo manymu, „suakmenėti galima ir vertybiniu pagrindu“.
„Kai pereinama į dvasinį lygmenį, ir vertybiniai dalykai įgauna akmens tvirtumą – tai jau pastovumo ir ilgaamžiškumo požymiai“, – sakė A. Adomaitis.
Iš tikro parodos pavadinimas, kaip žodis, esąs dar lyg šifro raktas. Autorius aiškino, kad jis visa savo esybe yra „su Akmene“, o visi „ėjimai“ (taip ir susideda žodis „suakmenėjimai") pagrįsti meniniais ieškojimais, siekiant puoselėti savo miesto ir aplinkinių vietovių aplinką.
KŪRYBA: Naujosios Akmenės kultūros rūmuose eksponuojami Antano Adomaičio kūriniai stebina potėpių gyvumu, reiškiamomis mintimis.
Vizijos ryškėja ir kasdienybėje
Kūrybos parodose dažniausiai pristatantis savo tapybą autorius žinomas ir kaip skulptorius, medžio drožėjas. Tokius gebėjimus jis panaudoja puošdamas savo gimtąjį miestą.
Menininko išraiškingos medinės skulptūros pasitinka Akmenės gamtos ir kultūros parke. Pernai prie bažnyčios įkurdino iškalinėtą akmenį.
Prieš dešimt metų pavyko realizuoti A. Adomaičio idėją to paties parko lauko estradoje. Čia įrengta originali puošmena – akmeninė siena su mediniais akcentais iš ąžuolų. Kai kurių specialistų skaičiavimais – objekto vertė apie 0,5 milijono litų.
Iki šiol estrada vis papildoma naujomis akmeninėmis kompozicijomis. Pasak A. Adomaičio, istorijos šaltiniuose minima, kad būtent šiose apylinkėse senovėje stovėjusi pilis. Tokią kaip paminklą svajojantis išvysti stovinčią pušyne, akmeniškis čia lipdo vis naujas akmenines kompozicijas.
Rašyti komentarą