Klaipėdos Šanchajus: namai, biuras, dirbtuvės, viešbutis

Klaipėdos Šanchajus: namai, biuras, dirbtuvės, viešbutis

Jeigu vieną dieną sulauksite kvietimo į svečius buvusios prekybos bazės adresu, negalvokite, kad tai - bičiulio pokštas. Jau kuris laikas patalpose Šilutės plente stichiškai kuriasi gyvenvietė bei menininkų dirbtuvių kompleksas, pačių gyventojų išdidžiai tituluojamas Šanchajumi.

Iš pirmo karto surasti šią vietą - kebloka, mat čia, skirtingai nei naujosios statybos kvartaluose, tavęs nepasitiks reklaminiai skydai su pavadinimais ir siūlymais pirkti būstą.

Vietos pranašumus įvertinsi tik patekęs vidun: erdvios patalpos, solidari gyventojų bendrija ir galimybė taupiai naudotis komunaliniais patogumais - tik keletas pragmatiškiausių klaipėdietiško lofto pliusų.

Image removed.
Netradicinių akcentų lofte - netrūksta.

Menininkų komuna

Pasak vieno iš pirmųjų Šanchajaus gyventojų, režisūros studento Tomo Jašinsko, apgyvendinto pastato, anksčiau tarnavusio kaip prekybos bazės apskaitos centras, tikruoju loftu vadinti ne visai galima, mat čia buvusios administracinės patalpos.

"Loftai, XX a. septintojo dešimtmečio pradžioje atsiradę Niujorko Manhetene, atrodė kitaip. Tai buvo butai, įkurti nebenaudojamose gamyklinėse patalpose, tad jų mastelis kitoks: plotas - apie 200 kv. metrų, nestandartiškai aukštos lubos, pertvaros... Mūsų patalpos - kuklesnės, tačiau mėginame vadinti jas loftu, nes čia tokios anarchijos, kaip skvote, nėra.

Visas trečiasis aukštas, kuriame įsikūrėme, iš esmės laikomas viena patalpa, kur vakarais durys - atdaros, vyksta "tūsai" arba darbas: vienas kuria muziką, kitas piešia, trečias planuoja naujus projektus. Drauge rengiame kino seansus", - pasakojo vaikinas.

Drauge su Algiu Sabaliausku dirbantis jų pačių įkurtoje viešoje įstaigoje "AT sprendimai" Tomas pasakojo, kad planas įsirengti loftą išsirutuliojo iš biurui tinkamų patalpų paieškų ir noro gauti būstą, kur nuomos mokestis būtų mažesnis, nei mieste. Idėja susižavėjo ir daugiau bičiulių.

Dabar lofte savo studijas turi muzikantas Linas Strockis-Few Nolder, juvelyras Laimonas Viluckas, videodizaineris Arūnas Eimulis, "Akimirkos teatro" įkūrėjas Žydrūnas Mažonas bei kiti.

Image removed.
Pašaliniams į "radioaktyvią patalpą" - virtuvę - kelias užkirstas

"Pirmiausia norėjome alternatyvios vietos, be to, galimybės turėti kūrybines dirbtuves ir būstą vienoje vietoje. Galbūt nelabai kryptingai, tačiau pamažu čia vystosi kultūrinė įstaiga, kurioje gimsta muzika, meno darbai, vaizdo medžiaga. Ypač smagu, kad būdami krūvoje, vienas kitam teikiame papildomų impulsų, idėjų", - džiaugėsi Tomas.

Daugiau komforto

Apsilankius erdviuose kambariuose su plačiais langais ir daugybe šmaikščių interjero akcentų sunku įsivaizduoti jas nykias ir tuščias.

Tačiau, anot Tomo, su gyvenamąja paskirtimi apskaitos centras pradžioje turėjo nedaug bendra, tad teko paskirti ne vieną mėnesį, kol jis virto jaukiu būstu.

Trečiajame pastato aukšte, kuriame dabar yra loftas, anksčiau dienas leido didžiulės elektroninės skaičiavimo mašinos. Tad čia nebuvo nei šildymo sistemos, nei sanitarinio mazgo, nei virtuvės.

Gyventojai pasiryžo kurį laiką gyventi spartietiškomis sąlygomis. Praėjusią žiemą jie ištvėrė su elektriniu šildytuvu ir užkamšytais mediniais langais, tačiau komforto poreikis nugalėjo.

Ruošdamiesi būsimajam šaltajam sezonui, šią vasarą vaikinai įsirengė šildymo sistemą, susidėjo plastikinius langus, be to, susimūrijo dušo kambarėlį.

Image removed.
Apskaitos centro laikus mena senoji spausdinimo mašinėlė.

Koridoriaus gale - durys su iškalbingu užrašu "Radioaktyvi patalpa". "Tai mūsų virtuvė", - paaiškino Tomas. Viryklės vyrukai neturi, nes valgyti negamina. Išsiverčia su elektriniais virduliais.

Yra vietos svečiams

Anot Tomo, "AT sprendimų" būstinė buvo įrengta per porą mėnesių. Maždaug 60 kv. metrų patalpą atskiromis erdvėmis suskaidė pertvaros iš faneros. Centre - priimamasis ir darbo stalas. Šonuose - miegamieji, improvizuota svetainė. Sienas puošia grafičiai, kiti dailės darbai.

Nelinkę atsikratyti senienų naujieji šeimininkai apskaitos centro palikimą pavertė lofto atributais. Diskelių vokai tiko aplikacijai ant sienos, o sena spausdinimo mašinėlė - kaip interjero akcentas.

Tomas ir Algis priklauso tarptautiniam Svetingumo klubui - "hospitality club", kuris vienija nepriklausomus keliautojus. Jie teikia vieni kitiems prieglobstį, dalijasi informacija bei patarimais.

"Kadangi ir patys dažnai tranzuojame, aktyviai įsitraukėme į šią veiklą. Pernai priėmėme lofte keletą žmonių, šiemet jau vėl turime svečių iš Belgijos, Vokietijos, kitų šalių", - pasakojo Tomas. Erdviame lofte atvykėliams skirtas atskiras miegamasis.

Image removed.
"AT sprendimų" būstinė - biuras, namai ir viešbutis vienoje vietoje.

Plėtros planai

Vienas iš lofto gyventojų L. Viluckas čia įsikūrė prieš porą mėnesių. "Bendrabučio atmosferos nelabai mėgstu, vertinu savo erdvę. Bet čia dėl bendrabūvio problemų nekyla - jeigu reikia, paprašau, kad kaimynas pasitildytų muziką.

Nėra taip, kad vieni kitiems trukdytumėm ir netektumėm kantrybės. Tam, kad viską išsiaiškintumėme, rengiame susirinkimus", - pasakojo menininkas, planuojantis lofto patalpose įsirengti ir savo dirbtuves su juvelyrikos liejykla, priimamuoju.

Įsirengti repeticijų salę čia ketina ir vienas klaipėdietis choreografas, mokantis šiuolaikinių šokių. Anot T. Jašinsko, jis kaip režisierius, pagalvoja ir apie savo teatrą.

Valerija LEBEDEVA

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.